1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

68x 68 x 55 Yeni akvaryum kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde mandarin tarafından 29 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 68x 68 x 55 Yeni akvaryum kurulumu

Üzüldüm ps başına gelenlere. Sağlık olsun inşallah çözülür. Ps bağlanmadan akvaryum kurulabilir evet sorun yok. Sen programına devam edebilirsin.

2. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

kargo şirketinden paramı alabiirsem bir nac 5 var onu alacagım inşallah. nac 5 de yeterli benim akvaryumuma...

3. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Egemen Geçmiş olsun üzüldüm PS 'e inşallah paranı geri alırsın.

4. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya
    Tesekkurler arkadaslar. Sizlere birsey sormak istiyorum.
    Akvaryumunuza kaya eklerken icinden birsey alırken vb. durumlarında ne yapıyorsunuz. Mas var ama herzaman kullanamam diye düşünüyorum. Dalga motorunu takarlen eli suya giriyor ister istemez. Kafa motorunu yerine oturturken vb. durumlarda sizler ne yapıyorsunuz.

Kusura bakmayın telefondan cevap veriyorum foruma bazen bu sebepten dolayı imla hatası olabiliyor .

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Egemen bey sanırım elinizi suya sokmak istemiyorsunuz. Maşa var diyorsunuz anladığım kadarıyla. Bende de mevcut maşa fakat sadece ufak tefek parçaların yerini düzeltmek için iyi oluyor. Onun haricinde bir çok şey için elimiz suya giriyor. Sadece gerekli durumlarda elinizi suya soktuğunuzda sıkıntı olmaz.

İmla konusunda ise cepten yazdığınızda altına cep mesaj diye not düşerseniz sevinirim. Aksi halde belli bir sayıyı geçtiğinde uyarı gelicektir.

6. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Aslında ben elimi suya sokmaktan sıkıntı duymuyorum fakat suyun kirleneceğinden ve değerlerinin değişeceğinden sıkıntı duyuyorum bunun için tecrübe edinmeden önce bilgi edinmek istedim.
    1 KH testi elimde var
    2. TDS cihazım elimde var.
    3.Sera marka tuz ölçer var
    4. PH testim var

Başka hangi testleri almalıyım ilk kurulum maksatında kullanmak ve ilerisinde kullanmak için. Test cihazlarımın kalibrelerini yaptıracağım .
    Bana biraz bilgilerinizden tecrübelerinizden paylaşım yapın.

7. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Sakınan göze çöp batar, elinizi suya sokmanız gerekiyorsa çekinmeyin, ama çok sık, kum, dekor vs ile oynamayın.Elinizi suya soktuğunuzda PS toplamayı bir süre keser, fazla sorun olmaz.

Acemilik döneminde Kh ve Ph testleri yeterlidir.İlerde mercan yükünüz arttıkça, Mg ve Ca testleride almanız gerekebilir.Tecrübe arttıkça ve işler rayına girdiğinde test yapmanın pek bir anlamı kalmayacak.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Egemen geçmiş olsun NAC 7 için üzüldüm doğrusu keşke haber verseydin de sağlam bir şekilde ulaştırırdık sana bende Bursa da oturuyorum. En azından Otobüsle falan gönderirdik.

Benim de başıma geldi böyle bir olay kargo şirketi kabul sorumluluk kabul etmiyor, Tutanak tuttursan da hiç bir şey olmuyor.

9. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Kabul etmeme şansları yok çünkü kapıya gelip kargoyu teslim ettikleri zaman tuttukları tutanağı bana bildirmediler bu bile onlar için bir suş daha önce ben buna benzer bir kargo olaryı yaşadım genel müdürlüğe bildirmeden şube kendi içinde çözdü bakalım bu ne olacak.... Tekrardan bursada bir ürün bulursam haber veririm yinede çok sagol halil hocam...

10. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

Yaw deniz akvaryumu bukadar çok seviliyor ve harika duruyor bırak bakımını fln ama daha yeni tropikal kurdum 3 ay önce keşke kurmadan önce bu forumu bulsaydım aban yol gösterirdiniz.. 1m tropikal yerin 80 cm adam akıllı bir deniz kurardım :(( neden daha önce bakmadımki forumlara burda yardımcı olucak çok insan var...

11. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Deniz akvaryumuna başladıktan sonra bende çok mutlu oldum. Bu kadar yardım eden arkadaş olması çok sevindirici ... Her türlü sorun ve sorularımı paylaşıyorum ve yanıt alıyorum :)
    Şimdi sevgili arkadaşlar tankıma malesef biraz yavaş yavaş ilerlemek zorunda kaldım. Şimdi ben tuz ekledım ve 1025 olarak sabitleyeceğim inşallah şuan su bulanık 2 saat sonra ölçüm yapacagım sonra gelmiyorsa yine ilave edeceğim ve sonuca ulaşırım inşallah.
    1. 1025 su değerini aşarsam nasıl düşüreceğim
    2. Misal deger 1015 çıktı azar azar tuz ekleyip nekadar bekleyeyim tekrar ölçmek için
    3.Su nezaman berraklaşacak ...

Şimdiden teşekkürler..

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Egemen ellerine sağlık. Güzel ilerliyorsun. Öncelikle tuz yoğunluğun yüksek çıkarsa ince ayarı akvaryumdan su çekerek damacana veya RO tatlı su ekleyerek ayarlayabilirsin. Tuzluluk düşük olursa yeni kurulumda tuz direk eklemede sakınca yok. Tuz ilavesini azar azar yaparsın eridikçe ölçerek eksikse ilave edebilirsin.

Tuz ekleme işin bitince su bir günde berraklaşır merak etme.

13. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Teşekkür ederim . Şuan 1025 değerini yakaladım sabaha kadar berraklaşır herhalde sabah su durulunca tekrardan ölçüm yapacagım... :ay:

Canlı kaya eklendi az önce :) Su şuan bulanık, biraz da bir dostumun akvaryumundan dip çektik onu ekledım. Yarın su insallah netlesecek fotoğraf ekleyeceğim ...

14. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Dün akşam canlı kayalarım ve dip çektigimiz suyumu ekledim tankıma ( cihan abi sağolsun çok yardımcı oluyor)
    Yarına kadar su berraklaşırsa sizler ile yeni fotosunu paylaşacağım...

Selam az önce test yaptım ;
    tuz oranım 1024
    ph : 8.4
    kh: 13 damla

Degerlerde çok hatırlamadım ama kh ddegerim yüksek gibimi arkadaşlar.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kh değerin yüksek gibi görünüyor ama ölçümden olabilir. Sadece tuz eritme ardından ve başka bir katkı kullanılmadan Kh aşırı yükselmez genelde. Telaş etme aynen devam. Kh değerini diatom sonrası ölçersin.

16. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dekor süper olmuş tebrikler. Su berraklığı zamanla daha da oturacak inşallah. Ellerine sağlık, kutlarım.:)

18. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Sump içinde henüz ps yok, önerilerinizi bekliyorum.

NAC 3.5
    Kapasite : 100L - 300L
    Pompa : Atman Ph 1100
    Enerji Tüketimi : 8W
    Hava emiş : 200L/H
    Boyutlar : 17.5 x 11 x 44.5cm
    Çap : 10cm
    Çalışma Derinliği : 20 - 25cm

NAC 5
    Kapasite 300L - 500L
    Pompa Atman Ph 2000
    Enerji Tüketimi
    11W , 220V 50Hz
    Hava emiş 450L/H
    Boyutlar
    297*130*498 mm
    Çap120mm
    Çalışma Derinliği 250-270mm

Sizlerdende hızlı bir yanıt almak istiyorum... Bu işide halletmem gerekli ...

Birde arkadaşlar su sıcaklığının ne olması gerekli tam olarak? 24 yeterli midir?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

NAC 5 olsun bari. Su sıcaklı 25°C - 26°C arası olması yeterli.

20. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Temel Hocam zaten birtek sen yardımcı oluyorsun çok teşekkür ederim... Suyum bugünde berrak değil fotolardan görüldüğü gibi acaba berraklaştırmak için birşey katmalımıyım..

Sayfayı Paylaş