1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

70 * 70 * 50 ile Denize ilk Adım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde motie tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İyice kuruması yeterli sonra oto yıkamacına basınçlı su tutabilirsin. Fakat neden kurutuyorsun kötü şartlarda mı duruyordu, üzerinde istenmeyen canlılar mı vardı?

2. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Öncelikle tank hazır olmadığı için mecburen kurutuyorum. Bir ikincisi bu Kaya'nın Çıktığı tanka hiç güvenmiyorum. Üzerinde kırmızı bir yengeç vardı sudan ilk çıktığında. Eve getirip temizlerken kırmızı şerit şeklinde hareket eden bir şey daha gördüm En iyisi tamamen arındırmak. Doğuş pehidrol gibi bir şey söylemişti eczanelerde satılan. Öyle bir madde ile iyice yıkamak gerekir mi acaba?

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Teşekkür ederim abi bunları duymak beni çok mutlu etti. :) Açıkcası aldıktan sonra pişman olmuştum. Şeklini çok beğenerek aldım ama temizlik konusu canımı sıkmıştı. Neyse ki çaresi varmış. 70*70 taban alanına sadece bu kayayı koyacağım. Uzun alanı 50 cm civarında tam ortaya yerleştireceğim.

veysel bunu beğendi.
  4. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Abi basınçlı su kolları kırabilir. Çok sağlam değiller, durduğu yerde uzun yıllar kalır ama bir kol hafif bir çarpma sonucu koptu zaten. Bugün Pattex yapıştırıcı ve tel fırça aldım. Temizleyip yapıştırdıktan sonra tekrar çekerim fotoğraflarını. Güzel olacak inşAllah temo4

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Fazla bastırma ama kırarsın yada hırpalarsın dalları sirkeli suda beklet öyle yap bu işlemi.

6. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Yok abi yumuşak bir tel fırça aldım dikkatli bir şekilde temizleyeceğim inşAllah. Özellikle siyah olan yerleri temizlemek istiyorum. Yoksa coralin alg kaplı kırmızı yerlerle uğraşmayacağım. O kırmızı renk kurudukça kaybolur mu? Güzel bir peyzaj olacak bakalım. Hafta sonu akvaryumcuya uğradım, Caribsea kum için 9 kg çuvala 100 TL fiyat verdiler. Benim tanka bir çuval yetmez değil mi?

veysel bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Aşağı yukarı iki torba kum yeterli gelir gibi.

8. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Bu parçayı bugün uğradığım bir akvaryumcu hediye etti sağolsun. Elimdeki büyük Çalışmaya dahil edeceğim bunu da kırılan parçayla beraber. Çalışma bitince son halini paylaşacağım

veysel bunu beğendi.
  9. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Akvaryumcu arkadaşta ************ marka 25 kg taban kumu var 130 TL fiyat çok uygun markayı deneyen bilen var mıdır?

10. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Önerilen bir kum değil. Fiyatı da uygun değil malesef. 25kg mercan kırığı 75 tl tutar. Ölü aragonit 150 -160 tl.

Gmsy bunu beğendi.
  11. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Internette araştırdım biraz evet memnun değil kimse. Suyu rakı gibi yapıyormuş Ekstremde 9 kilo caribsea kum 100 lira bana iki çuval lazım. Siz ne tavsiye edersiniz daha ekonomik?

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    WhiteX Tavsiye ederim. Suya eklendiği andan itibaren erime göstererek suyun KH dengesini de korumaya yardımcı olur. Zamanla (Uzun) erir ve takviye yapılması gerekir. Kumlar genelde suyu rakı gibi yapar. Önceden yıkanmaması tavsiye edilir. Bir süre sonra su berraklaşır ama içeride bakteri döngüsü yoksa bulanık kalır. Bir süre sonra bakteri döngüsü de oturur ve su berraklaşır.

13. Gmsy

Gmsy

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Hüseyin GÜMÜŞAY
    Mercan kırığını tek geçerim. Canlı kum felan boşverin bence...

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu tip eriyen kumlar kalsit diye tabir ettiğimiz kumlar, kg buralarda 50 kuruş bilemedim bir lira arası satılıyor. Paketlendiği zaman üzerine ambalaj ve marka ücreti biniyor. Mercan kırığı 3-5 mm ölü aragonit aynı şekilde 3-5 mm tavsiye ederim. Canlı kumların canlılığından ne kastettiklerinide iyice anlamak irdelemek gerekir canlı olduklarına inanmıyorum bu yüzden.

Gmsy bunu beğendi.
  15. montana

montana

İsim:
    İbrahim
    Fiji kayası mı değil mi bilmem ama çok şekil olduğu aşikâr:)
    Uzun süre güneşte bekletince canlı kaya olmaktan çıkıp ölü kaya mı oluyor peki? Yeni kurulumlarda canlı kaya tercih edilmesi döngünün başlaması için tercih edilen bir durum değil midir?

Ben ilk malzememi aldım. Ne mi? Red Sea beyaz renk argonit kum. Umarım tercihim doğrudur. Siz düşünmez misiniz bu markayı Murat Hocam?

16. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Ben çok tecrübeli değilim tuzlu suda açıkcası ama Red Sea markası genel olarak güvenilen ve memnun olunan bir marka. Kayanın bende şekline vuruldum aslında :)

Canlı kaya yeni kurulumlarda su kimyası açısından avantaj gibi görünsede, zararlı oluşumların tankınıza girmesi açısından sıkıntılı bence. Ben temiz kurulum yapmayı düşünüyorum. İlave olarak canlı kaya ya da aşı suyu da eklemek istemiyorum. Sabırla diatomun patlamasını ve canlılığın oluşmasını bekleyeceğim. Şu tankı bir kuraydım hayırlısı ile ondan sonra beklemek daha kolay olacak inşAllah. :)

17. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Evet arkadaşlar tekrar merhaba. Bugün Havanın güzel olmasını fırsat bilip balkonda biraz çalışma yaptım. Daha önce sizlere Bahsettiğim kayanın kaza sonucu kırılan parçaları ve akvaryumcu esnaf arkadaşın hediyesi olan taşları ekleyerek kayaya son formunu kazandırdım. Fotoğraflar ektedir. Objektif olarak olumlu - olumsuz eleştirilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler

sezai25, zipkinteam, m.avcıoğlu ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Gayet iyi görünüyor özellikle tank içindeki havası çok daha hoş olur.

19. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Teşekkürler Veysel abi Umarım öyle olur

veysel bunu beğendi.
  20. Alparslan

Alparslan

Yer: