1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

65x50x45h Bismillah

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde icaydogan tarafından 17 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Merhabalar,

Yaklaşık 1.5 yıldır sessizce takip ettiğim forumda artık akvaryum kurulumu yaparak aranızdayım. İnşallah benim için devamlı ve keyifli bir hobi haline gelir.

1-2 gün önce kurduğum akvaryumun ekipman bilgileri şöyle;

65x50x45h ana tank , 60x40x45h sump (yaklaşık 25 lt lik bölümü ro su ekleme)

curve 5 ps

newjet1200 kafa motoru

newajet 2.7 dalga motoru

aquareef x50 armatur

eheim 200w ısıtıcı

rocihazı

Dün itibariyle akvaryumu yeteri kadar suyla doldurup ara ara tuz ekledim ve 1025 e ayarladım. Bugün kumunu ekledim , su resimdeki gibi bulanık oldu. Bulanıklık geçince kayaları ekleyip bakteri kültürü gireceğim.O zaman tekrar foto eklerim inşallah. Ancak bir sorunum var : Kafa motorundan "nnnnnn" şeklinde rahatsız edici bir ses geliyor. Altına sünger koydum , ucuna yumuşak hortum bağladım olmadı. Bu şekilde ses çıkarması normalmidir? Yardım ve önerilerinizi rica ediyorum.

Ekli Dosyalar:

Cyberx26, MESUT_KERİM, 4runner ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun kurulumunuz, new jet motorlarda bu ses var ne yazık ki. Ancak mil yerine yavaştan alışır ve bu ses baya bir azalır. Aşırı bir ses varsa söküp bir kontrol edin.

burak ozu bunu beğendi.
  3. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Teşekkür ederim Veysel Bey,
    dalga motoruna kıyasla sesi baya fazla ama inşallah dediğiniz gibi sesi azalır zamanla.

MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  4. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Hayırlı olsun inşaAllah,bende sizin gibi yeni kuruluma başlayacağım,nasipse 10 gün sonra izne ayrılınca hızlı bir şekilde hazırlıkları tamamlayıp suyu çevirmeye başlayacağım.

MESUT_KERİM ve icaydogan bunu beğendi.
  5. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Aynı sorunu bende yaşıyorum maalesef newjet 1200 aldım sesten uyuyamiyorum.

Metin Avcıoğlu

6. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    O zaman tecrübeli arkadaşların tavsiye edebileceği , performans ve sessiz çalışma açısından bir marka varmidir? Gerçekten mukfaktaki buzdolabı gibi çalışıyor.Birkaç gün bekleyip karar vereceğim. Dalga motoru ve ps sessiz , memnunum.

7. yahya03

yahya03

İsim:
    yahya
    kurulumun hayırlı olsun kardeşim, jebao nevjete kıyasla bayağı sesiszir

8. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Teşekkür ederim. Allah razı olsun. Jebao yu alternatif olarak arastiracagim.

9. TAMERC

TAMERC

Yer:
    avcılar İSTANBUL
    8

10. 4runner

4runner

Yer:
    Ankara
    İsim:
    çağrı
    selamlar hayırlı olsun kurulum
    ölçülerimiz yakın bende 65*45*45 de newa2300 kafa motoru kullanıyorum ilk kullanımda ve sonrasında temizleyince sesli çalışıyor,kirlendikçe baya azalıyor ses.aklınızda olsun 2300 lüğü biraz kısık 2000 ayarında kullanıyorum.dalga motorundada ayarlama yaparken dikkat edin vantuz motor bağlantısı hassas kırılabilir. IMG_0897.jpg

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  11. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Teşekkür ederim bilgiler için inşallah azalır ses. Şu an su bulanık zaten beklemedeyim.

12. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Kuruluma devam.. Birkaç gün önce kayaları su ile temizleyip akvaryuma ekledim ancak temizliği suyu kaynatmadan yaptım. Kayaları suya koyunca su neredeyse akvaryum görünmeyecek şekilde sarardı. Sonra açılmaya başladı.Tabi kum üzerinde kayalardan dökülen tortu pislik vb. mevcut. PS toplamasını da görebilirsiniz.Resimleri de ekledim ancak yansımadan dolayı çok net çıkmadı. Sararmayı gidermek için dün akşam aktif karbon ekledim sump bölümüne.Su berraklaşmadığı için bende henüz aydınlatmayı çalıştırmadım. Bu arada bakteri kültürüde giriyorum aquaforest bio s almıştım damla şeklinde.Şu aşamada neler yapabililirim?

Ekli Dosyalar:

• 1.jpg
      1.jpg
      Dosya Boyutu:
      95,6 KB
      Görüntüleme:
      159
    • 2.jpg
      2.jpg
      Dosya Boyutu:
      91,3 KB
      Görüntüleme:
      162
    • 3.jpg
      3.jpg
      Dosya Boyutu:
      85,6 KB
      Görüntüleme:
      162
  13. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Herkese hayırlı geceler ; Aydınlatma aktif halde , sudaki sarılık devam ancak koku sanki azaldı. Bakteri girişine devam. Sumpta aktif karbon mevcut ve ana tank su inişe elyaf koydum. Su hala biraz bulanık ancak kayalar net olarak görünüyor. Yeni resimler aşağıda...

Ekli Dosyalar:

• ee.jpg
      ee.jpg
      Dosya Boyutu:
      81,9 KB
      Görüntüleme:
      149
    • ww.jpg
      ww.jpg
      Dosya Boyutu:
      71,1 KB
      Görüntüleme:
      151
    MESUT_KERİM bunu beğendi.
  14. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Hayırlı Akşamlar,
    Güncel 2 resim paylaşmak istedim. Sudaki sarılık ve koku tamamen geçti. Bakteri kültürü kullanmaya devam ediyorum. Diatom süreci için beklemedeyim.

Ekli Dosyalar:

veysel bunu beğendi.
  15. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Merhabalar,

Bugün itibariyle bazı testleri yaptım ;

Amonyak : 1.5 mg/l
    Nitrat: 50 mg/l
    Tuzluluk: 1023-1024 arası
    Sıcaklık: 26 Derece

Suyum hazır değil [​IMG] 3 haftadır aquaforest bio s kullanıyorum.Bitene kadar kullandım.Kayalarımda diatomdan eser yok maalesef. Akvaryum sistemi komple çalışıyor. Aydınlatma 12 saat mavilerle başlayıp mavilerle bitmek üzere yanıyor. Yaklaşık 10 gündür sumpta aktif karbon var, koku ve suyun sarılığını alması için koymuştum hala duruyor.Akvaryum parametreleri yukarıda belirttiğim gibi. Nitrat testim yok henüz aldığımda o testide yaparım. Şu aşamada başka bakteri kültürü kullanmalımıyım ya da yapabileceğim başka birşey varmıdır? Bu arada hiç su değişimi de yapmadığımı belirteyim...Yardımcı olursanız sevinirim..

Ekli Dosyalar:

• ee.jpg
      ee.jpg
      Dosya Boyutu:
      39,4 KB
      Görüntüleme:
      117
    • www.jpg
      www.jpg
      Dosya Boyutu:
      26,6 KB
      Görüntüleme:
      110
    • xxx.jpg
      xxx.jpg
      Dosya Boyutu:
      52,6 KB
      Görüntüleme:
      108
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Karbonu çıkarın, balık varmış gibi bir iki parça yem atın beklemeye devam edin. Bir ay dolmak üzere kurulumunuzda diyatom bazen geç gelebiliyor.

YMR_AY bunu beğendi.
  17. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Çok teşekkür ederim Veysel Bey, kurulumumda bana çok yardımcı oluyorsunuz. Dediğiniz gibi yapacağım yalnız yemlemeyi hergün bir miktar mı yoksa bir defaya mahsus mu yapayım?

veysel bunu beğendi.
  18. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Her gün çok az şekilde yapın.

veysel bunu beğendi.
  19. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Teşekkür ederim öyle yapacağım

20. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Nitrat 50 yi gormus amonyak sifir oldugu zaman ufaktan polip vs de atabilirsiniz bence. Benim bir onceki tankimda bir bucuk ay beklemistim ve diatom gormemistim.

Sayfayı Paylaş