1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

70 cm Pimaş Borudan Tepe Filtre

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Tugrul Akin tarafından 23 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin
    Selamlar Abilerim ve Kardeşlerim :) 70 cm Pimaş Borudan akvaryum Tepe Filtre yapımını sizlerle paylaşacağım.

Akvaryumu alalı 1 ay oldu. Başlarda forumda gezinirken DIY bölümü dikkatimi çekmişti ama kurulum aşamasında pek göz atamamıştım. Okuduklarım ve gördüklerim karşısında gerçekten hayrete düştüm. Herkesi yaratıcılıklarından dolayı tebrik ediyorum. Gördüklerim sayesinde ben de akvaryumu eleştirmeye başladım. İç filtrenin süngerinin gözenekleri çok büyüktü ve sudaki bulanıklık tamamen gitmiyordu. Ben de bir Tepe Filtre yapmaya karar verdim. Forumda ''lades'' isimli üyenin yaptığı filtre akvaryumun kapağındaki bölmeye uyuyordu. Ben de bu yüzden pimaş boru kullanmayı daha uygun gördüm ve başladım malzeme araştırmaya :) 50'lik borunun içine filtre malzemelerini sığdıramam diye 70'lik pimaş boru kullanmayı tercih ettim. İlk önce 1mt uzunluğunda 70'lik bir boru ve uçlarında 70lik pimaşı 50'lik pimaşa dönüştüren bir ''redüksiyon malzemesi'' aldım. 70'lik pimaşı 50'lik pimaşa dönüştürmek zorundaydım çünkü lavabo giderlerinde kullanılan lastik parça(pimaşın ağzına kapatılacak, ortasındaki delik hortum girişine imkan sağlayacak) standarttı ve 70'lik pimaşa uygun olanı yoktu. Resimde lastik parça pek belli olmuyor ama lavabo giderlerinde kullanılanlardan derseniz satıcılar anlayacaktır.

Daha sonra kafa motoruna bağladığım hortumu lastik parçaya sıkıca silikonladık.

Pimaşın içini doldurduğum filtre malzemelerini ise gözeneklerin büyüklüğüne bakarak büyükten küçüğe dogru sıraladık. Böylece kafa motorundan gelen ilk suyu '' Bulaşık telleri '' karşılıyor.

Bulaşık süngerlerinin yeşil kısımlarını ayırarak iç içe pimaşa geçecek ölçüde daire biçiminde sardık. Sonra onu da bulaşık tellerinin yanına kadar itiyoruz. (oklava kullanılabilir :) )

Bioball yerine, iç filtremin içindeki Aktif karbonu kullanmaya karar verdik. Hem şekli itibariyle de pimaşa uyuyordu. Bu arada iç filtrenin kalın gözenekli süngerini de atmadık, aktif karbonun etrafına sarar onu da ileri itiyoruz.

Yeşil kısımlarını ayırdığımız süngerleri de atmadık tabi :) Kalan sarı kısımları da küçük kareler şeklinde kesip file ile sarıyoruz. (Temizlerken kolay olsun diye)

En sona ise elyaf koyduk.

Daha sonra yine diğer uca da ''Redüksiyon Malzemesi'' takarak pimaşı 50'lik pimaşa dönüştürdük ve lastik parçayı da takarak cıkış hortumunu silikonladık. Aslında çıkış ucu boş bile bırakılabilir. Redüksiyon malzemesi yerine bir dirsek aracılığıyla süzülen su akvaryuma verilebilir ki forumda bir arkadaşımız böyle yapmıştı. Ben bu uçtaki hortumun ucuna delikli bir malzeme takıp suyun hava ile temasını arttırmak istiyorum. O yüzden hortum taktım.

Filtreyi akvaryumun kapağının üzerindeki bölmeye yerleştirdik.

Gelelim filtrenin maliyetine :) Bütün malzemeler ile toplam 25 liraya maloldu. Daha ucuza da yapılabilir.

Filtre fikri ''tamamen alıntıdır''. Biraz da kendi eklemelerimle birlikte ortaya böyle bir filtre çıktı. Eleştirilerinizi bekliyorum. Herkese iyi forumlar :)

üstüntecrübe bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 70 cm Pimaş Borudan Tepe Filtre

Ellerine sağlık Ali Turgut, çok güzel olmuş kutlarım. Bizimle paylaştığın içinde ayrıca teşekkür ederim. Yorumun için ise ayrıca sevindim ve fikirler verebiliyorsa burası sizlere zaten yol doğrudur. Güle güle kullan, gözlemlerini de yazarsan sevinirim.

3. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin

Çok teşekkür ederim Temel Abi (izninizle abi diyorum). Şimdilik herşey yolunda fakat suyun akvaryuma döküldüğü yerde oluşan kabarcıkların akvaryumun oksijen ihtiyacını karşılayıp karşılayamayacağını bilemiyorum abi. Aşağıda bir resim paylaşıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İlerki günlerde de gelişmeleri aktaracağım. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim :)

Bu arada özür dileyerek düzeltiyorum. İsmim Ali Tuğrul. Ama tuğrul da diyebilirsiniz abi :)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tuğrul elbette sevinirim hitap şeklinden dolayı teşekkürler. Şimdi şu var ki belli bir oksijen katkısı yapacaktır ama fotoğrafta balıklar Cichlid türü yani oksijeni bol ve nispeten yüksek alkalinli su ve yine Ph değeri isterler. Balık yükü de az sayılmaz görünene göre. Bence ilave oksijen bağlaman daha iyi ve artıları olan bir hareket olacaktır. Bitkiler olan ve canlı doğuran türlerinin yaşadığı bir akvaryum olsa o zaman gerek olmayabilirdi.

5. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin

Tamamdır abi öyle yapayım o zaman. Hava taşı var da çok ses yapıyor, belki kurtulabilirim diye sordum abi :D Teşekkür ediyorum :ay:

6. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Üstad Kayseriliysen daha ucuza yapılmaz :D

7. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin

:D :D Hocam doğma büyüme istanbulluyum, okul Kayseri'de sadece. Adam zaten ilk önce ''ben bunu sana 50liraya yaparım gardaş'' dedi :D Ben de: Sen parçaları ver, iç içe geçirmek çok zor olmasa gerek dedim :D Kayseri'de alış-veriş yaparken çok dikkatli olmak lazım gerçekten abi :D

8. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Sorma... Bu yaz haziran'dan Eylül'e Kadar Kayseri, Kırşehir, Kalaba civarındaydım. Zordur içanadolu... Bir de Kızılırmak ile çok oynamışlar ciğerlerim birbirine yapıştı 40 - 45 derece sıcaklıklar, nem çok yüksek.

Eskiden iyiydi Kayserili ticareti. Şimdileri bütün şehirler gibi onlar da bozuldu... Unuttular Ermenilerden, Rumlardan öğrendikleri esnaflığı...

Hotelde kalacağım sordum otoparkınız var mı diye; "tabi abi arkada otoparkımız var dedi". Sabah anahtarları aldım bir baktım ki otopark diye tarif ettiği yer kaldırım. Kaldırımın üzerine parkediyorlar. Satış ve pazarlama efsanesi :D...

9. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin

Hocam sizi de bulmuş o adamlar :) Burada neredeyse her parkettiğimiz yere para veriyoruz biz. Bir dahaki geldiğinizde misafir etmek isterim hocam. Bizim kaldırımımız da var :D :D

Sayfayı Paylaş