1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

68x 68 x 55 Yeni akvaryum kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde mandarin tarafından 29 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya
    :nazar: Yenı bir tank kuruyorum ekte fotografı mevcuttur. Desteklerinizi bekliyorum arkadaşlar. Su henüz eklenmedı. Önümüzdeki hafta kum, kaya( seramik kayamı canlı kayamı ), kafa motoru, protein skımmer eklenecek ve faliyet başlayacaktır inşallah...

Bana ilk kurulumda çok sıkıntı çekmeme için fikir verin arkadaşlar, neler yapılmalı hangi testleri yapmalıyım nelere dikkat etmeliyim paylaşımlarınızı bekliyorum....

FOTOGRAF YUKLENEMEDI SEBEBINI ANLAYAMADIM KUSURA BAKMAYIN LINK EKLERIM DAHA SONRAA....

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: 68x 68 x 55 Yeni akvaryum kurulumu

Egemen bey aramıza hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar dilerim.

Sorularınızın cevabına başlamadan önce sıkıntınıza çözüm olarak şunu önerebilirim;
    Resimlerinizi Photobucket.com sitesine üye olarak yüklerseniz yükledikten sonra İMG kodlu linki direk kopyala yapıştır yaparak eklenebilir.

Öncelikle ben imkan varsa çanlı kum ve canlı kaya diyeceğim ama tabi ki karar sizin en azından serim kaya yerine iyisinden canlı kaya alırsanız daha güzel olur.

Kum ne düşünüyorsunu ? (aragonit,mercan kırığı, ****** kum,canlı kum)
    PS marka model ne ?
    Kafa motoru ne?
    Varsa akıntı (dalga) motorları ne ?

sıkıntı çekmemek için adım adım paylaşarak ve sabırlı bir şekilde giderseniz güzel bir kurulum çıkacaktır.

3. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Kum ne düşünüyorsunu ? aragonit
    PS marka model ne BUBBLE MAGUS NAC 5A VEYA BUBBLE MAGUS NAC 7 ALMAK DUSUNCESINDEYIM
    Kafa motoru ne? NEWKET 2300 VEYA NEW JET 1700.
    Varsa akıntı (dalga) motorları ne SABO WAVE MAKER WP - 100 M DUSUNDUM 1 TANE İLK ETAPTA YETECEKTİR BANA

BIRDE DOLABIMIN ICINE YENI BIR HAZEN YAPACAGIM YARIN ONADA SU EKLEME MOTORU KOYACAGIM AMA ONU NE MARKA ALSAM BILEMEDIM MANTIKLI BIR TAVSIYE OLURSA SEVINIRIM.
    KAYA OLARAK CANLI KAYA YA KARAR VERDİM BU HAFTA HALLEDECEGIM HACIMLI BOL DELIKLI ( COK AGIR OLMAYAN) KAYALAR ALIP DEKORUNU YAPIP KUMUMU EKLEYECEGIM SONRA KISMETSE SU EKLEYECEGIM .
    EVIMDE REVERSE OSMOSIS SU FILITRE CIHAZIM VAR ONDAN SU ICIYORU ONDAN DOLDURACAKTIM AMA BUGUN FORUMDAN BIR ARKADAS SİLİKAT FİLİTRESİ TAKMAM GEREKTIGINI SOYLEDI O KAFAMA TAKILDI . SİLİKAT FİLİTRESİ OLMASSA OLMAZMI... İLLAKİ TAKMAK GEREKLİ İSE TAKILACAK AMA SU DOLUMU YAPILACAGI ZAMAN TAKIP CIKARTILACAK BIR SISTEMDE OLMASI GEREKLI MALUM SUREKLI SU ICILIYOR O FILITREDEN INSALLAH YHARIN FILITREYI ALDIGIM ARKADASIM DAN BUNUN BILGISINI ALACAGIM SIKINTI YASAMAM UMARIMKI ( GERÇİ FILITRENIN YANINA KUCUK BIR ARA MUSLUK ILE BAGLANABILIR DIYE DUSUNUYORUM BEN )
    BU HAFTA İÇİ ARTIK SU KOYACAGIM :) BİRAZ HEYECAN BİRAZ GÖZ KORKMASI VAR BAKALIM KISMET.... BUTUN FORUMLARDA COK SIK SORU SORARAK BİLGİLER TOPLUYORUM KENDIME GORE TARTIP UYGULAMAYA CALISIYORUM . SABIR İLE AKVARYUMUMUN GUZEL GUNLERINI BEKLIYORUM ....

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

BÜYÜK HARFLERLE YAZMAK her ne kadar dikkat çekici olsa da evet oldukça rahatsız edici. Ama küçük harf daha sempatik. Ve belki de sadece kızgınlık zamanlarında kullanılmasının nedeni de budur? Bağırmak manasına gelir ya hani... Küçük harfleri seviyoruz :)

Kaya konusunu iyi tesbit etmişsiniz.
    Reverse osmos cihazının tatlı su çıkışından akvaryuma su almamalısınız aslında, bir önceki filtreden alınır su. O bahsettiğiniz silikat filtresi son filtreden bir öne takılır. fakat bunun için karşılıklı bilgi alışverişlerinde bulunmamız lazım ki yanlış bir şey yapmayalım. Tüm cihazlar aynı değil.

Bir de bütün forumlarda gezerek ellibin tane bilgiye ulaşırsınız evet, bunu yapabilirsiniz ve yapıyorsunuz da. Bu hakikaten güzel bir şey. Ama bizim sahip çıktığımız kadar kimse size ve akvaryumunuza sahip çıkmaz. Bilip bilmediğiniz herşeyi araştırın, sorun, fakat kurulum aşamasında ve sonrasında sadece içinize sinen ve bilgi dağarcığının maksiumum düzeyde olduğu bu forumda kalın. Ve kurulumu bir kaç farklı forum yardımıyla değil, bu forum yardımıyla yapın. Çünkü burada her gün yeni kurulumlar yapılıyor. Ve yerli-yabancı diğer bazı forumlarda yapılmayanlar demiyim de, yapılabilirliği ve işlerliği düşünülemeyenler bu forumda hayata geçiyor.

Bekliyoruz resimleri, yardım etmek için kuruluma.

5. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

[​IMG] büyük harkf için kusura bakmayın haklısınız :) söylediğiniz gibi siteye şife ile üyeoldum ve img kodunu paylasıyorum umarımki olmuştur. tankımın boş halini görmenizi istiyorum.
    evet arkadaslar ekipman bilgimi verdim yarın kafa motorumu belkı nac 7a ps mide alacagım .... canlı kayamıda alacagımm....

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

nac 7 konusunda emin misiniz ?

7. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

:( niçinn esasında tam emin değilim ama iyi olacagını dusunmustum fiyatları bubble magus ların uygun... ondan cok dusunur oldum..

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

250+Sump için belki nac6 daha uygun fiyatlı olabilir. Yine de tek bir yoruma bağlı kalmayın diğer arkadaşlar da bilgi verecektir mutlaka. Fiyat farkıyla da dalga motoru alabilirsiniz bi tane belki :)

9. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya
    Nac 7 gücü büyük mü olur diye sordunuz peki hocam?

Bir arkadasta sıfıt kullanılmamıs Bubble magus nac 7 var 250 tl ye verıyor uygun fiyatı esasında... Arkadaşlar bu hafta kuruluma baslayacagım. Desteklerınızı beklıyorum.....

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Egemen Nac 7 bence güzel Nac 6 ya göre daha iyi konik gövde olması artı avantaj benim tank komple 200 litre su alıyor kayalar var iken ben bile Nac7 düşünmüştüm.
    Tabi önemli olan Nac 7 senin sumpa sığacak mı? yerin var mı?

Kum seçimin güzel, kaya içinde güzel düşünmüşsün, RO cihazın varsa durumu nedir bilemiyorum ama membrandan sonra silikat reçinesi denen deiyonize filitreyi kullanırsan daha güzel olur, Ben de yeni başladım RO kullanmaya ve bu şekilde deiyonize filitreden geçirerek kullanıyorum.

Sana tavsiyem sakin ve yavaş yavaş ilerlemen acele etme sakın. Ekipmanlarını tamamla ondan sonra devam et ilk kurulum için damacana su kullanabilirsin. En azından filitre temin edene kadar.

Birde Tuz markası seçerken dikkatli ol piyasada çok fazla çakma tuzlar var bilinen kullanılan tuzları kullan RedSea,******,Tropic Marin gibi.

Kafa motoru konusunda Newjet işini fazlasıyla görür.

11. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Selam arkadaşlar, bugün biraz malzeme aldım.
    1. Coral x tuz
    2. White x kum
    3. Su ekleme ünitesi için şamandıra
    4. Kh testi. ( Hediye)
    5. Newjet 2300
    6. 1 kg zeolix

Protein skimmer aldımmı ilk başlangıç için herseyim tamam inşallah su arıtma cihazim için recine yani silikat filitreside ayarlayacagım. Biraz keyfim yerine geldi bugün :) Acele etmeyeceğim sakin ve emn adımlar ile ilerleyeceğim hatalı iş yapmak istemiyorum arkadaşlar....

NAC 7 alacağım gibi görünüyor . Bu hafta onuda helledip suyumu tankıma doldurmaya başlarım diye düşünüyorum...

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Malzemeleri modelleri bilmem sadece resimlere bakarak şunu diyebilirim. Güneş ışığından akvaryumunuzu uzak tutun. Hayırlı kurulumlar.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Malzemeler güzel seçim olmuş tuzun namını çok duyduk ama kumu tercih meselesi bana çok ince geliyor bende http://www.akvaryumportali.com/deni...ari/tasarim-asamasindaki-nano-tank-11909.html ımda onu kullanmayı düşünüyorum deneme amaçlı.

Nac7 güzel tercih olur. RO cihazından su doldurmadan önce TDS değerini ölçtür ve bence akvaryuma devamlı RO kullanmayı düşünüyorsan bir TDS metre edin derim.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun malzemeler. Malzeme seçimi iyi gibi duruyor, Protein skimmer seçiminde fiyatına göre iyi. Bekliyoruz kurulum aşamasını.

15. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Malzemeleriniz hayırlı olsun. PS olmadanda kuruluma başlayabilirsiniz. Zaten başlarda PS toplama yapmayacaktır.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bak iyi fikir bizim aklımıza gelmedi, yaşa Hakan abi.

Abi sen nerde kaldın yahu koy şöyle güzel fotolar da gözümüz DİY akvaryum görsün.

17. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Ufak bi sıkıntı atlattım Halil. Bundan sonra yine burdayım inşallah.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Geçmiş olsun abi. Yardım edilecek bir şey varsa buralardayız.

19. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Hayirli olsun akvaryumun olculeri cok guzel. Simdi sira kaliteli, saglikli canli kaya bulmakta.

20. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Bugun tankıma kum ekledım ve sumptakı teknık vs lerı yaptım bırkac elektrık kablosunu uzattım ps daha elıme ulasmadı hafta sonu gelecek ınsallah. Ama ben kafa motorunu su bastıktan sonra calıstıracagım . Tds metre aldım oda onumuzdekı hafta gelecek .R O cıhazım ıcın bır sılıkat ( recıne ) fılıtresı aldım ve sıstemıne ekledım ıstedıgım zaman tatlı ıcme suyum u ıstedıgım zaman akvaryumum ıcın saf su nıtelıgındekı suyumu elde edebılecegım. Gunes ısıgı hakkında bılgılı tercurelı bır kac arkadasımdan sunu duydum egerkı akvaryumdakı sıstem degerlerını sureklı kontrol ederek duzene oturtursan gunes ısınları yosunlanma yapmayacaktır dedıler daha once denemıs ve tecrube etmısler . Bende deneyerek tecrube etmek nıyetındeyım fakat zamanla akvaryumun arkasındakı jaluzıler zaten genelde kapalı konumdadır yanı dırek gunes ısıgı almıyor. Bakalım su dolgurup kaya ekleyeyım hersey cıkacak meydana :)

Bu arada gunes ısınları ıle ılgılı bılgısı olan varsa paylasırsa sevınırım en azından yanlıs bılgılenmemek adına...

Sayfayı Paylaş