1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

65 LT akvaryum ve sorularım ( Resimli )

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde dulda tarafından 10 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç
    Kolay gelsin üstatlar. Öncelikle tuzlu suya geçiş için biraz beklemekteyim ama ilk fırsatta geçiş yapacağım :). Akvaryumu bir arkadaşımdan hediye olarak aldım ( canlı ve bitkileri ile birlikte ) . Benim kendi akvaryumumun başına bir kaza sonucu kötü şeyler geldi ve kullanılamaz durumda. Şuan elimdeki akvaryumum resimdeki. Akvaryumu aldım ve temizlerim ( deterjan kullanmadan ) içerisindeki taşları sıcak su ile iyice kaynattım ( daha önceki akvaryumum'da da temizlik yaptığımda da bu yöntemi kullanıyordum ) daha sonra taşları bitkileri ve diğer büyük kayaları ekleyip suyu ekledim. İçerisine suyun değerlerini sabitlemek ve dengelemek için kullanılan bir ilaç var, ondan ekledim ( tablet şeklinde ve suya eklendiğinde suyun rengini mor renge çeviriyor ve ortalama 3 saat sonra su kendi rengine geri dönüyor, ilacın ismini bilmiyorum ama koyu renkte bir ilaç suya eklediğiniz anda renk vermeye başlıyor, mavi renkte olan sıvı ilaçtan değil! ). 1 gündür motor çalışır durumda ve suda herhangi bir bulanma yok gayet berrak durumda. Bugün canlıları ekleyeceğim kısmetse. Arkadaşımın akvaryumundan gelen canlı türü 5 adet Neon Tetra. Ama bir sorun var ki ben diğer akvaryumdan birkaç balık kurtara bildim bendeki türler ise Melek,Macrognathus aculeatus ve japon balığı.

Sorularıma gelecek olursak:
    1: Benim balık türlerim ile neon tetra lar anlaşabilirler mi?
    2: Akvaryum dekoru konusunda; sizce yeterlimi yoksa ekleme yapmam gerekir mi? Zira ben sade dekor seviyorum.
    3: Akvaryumu hazırlayış esnasındaki izlediğim yollar doğrumu?
    4: Akvaryumdaki görünen aydınlatma sizce yeterlimi? ( 1 adet 13w 50cm lik Philips Floresans lamba )

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cevap: 65 LT akvaryum ve sorularım ( Resimli )

Akvaryumunuz güzel. Kurulum safhalarını da doğru tamamlamışsınız bana göre. Fakat bir kaç tavsiyem olacak. Öncelikle iç filtrenin yanındaki minareye benzer şeyi çıkarmanızı tavsiye edecem. Hem bence göze hoş durmuyor hem de balıklar için daha fazla serbest alan yaratmış olacaksınız. Ayrıca iç filtre bile bence göz zevkini bozuyor. Kamufle etseniz veyahut varsa elinizde daha küçük bir filtre onu kullansanız daha iyi olur. Ben olsam o hacimdeki bir akvaryumda canlı doğuran beslerdim.

Söyleyebileceklerim bunlar.

Saygılar , sevgiler.

3. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Merhaba,

Hüseyin beyin de dediği gibi ortadaki kubbeli şeyi çıkaracak olursanız hacim genişleyecektir.ayrıca motor akvaryum hacmine göre büyük ve çok fazla akıntı yapıyor sanki balıklarınız akıntıya karşı yüzeceklerinden kas yapacaktır :)
    Canlı doğuran türleri bu hacimde güzel olacaktır karides de ekleyebilirsiniz...
    Benim canlı doğuran tankımda balıklar ve karidesler mutlu mesut yaşıyorlar.

Sağlıklı balıklar

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Fuat Bey tankınızın resimleri var mı forumda ? Görmek isterim tankınızı. Canlı doğuranların bende yeri ayrıdır.

5. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Forumda yok.Yüklemedim kısa zamanda eklerim..açıkçası canlı doğuran tankımı ufak oğlum gasp usulü elimden aldı o ilileniyor daha 5,5 yaşında yemini veriyor aydınlatmasını çalıştırıyor gözlemliyor yapamayacaklarını bana yaptırıyor (su değişimi dizayn ıvır zıvır )canlı doğuran oldukça kozmopolit :) 1 feranatus, 2 çöpçü ,2 cüce vatoz, 1 katil salyangoz, birsürü salyangoz (arada ezip canlı yem yapıyorum),10 kadar karides ve sıkı dur 1 adette diskus yavrusu var arkadaşımın tankından gelme diğer kardeşler mefta olunca garibim tek kaldı koca akvaryumu işgal ediyor diye arkadaşımda eceline terk etmişti kıyamadım aldım 1 aydır bu tankta...

Arkadaşın konusuna yazdık uzattık birde özür

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık akvaryum gayet ilginç dekoruyla göze hoş görünüyor. Aydınlatma fotoğrafa bakılırsa iyi ve yeterli. Balıkların uyumu hakkında fikrim yok.

Sağlıklı balıklar.:)

Sayfayı Paylaş