1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

70*70*50 Resif hazırlıkları

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 9 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhabalar;
    Çoğu kişinin bildiği üzere ben resif hayalimi bu forum sayesinde gerçekleştirdim. Kurduğum akvaryum maddi imkanların azlığından dolayı ufak olmuştu. Ama artık o akvaryum bana yetmemeye başladı. İstediğim tür balıkları besleyemiyorum. Daha farklı mercanları besleyemiyorum. Ve en önemlisi gözüme ufak görünüyor ki zaten öyle. :) Paralarımı biriktirdim ve inşallah 70*50*50 lik bir akvaryum kuracağım. Bu konuda çok kafam karışıktı aslında. "Ölçüler"... Ama son olarak buna karar verdim. Çünkü benim düşüncelerime uyuyor. Beslemek istediğim mercanları burada besleyebileceğim. ( Anemon, sert mercanlar vb. ) İstediğim balıkları da besleyebileceğim. ( Yellow tang özellikle. ) Aslında çok düşündüm 80*50*50 veya 70*70*50 ama besleyeceğim türler bu akvaryumda da çok güzel sergilenebileceği için bunu seçtim. Ayrıca protein skimmer'ımın kaldırma gücünü de düşündüm. Zaten ekstra masraflarda çıkacak. ( Işık, tuz, akvaryum fiyatı vb.) Neyse çok konuştum. Belki bazıları okumaktan vazgeçti. :D

Bu sefer akvaryumumu yavaş yavaş kuracağım. Öncekinide öyle kurmuştum fakat şimdi daha da dikkatli olacağım. Şuan 70*50*50 lik bir akvaryum için aldığım fiyat, mdf mobilyası ile birlikte mdf kapak ve 4 floresan yakabilecek kadar balast olacak. Ayrıca durso sistemi ile sump'a inecek. Bu setin fiyatı 180 TL. Sizce nasıl?

-Akvaryumumun sumpına refigium kurmak istiyorum. Sump'a nasıl bir iç dizayn yapmalıyım?
    -Dsb kursam iyi mi olur? Nasıl kurulur.
    -Refigium için şuandaki akvaryumdaki mercan kırığı kumunu kullansam olur mu? ( İçerisinde pod ürüyor sürekli :) )
    - Işıklandırma olarak t8 floresan olur mu refigium'a?.
    - Durso sistemini akvaryumcuya mı kurdursam yoksa kendim rahatça araç gereçleri bulup yapabilir miyim? ( akvaryumcu durso sistemi kurarsa daha fazla ücret alacak. )
    - Taşırma kulesini nereden bulabilirim?
    Şimdilik sorularım bunlar. Cevaplarsanız çok sevinirim. :) Özellikle Temel abi " Ya ne güzel nano akvaryumun vardı. Ne demeye daha büyüğünü kuruyorsun. Soru yağmuruna hazır olayım. :) " diyordur.

Saygılar..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Görkem hazır olmalıyız sorularına evet haklısın. Ancak bir fark var. Ben geçmişte başka bir platformda bu sorulara çok yanıt veriyordum ama icraat yoktu. Fark senin soruların ortaya ok güzel gelişmeler ve akvaryum çıkarıyor. Bu da zaten mutlu eden konu oluyor. Eminim büyülteceğin akvaryumda güzel olacaktır. Bu kurulumda aydınlatmaya artı önem verirsen iyi olur.

Almış olduğun fiyat bence çok uygun. Durso sistemini kendin yapabilirsin tabiki yeterki akvaryumu deldir hazırla. Tesita borularını takmak o kadar zor değil. Kule nerden bulurum diye birşey yok. Burada karar senin. Cam mı olacak, pleksi mi olacak, yoksa yapı marketlerden hazır sepet mi olacak ?

Sumpu akvaryumu alacağın veya yaptıracağın yer verecek sanırım. Sump içinde bence dsb veya refigium bölümüne o hacimde gerek yok diye düşünüyorum. O tarz sistemler dikkat ister ve sürekli kontrol ister. Bunu düşün bence.

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    4 adet floresan kullanmayı düşünüyorum. Refigium ufak bir bölümde de olsa olmaz mı? Kule sistemini pleksiden istiyorum. Nasıl yapabilirim ya da temin edebilirim?

Saygılar...

4. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Görkem iyi bir iş çıkarırsın inşallah,şimdiden hayırlı olsun :)
    İlerde bende resif kurabilirim malawi'den sonra :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Refigium olmaz değil yparsan olur tabiki ama katacağı katma değer tamamen çok iyi kurulması ve takip edilmesiyle mümkün olur. Kule pleksiden olcaksa tabi öncelikle pleksi temin etmek gerek. Pleksiyi parça olarak bulmak kolay değil. Reklamcılarda bulunuyor. Bir de Olcay (reis) yapabilir bunu sana sanırım. Kendisiyle irtibat kurabilirsin yardımcı olacaktır. Yine karaköy perşembe pazarından bu malzemeyi temin edebilirsin.

6. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Vallahi abi korkuttun beni şimdi. Peki refigium düşünürsem nasıl bir sump düzeni olması gerekir. Çizersen çok sevinirim.
    Birde resimdeki gibi kuleler hazır satılmıyor mu? Veya bu sistem yerine resimdeki aşağı doğru olan boruyu yukarı doğru yapsam. Yani taşırma sistemi yapsam olur mu? Bu şekilde yaparsam balık girmesini nasıl engellerim.

Saygılar...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Görkem fotoğraftaki kule değil yanlız. Fotoğraftaki durso sisteminin ızgara kısmı. Su ızgaralara yüzeyden girer ve balıklarda sumpa kaçmaz bu sayede. Kule sump içinde suyu karşılayan ilk kısımdır.

Kule solda sistem. Refigiuma su girişi kısıtlanmamış düzenek. Su debisine göre.

Refigium su girişi kısılmış sistem. Nitrat filtrasyonu için.

8. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Ben o durso sistemindeki ızgarayı nereden temin edebilirim? Ben ilk resimdeki sistemi düşünüyorum. Refigium içerisine neler koymama gerekir peki? Kum şart mı? Kum koysam yararlı olur mu?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk çizimde kum çok az koyulabilir. Daha çok yüksel yosun türleri ile donatılırsa güzel olur. Senin kuracağın sistemde o kısımdan geçen su debisi çok yüksek olmayacaktır bu yüzden yosunlar filtrasyona destek olabilir. Bir miktar canlı kaya yine yosunların tutunması için ekleyebilirsin.

10. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Bilgiler için çok teşekkür ederim abi. Peki şu şekilde olabilir mi? Ben şuanki nano resif akvaryumumu kaldıracağım. 2 akvaryum boşa gitmesin diye şöyle bir sistem düşündüm sence olur mu? Sağ bölümde solda sump yazdığımın yandan görünüşünü verdim. Bu sistemi şuan nano akvaryumumda kullanıyorum. Sadece refigium yazan yer akvaryum. Güzel bir sistem olur mu?

Saygılar...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Proje gayet kullanışlı görünüyor Görkem. Bir terslik yapacak durumu yok. Yeterki dolap içine sığsın gayet güzel çalışır ve artı su hacmi sağlar. Çizim çok ama çok akıllıca. Durso sistemine ızgara yine pleksiden yapılıyor. Yani kule yaparken aynı şekilde bir atarafı boş akvaryuma yapışacak şekilde bir kutu yapacaksın hepsi bu. Kutu boyutu 50.lik pimaşı geniş geniş içine alacak ölçüde olsun yeter. Tabi kutunun üst kısmına ızgaya açmak lazım. Izgara açma işini taş motoru veya testere ile yapabilirsin. Yahut marangoz testeresi hemen ızgaraları oluşturabilir.

12. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Bu sistemi kullanmaya kesin karar verdim. Şimdi sıra aydınlatma için seçilecek floresanlarda. Bu floresan seçiminde dikkatli olmak istiyorum. Yeni kuracağım akvaryumda yosun problemi ile karşılaşmak istemiyorum. Şuan aklımda Ati floresanlar var. Ama onlarda fiyatlarıyla biraz cep yakıyor. Bunların diğer floresanlara göre farkları ne? Yani diğer güzel marka floresanlara göre farkları? Yazacağım Ati floresanlar ile nasıl bir kombinasyon yapmalıyım? Ya da başka önereceğiniz marka olursa daha iyi olur? Geri kalan parayla dalga motoru vb şeyler alırım. Neyse bulduğum Ati floresanlar bunlar.
    1-Ati Pro Color 24 Watt
    2-Ati Actinic 24 W
    3-Ati Aquablue Spezial 24 W
    4-Ati Blue Plus 24 W

Saygılar...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    3-Ati Aquablue Spezial 24 W
    4-Ati Blue Plus 24 W

2.şer adet yeterli yukardakilerden. Ati markanın farkı renk güzelliği ve tabi canlıların verdiği ışığı sevmesi. Diğer markalardan farkını düşünürken hangi markayla kıyasladığın önemlidir. Diğer kaliteli markalarında fiyatı Ati'den aşağı değil. Fiyatı uygun markalar var ama test ettiğin gibi bazı olumsuzluklar oluşuyor. Başka marka almak niyetin varsa markadan bol birşey yok Görkem.

14. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Yok abi sen böyle dediysen tamam.:) Peki diğer şıkları elemedeki neden ne acaba? Ben biraz mercanların kendini fosforlu göstereceği ışık istiyorum. Mavimsi yani. Diğerlerinin rengi nasıl? O çıkardığın floresanların.

Saygılar...

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Diğerlerini eledim çünkü 4.lü yapıda gerek olmadığını düşünüyorum. Eğer çok istiyorsan kullanılmamış Ati Pro Color 24 Watt veririm sana. Aldım bağladım 30 dakika sonra çıkardım. Mercanlar söylediğim 4.lü yapıda gayet güzel görülüyor bence.

16. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Abi vallahi çok sevinirim eğer bana hediye dersen. :) Artan parayla da dalga motoru alırım. :) Çok sağol şimdiden kimseye verme...:emt:

Saygılar...

17. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Yavaş yavaş gidecek bu kurulum. Zaten yine eskisi gibi param yetmeyecek hepsine. Abi dediğin aydınlatmayı kullanacağım. O floresan sende kalsın çok sağol. Kaya olarak seramik kaya kullanmayı düşünüyorum. Çünkü bol gözenekli yapıda ve istenilen şekil verilebiliyor. Yalnız şuan nano akvaryumumu sump olarak kullanacağım. Resimde de gösterdim. Bu akvaryumu kurduğum zaman sump olarak direk bağlayacağım. Fakat mercanlar hala bu akvaryumda kalsa ana akvaryumda diatom evresi oluşmamışken bu akvayumdaki yani sump olacak akvaryumdaki mercanlara zarar verir mi? Yoksa daha çabuk bir evrenin gerçekleşmesini mi sağlar? Yani inşallah anlatabilmişimdir.

Birde kum olarak ilk akvaryumum da senin yönlendirmen ile mercan kırığı kullanmıştım. Ama ablamın baskıları ile yeni akvaryumda beyaz kum kullanmamı istiyor. Argonit kum düşündüm fakat hem fiyatları yönünden hem de senin uzak durmandan dolayı açıkçası bende biraz uzağım. Ne yapacağım konusunda kararsız kaldım. İnce taneli mercan kırığı kullansam bir sorun yaşar mıyım?

Saygılar...

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnce taneli mercan kumu elbette kullanabilirsin. Kum konusunda tamamen maddiyat ve farklı beklentiler ile beğeni değişebilir. Sözünü ettiğin kumlar ile başarılı akvaryumlar kurulabilir.

Sump sisteminde durmasıyla akvaryumda canlıların durması arasındaki farkı anlamadım açıkcası. Demek istediğin eğer eski akvaryumu bozmadan diyatom evresini başlatmak ise yeni akvaryumda gayet güzel ve olması gereken zaten. Kurulum gerçekleşir gerçekleşmez aktaramazsın canlıları.

19. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Peki seramik kaya hakkinda dusuncelerin neler? Aragonit kullanmanin yarari ne? Son olarak su anki akvaryum suyu ile canlilari aktarsam bir sorun olur mu

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Seramikle işim olmaz Görkem bu yüzden faydası iyi bile olsa yorum yapmam. Sebebi doğal malzeme olmaması, bu benim için fazlasıyla yeterli. Tercih meselesi kullanana saygı duyarım.

Argonitin yararı neler diye sormuşsun bana göre koca bir hiç. Tercih meselesi saygı duyarım.

Canlıları yeni akvaryuma eski akvaryum suyu ile aktarmanda bir sıkıntı yok. Eksik kalacak suyu hazırlarsın ve suyun oturmasını bir süre bekler canlıları su ile aktarabilirsin. Bu tarz işlemleri yapacak olan tabi sensin ve küçükte olsa olumsuzluklar olabilir normaldir. Biz tam hakim olamayız senin akvaryumuna.

Sayfayı Paylaş