1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

65 Cm Akvaryuma Filtre tavsiyesi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde 34yunus tarafından 8 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. 34yunus

34yunus

Merhaba benim akvaryumum 65cm uzunluğunda 35cm yükseltisinde ve ön cam bombeli en geniş kısmı 30cm yaklaşık 60lt bir su haznesi var ve bugüne kadar bir adet eski iç filitre vardı ama bugün itibariyle yok kablonun tam filtreye girdiği yerde bir kopukluk ve kaçak meydana geldi ve hemen akvaryumdan çıkardım biliyorsunuz o kaçak akvaryumda olsaydı şimdi balıklarımın ruhuna fatiha'yı okuyorduk neyse konuya geçeyim bende 2 hava motoru var bunların biri pipo filitreye biri hava taşına bağlı acaba bunlarla idare etsem olurmu olmaz ise DIY bir filtre yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

2. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Yarışmadaki filtrelere göz atabilirsiniz.Ayrıca farklı pipo filtreler de mevcut.Motorlu filtre almanıza gerek görmüyorum o boydaki bir akvaryum için...

3. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Bu yaptığım bir dış filtre çok basit

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni filtre almak istemiyorsanız o halde elinizdekileri değerlendirmek veya güçlendirmek yoluna gideceksiniz demektir. Madem bir pipo filtre var elimizde o halde onu modifiye etmek gerek. Mesela var olan pipo filtrenizi etkinleştirme yoluda güzel bir şeçenek.

DIY filtre portalında birçok yapım var. Bence bir gezip yapabilecek olduğunuzu seçin derim. Çok fazla örnek var sizin size göre olanı seçmeniz gerek.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  5. 34yunus

34yunus

filtre

Temel abi banımı buldum şişemin ağızını kestim bir kaç sorum olcak :
    1 filtre mazemesi olarak aklıma gelen ve evdeki malzemeler sünger, aktif karbon, keçe var başka ne eklemem lazım ve bu arada bulunan plastik parça kabın yüksekliğinden kısa olmalımı olcaksa ne kadar? Şimdilik bu kadar iyi günler.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    filtre

Kabın içindeki parça yükseklikten kısa olacak amaç üzerinde su geçmesi ne kadar olacağı ise 2-3 cm yeterli bence. Filtre malzemesi olarak elindekiler olabilir, ilave olarak varsa mercan kırığı olur, bildğimiz çatı kiremitinin parçalanmış hali olur, elyaf varsa iyi olur.

Yaparken ve akvaryum üstündeki halini görsel olarak parlaşırsanız seviniriz. burda:gif

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    filtre

Filtre yapma olayı çok basittir hocam. Yeter ki elinizde yeterli malzeme olsun. Azıcık da eliniz yatkınsa bu tür işlere üstesinden gelirsiniz. Örnekler portalda DIY bölümünde mevcut.

Saygılar...

8. 34yunus

34yunus

filtre

Bu arada elektrikçi tanıdığımızla eski filtreyi yaptık ama ben motor kısmını ttedbir için suyun altına indirmiyorum ama tabikide bu pipo filtreyide güçlendirme çalışmasına devam ediyorum. Geldiğim noktayı söyliyeyim kabın üstüne şişe kapağı yerleştirildi aradaki bölme yapıldı yetermi miktarda elyaf temin edildi süngerler küp şeklinde kesildi ve çatıdan biraz kiremit parçaları yürütüldü :D bunun harici önceki mesajımda söylediğim keçeyi bulamadım aktif karbonsa hali hazırda bekliyor. Temel abi mercan kırığı ise elimde yok
    Sorular:
    1 bunların dizilişi nasıl olmalı
    2 bu kiremiti küçük taş şeklindemi koymalıyım
    3 aktif karbonu direk kabamı boşaltıyım

Bu arada hortum vs. buldum. Şimdi bu kaba yapıştırılan bardak ağızını ve bölmenin kurumasını bekliyorum

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şişe içine koyulan bölmenin amacını biliyorsun değil mi ? Su pipo ağzından direk filtre malzemelerinin üzerine aktığından bir şekilde aşağı hareketlenmeli ki filtre edilsin. O parça suyu aşağı yönlendiriyor ve su parçanın altından geçmek zorunda olduğundan filtre malzemelerininde içinden geçmek zorunda kalıyor ve fotoğrafın üzerinde de boşuna akvaryum portalı yazmıyor. :horon:

Aktif karbon direk olmaz kadın çorabı içinde olmalı. İşi bitince rahat alınmalı ve değiştirilmeli. Direk toz olarak koymak batırır ortalığı.

Dizilim: En altta kadın çorabı içinde kömür, üzerinde ince elyaf, sünger parçaları ,kiremit parçaları misket boyutunda kırılmış olarak ve tekrar elyaf.

Dip not: İç filtrenin kafa kısmını suya korkudan sokmuyorsan en geç yarın yanmış olur, başlık açar sebebini sorarsın. em32.gif

Başka arzunuz ? burda:gif

10. 34yunus

34yunus

filtre

Sormam çok çalışmaktan ısınıp suyun içindede soğumadığından olmasın :D ama olmayacak çünkü motorun sadece eletrik bağlantısın geldiği yerden 1 parmak alt kısmı dışarda geri kalan taraf içinde ısınma problemi olmayacağından yanma sorunuda olmayacak saygılar:gif

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    filtre

Gelelim biraz da zerzenişte bulunmaya değil mi ? burda:gif

Filtrenin yapılmasına ve keyif alınarak beğenilmesine sevindim açıkcası. Fakat yapım aşamasından birkaç fotoğraf veya akvaryum üzerindeki çalışma şeklini bizlerle paylaşmamanız başlığın sadece sizin faydanıza hizmet etmesi anlamına gelir. Elbette başlığı fayda görmek veya ihtiyaç duyduğunuz konuda fikir almak için açıyorsunuz. Ancak eğer siz öğrendiğiniz ve aldığınız fikirleri görsel hale getirmezseniz bir başka basit pipo filtresini güçlendirmek isteyen arkadaşa gerçek anlamda yol gösteremezsiniz.

Kısaca eğri oturup doğru konuşmak gerekirse rap bena hep bana olmaz. olma:gif Bizler emek vererek hazırladığımız bu paylaşımların ve arkasından yazdığımız bu mesajların ne işe yaradığını görmek isteriz bu da bizim emeğimizin karşılığı olur. Alt tarafı bir siteden link alınıp bir kutucuk tıklanarak fotoğraf eklenecek.

Umarım akvaryumu filtresiyle görme imkanımız olur ve bir diğer açılan başlıklarada mesaj yazma isteğimiz, arzumuz devam eder. burda:gif

12. 34yunus

34yunus

filtre

En son işim bitince eklicem.

13. 34yunus

34yunus

Olmadı montz: büyük ihtimal hava motoru yetersiz geldi su çıkmıyor :( kullandığım hava motoru

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    filtre

Kullandığın Pipo filtre nasıl birşey ? Filtrenin fotoğrafını iyi olur.

15. 34yunus

34yunus

Fitre türünün resmini bulursan eklerim.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    filtre

O hava motoru bu filitreyi çalıştırması lazım. Motor bozukmu acaba ? huh:

17. 34yunus

34yunus

filtre

Bende motordamı sorun var diye 2. yedek motoru bağladım ondada aynısı oldu filtreye taktığım hortum filtrenin çıkışında suyu veriyor ama mortumu yukarı kaldırdımmı suyu çıkartamıyor :( Not: benim filtreden Temel abinin paylaştığı fotograftaki gibi su çıkmıyor normaldede :(

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    filtre

Bu pipo filtrenin içinde borusu var mı ? Sünger görünüyor tamam ama içerde bir boru olması lazım. Eğer boru varsa su çıkarır. Dağıtıp pipo filtreyi bir fotoğraf eklermisin aklım takıldı. :)

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    filtre

Temel hocam o filitrenin içinde boru var fakat,borusu kısa olduğundan az su çıkartıyor. ;) Biliyorsun nekadar uzun boru ,okadar çok su. ;)

Bu filitrenin çıkartabileceği çok fazla su yok. Genelde yavru akvaryumlarında kullanılan eski tip bir pipo bunlar. ;)

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yapalım o zaman bir pipo filtre uçuralım, şişirelim, patlatalım.

Değişik örnekler katagoride taşmış durumda.

Sayfayı Paylaş