1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

6x39 w T5-150w Metal halide +Led destekli Dıy armatür yapımı.

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde murat parin tarafından 11 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Merhaba akvaryum portalı.Sizlerle nacizane dıy projemi paylaşıcam. Yüksek armatür fiyatları ve kafamdaki yapıda bir sistem bulamamamında etkisi var.T5 ler sağlıklı mercanlar,Mh hızlı büyüme,led ampulller ile açığa çıkan muhteşem renkler bunların üçünüde barındıran bir sistem yapmaya karar verdim.Tabi banada aksiyon lazımdı biraz malum can sıkıntısı.:) Yapım aşamasını elimden geldiği kadar ayrıntılı paylaşmaya çalışacam.Portalın tavsiye ve önerileri benim için altın değerinde.

Samir, Kazım, YIKIKTEMO ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tamamen katılıyorum Murat abi ve zaten konuşmuştuk, senden çok güzel bir armatür çıkacağından eminim, şalterler senin elinde olacak istediğini açar istediğini kapatırsın, zamanlayıcı da ekleyebilirsin, gelişmeleri Portal olarak izleriz...:)

Samir, Kazım, murat parin ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun Murat bende nano kurdum kardeşim Mesut'um sağ olsun 18 x 3 w led yaptı.

murat parin bunu beğendi.
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Merakla takipteyiz hocam.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu geçici Mahir balıklarım ve ayırdığım bir kaç kayam var. Kendi konumdan devam edecek yeni kurulum. Ama ağır gidecek taşınma var yakın ufukta.

murat parin ve Montimahir bunu beğendi.
  6. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Armatürün kasasını 17x 42 lik alüminyum sineklik profilinden yaptım.(Alıntı murer):).Alt ve üst saclar 2 mm alüminyumdan yapıldı.Profilleri Kısa tarafından kırkbeş derece kestirerek 40 tl ye aldım.Alüminyum saclar 200x100 cm lik plakalar halinde satılıyor parça bulmanız şansınıza bağlı.Plaka 100 tl caka makinası olan bir yerden alırsanız istediğiniz gibi ebatlandırıp veriyorlar.Bir plakadan ortalama iki adet armatür yapılabilir.Bunlarla beraber köşe birleştirme parçalarına ihtiyaç var bunları bulmak gerçekten zor oldu 10 tl fiyatı var.

DSCN1484.JPG

Ek parçalarını kullanarak alüminyum profil ve sacları vidalayarak çerçeveyi oluşturuyoruz. DSCN1485.JPG DSCN1489.JPG

Benim tankım duvara gömülü olduğu için armatür sabit vidalanarak tuturulacağından askı aparatı tasarlanmadı.Onun yerinde tankın üzerinede çekmece gibi hareket edebilen bir mekanizma yapıcam.Çekmece mekanizması kullanılacak hem tanka kolay müdahale hemde değişken bir ışık yayılımı olacak.İki profili birbirine vidalıyoruz.

DSCN1494.JPG

Armatürün üç tarafını silikonla izole ettim.Bir profil camın çıkarabilmesi için sökülebilir yaptım arasına izalasyon bantı kullanıldı tek tarafı yapışkan olanlardan.

DSCN1495.JPG

Enerji kablolarının girişi için panolarda kullanılan kablo rekorlarından kullandım 5 tl fiyatı var.Rekorların monte edilebilmesi için profilin içeriden kesilmesi gerekiyor.Bu işlem kasa birleştirilmeden yapılmalı.Uygun bir matkap tada panç le delinerek montajları yapılabilir.

DSCN1487.JPG

DSCN1493.JPG

Bu işlem yapıldıktan sonra kasamız hemen hemen tamamlanmış oluyor.Mh eklenecek ise uygulayacağınız reflektöre göre kasanın ortasına bir yuva açıyoruz.

DSCN1490.JPG

Samir, Kazım, saidy ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  7. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    MH için RX7 s-24 duy kullandım alüminyum saclardan artan parçaları almak lazım burada lazım oluyor.Duylar ve reflektörler sac üzerine montaj edildi.Reflektör olarak iki adet T8 reflektörü birbirine vidalanarak kullanıldı.Radium aqua 150 w mh ampul 200 tl,osram elektronik balast 125 tl.Duy ve reflektör 20 tl.

DSCN1492.JPG

Soğutmaya yardımcı olması için yine alüminyum L parçalarla taşıyıcı yapıyoruz.

DSCN1504.JPG

T5 reflektörleri ampül taşıyıcı ayaklar ile beraber monte edildi.Reflektör,duy,taşıyıcı ve kablolar 90tl.Üç adet osram 39 w balast 105 tl.

DSCN1501.JPG DSCN1498.JPG

Ekli Dosyalar:

Samir, Kazım, YIKIKTEMO ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  8. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Elektrik tesisatı işin en kolay kısmı olacak. Ledler henüz elime ulaşmadığı için şimdilik tamamlayamadım. DSCN1503.JPG

ka2n, Samir, Kazım ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Muratlardan korkmaya başladım sayenizde :D Hepsi mi bu kadar marifetli olur armatür konusunda. Maşallah. :nazar:

10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Hadi bakalım ellerine sağlık Murat.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    İnat ettin illa Murat :) hadi hayırlısı gayet güzel olmuş eline sağlık şimdiden

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Murat abi süpersin, her şeyden anlıyorsun...:)

Samir, Kazım ve murat parin bunu beğendi.
  13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Maşallah güzel çalışma olmuş ama o kablolara ısıya dayanıklı makoron geçir derim t5 ve metalin ısısı çok olacaktır .

İos tan online

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eline sağlık Murat süper olmuş.

15. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    Murat massallah kardes degme hazır armaturlere tas cıkaracak bır proje mavi ledleride taksaydın guzel olacak :)

16. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Armatürün elektrik tesisatı tamamlandı.30 adet 1 w 475 nm mavi led eklendi.Ledler forumdan Fatih bey (Fatih70) tarafından yapıldı buradan tekrar teşekkür ederim.Ayrıca ay ışığı için 2 adet 1 w mavi led eklendi.

20140417_223144.jpg
    20140417_223215.jpg 20140417_223306.jpg

Samir, Kazım, YIKIKTEMO ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  17. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Test sürüşleri başladı.

20140417_223558.jpg 20140417_223717.jpg

ka2n, Samir, Kazım ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  18. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Tebrikler çok güzel olmuş,herhalde orijinaline yakın masraf olmuştur.

19. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    İki adet 140 mm iri kıyım fan soğutma görevini üstlenecek. 20140417_224334.jpg

Samir, Kazım, YIKIKTEMO ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  20. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Fatih bey teşekkürler ledler çok başarılı olmuş.
    Hasan bey pek ucuz olmadı ama istediğim gibi oldu.Üreticiler bu özelliklerde bir armatür yapmıyor maalesef kafama göre bulamadığım için kendim yapmaya karar verdim.

Samir ve Ateş Billur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş