1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

68x 68 x 55 Yeni akvaryum kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde mandarin tarafından 29 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya
    Cevap: 68x 68 x 55 Yeni akvaryum kurulumu

4 tane deniz yıldızımız oldu :) 1 cm kadarlar tankın çeşitli yerlerinde geziniyorlar :) hep göreemiyorum. CONCH' lar koç gibi temizlik yapıyorlar ama bir yandan da sütlü kahve renginde i,nce kum taneleri gibi pislik bırakıyorlar bazen görüyorum gezindikleri yerde var. Snail sanırım başak kayanın altına girmiş ama emin değilim gece ışık kapalıyken kayanın altına küçük fener tuttum sanki oradaydı ama emin değilim. Diğer snail de sorun yok takılıyor. Benım tankıma kaç adet conch ve snail koymak mantıklı arkadaşlar ..... Ben bunnu sayısını bilemiyorum şuan 10 taneler .... 1 Tane conch canlı yaşıyor ama hiç temizlik yapmıyor çok yavaş geziniyor.... sebep ne bilemedim belki yaşlıdır... :)
    Su Sıcaklıgım : 25 - 26 derece civarında
    Tuz Oranım : 1025 - 1025 civarında
    Ph seviyem : 8.4
    Kh ise 10 - 11 damla

Şahsen şuan balığım ve protein skimmerim yok inşallah bugun yarın alacağım sonra sizlerden protein skimmer hakkında bilgi ve detay isteyeceğim sayın arkadaşlar.

2. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Kum altında su kabarcıkları vara nedendir arkaşdaşlar bende var . Çok değil aam var acaba neden yeni bir canlıtürümü çıkacak onlardan ???

3. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

arkadaşlar 1 adet 2 cm boyunda çiyan var akvaryumumda bugun gördüm aam kayanın oyuğuna saklandı yakalayamadım kayayı cıkartıp cımbızla alacagım denk geldıgım zaman kısa vade de ve uzun vadede yapabılecegı zararları bıle n varsa sevinirim.

4. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bahsettiğiniz canlıyı görmeden zararlı olup olmadığını bilemeyiz. Bence şimdilik ellemeyin.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Sizin çiyan dediğiniz sırtının etrafı bol kıllı ve çok bacaklı ise o çiyan değildir. Üstelik tarif ettiğim gibi ise zararlı değil birçok deniz akvaryumunda vardır onlardan gece çıkarlar bende 5cm uzunluğa olanı gördüm hem de tamamen dıy kurulan akvaryumda kendi oluşmuş ve büyümüş.

6. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Denizde gördüğümüz çiyanın aynısı arkadaşlar :) Denizde çok sık denk geldiğim için iyi tanıyorum yaratığın modelini.
    Bir adet buz mavisi yaklaşık 0.5 mm boyutunda karides gibi bir canlı var kumun üzerinde kenarda geziniyor :) nedirki acaba
    Kum üzerinde bazı canlılar keşfediyorum beyaz geziyorlar pod olabilir ama bilemedim . Şimdilik gözlemim bu kadar. Cevap veren arkadaşlara teşekkürler ederim.

7. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Egemen bey, tuzlu su akvaryumları küçük bir dünya gibidir, ne kadar çok bakarsanız o kadar değişik canlılar görürsünüz, hatta eve misafiriniz geldiğinde akvaryumu incelerse, sizin daha önce görmediğiniz değişik canlılar görebilir:)

Bu küçük dünyada oluşan ve belli bir populasyonda gelişen hiçbir şey zararlı değildir.Aylar geçtikçe bir çok garip canlı göreceksiniz, telaşlanmaya gerek yok. Sadece bu dönemde adımlarınızı dikkatli atın ve minimum canlı ölümü için, maksimum tecrübe ve sabıra sahip olun.

Kumun, camın ve kayaların üzerinde gezinen karides gibi canlılar büyük ihtimal poddur.

8. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Camlarımda yosunlanma oluyor haliyle. Ben de bunları temizlıyorum sünger ile. Tavsiye bekliyorum nasıl ve ne şekilde temizleme yapılmalıdır, ne sıklıkla temizlenmelidir?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kahverengi alg oluyordur muhtemelen, cam silgisi ile silebilirsin kolayca, el sokmadan temizlemiş olursun. Yoksa ve sık yani gün aşırı oluşuyorsa silgi olmadan zor olur ama silerim dersen yeni nir bulaşık süngerinin sünger kısmıyla dilediğinde silebilirsin sorun olmaz.

10. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

kahve rengi değilde yeşil oluyor belki ışık yapıyordur diye düşünüyorum ( hopar markanın kendi armatürleri ) Ben yine de en kısa zamanda değiştireceğim....

11. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Akvaryumunuz hala ayni yerde ilk fotograflardaki gibi duruyorsa yosun olmasi cok normal.Pencere kenarinda sadece camlarda degil' akvaryum suyunuzda bile yesillenme meydana gelebilir.

12. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

güneşten dolayımıdır yosun diyorsun. Aaydınlatmanın etkisi de olabilirmi...

13. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Akvaryum direk gün ışığı almamalı bu yeşil algleri tetikler ayrıca armatürünüzde high output değilse ki çin mallarının çoğunda değildir yosunu tetikler

14. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Selam arkadaşlar,

Nac 7 sump a 0.5 cm kala sığmadı :) malesef nac 5a deneyeceğim inşallah yarın. Sıkıldım aslında pc arayışından nac 5a bulamazsam da nac 3.5 alacağım *******'den olsun bitsin. Kafamdan çıkartmak istiyorum kafamdan pc olayını.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

0,5 cm ise işin kolay aslında tabandaki plastik zeminin her iki tarafından az biraz traşlarsan olurdu bence. Ama tabi olduramazsan büyük risk.

16. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

ŞÖYLEKİ HALİL HOCAM; su emiş için mavi bir ağız var ondan 2 cm kesebilirim esasınd ama teredtüdüm şuki aletin ayarları bozulur ( ?? ) bakalım nac 5a var birde şansımı onda değerlendiricem...

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

ben oradan bahsetmedim diğer 2 yan veya yek taraf orayla oynamanı tavsiye etmem.

18. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

En iyisi Nac 7 yi satıp mac 5a almak :) bu atada 6 gündür bir percula ve 10 cm lik küçük kaya üzerinde 6 adet mantarım var bu mantarların icinde mercan gibi bir şey var bir kafa ( belki polip tır ) foto ekleyeceğim . Balıkta mantarlarda keyifli gibi suan . Conch ve snail lerim de keyifli görünüyorlar hep temizlik ve gezinti. Halindeler .

19. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Net bi fotoğraf ekleyinki ne olduğunu tam anlayalım. Belkide aiptasia gibi zararlı bir canlıdır.

20. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Arkadaslar, mantarlarım - poliplerim - ve palyaço balığım ( mantarların üzerindeki ucu yeşil olan aiptasia kılıklı arkadaş aiptasia türü müdür?)

Sayfayı Paylaş