1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

70x50x50h Kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Moliro tarafından 10 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Start up ' ın içinde Stop Ammo var, bu zaten kafamı bulandıran şey, acaba amoanyagı bakteri mi düşürüyor yoksa stop ammo mu tuttu amonyagı? Geçmiş bir tecrubem yok ama bakteri çalışsa daha düzenli bir azalma olur gibi geliyor düz mantık olarak.

Tankta ısıtıcı yok hocam, derece var sadece, ev de şuanda 27 derece zaten, bir akşam güneşi var benim evde, antalyaya gitmeye gerek yok yat güneşlen baharda bile :D yazın evin içi akşam üstü 34 leri görür klima açmazsam... Aslına bakarsan akvaryuma sogutucu sart benim ama bu sogutucularda odayı daha da ısıtıyor sıkıntımda o zaten

2. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    20 derecelik :D istanbulda senin ev 27 derece. iyiymiş vallahi hocam.

bende kurulumda start up kullandım. kafanı bulandırmasın. stop ammo kullanmamış olsaydın o nitrit ve nitrat degerini daha fazla okuyabilirdin. bir hafta sonra herşey yoluna girecek önce nitrit yok olacak sonra kademe kademe nitratın düşecek biraz sabır sadece

Moliro bunu beğendi.
  3. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Kafa karistirmaya gerek yok yaw. Hic nitrit testi yapmadim bugune kadar. Haftaya % 10 su degisimi kucuk kolay tur mercan (zoa vs) sonrasinda yavas yavas temizlik ekibi.

Sicaklik icin ben termostat ile baglantili fan kullaniyorum, buharlasmayi cok arttiriyor ama is goruyor. 25,8 ile 25,6 arasinda tutuyor hep. Almisken biraz detayli olsun dersen cift cikisli alip hem isitici hem sogutucu ayni anda takili kullanabilirsin. Ozellikle bahar aylarinda havalar suyu sapittirabiliyor. Benim isitici 25,2 de calisip 25,4 te duruyor.

Portal'da bir yerlerde olacakti marka model vs Enda termostat ile @mekatronik Abi'nin dedtegi ile kurmustum

Moliro bunu beğendi.
  4. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Bu fan isini kesin çözmem gerek, hazır urun var mıdır mesela 25.derecede duran 26 da tekrar calısan gibi? Nette biryerde gormustum ama bulamıyorum simdi, manuel ac kapa olanlar cıkıyor hep

5. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Yanilmiyorsam teco nun var

Moliro bunu beğendi.
  6. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Yosunlarımla ilgili birkac sorum var cyno dan da supheleniyorum;

Oncelikle 2 tip yosunum var biri fıstık yeşili digerlero koyu yeşil, tankta iki ayrı kaya grubu var bir kaya grubunda hic yosun yokken diger kaya grubunda yosunlanma git gide artıyor;

Sol tarafta yosun olan tarafın akıntısı daha zayıf, akıntı diger grubun ustunden gecip donuyor, sanırım bu etkili oluyor?

Fıstık yesılı yosun grubu daha yaygın klasik bir süreç sanırım ama koyu yeşilleri cyno ya benzetmeye başladım, daha önce üstünde hava balonu yoktu, bugun baktım iclerinde hava kabarcıgı var gibi, cyano mudur bunlar? Kumda da vardı ama conclar yedi bunları, conc cyno yer mi?

Bu koyu yesiller genelde cok kucuk izler 1 tane buyuk var o da 50 kuruş boyutunda ve hic yosun olmayan kaya grubunda bundada hava kabarcıgı yok;

Diatom hala yok, kahverengi yosun gibi tek olusum concun kabugunda, onda da fotosentes balonu var, diatomu conchun kabugunda atlaririm belki :D bu da farkli tur bir yosun herhalde degil mi? Var mıdır zararı?

Nedir benim bu yosun durumu, diatoma ulasmadan cyno naya mi ulastim? Ne yapmak gerek şimdi?

veysel bunu beğendi.
  7. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Yaw tankta conch var diatom ariyoruz gunlerdir

Moliro bunu beğendi.
  8. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Yukarda yazmıştım burak hocam :) diatom gelmeyip yosun gelince cumartesi günü 2 tane conch 2 tanede snail attım, hem suyu test edeyim hemde yosunlara biraz girissinler dedim

burak ozu bunu beğendi.
  9. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Dalga motorunun ve donus borusunun yönleriyle biraz oynadım bakalım ne olacak..
    Cyno mudur bendeki olusum onu da merak ediyorum? Biraz okudum forumdan ama cyno kirmızı mi oluyor yesili de var sanki?

10. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Iki gun once tankta diatom başladı, bu sabah ise giderken epey yogunlasmisti... Ama bu aksam dondugumde buyuk bir sok oldu, ps köpürmüş ve epey taşmış 2-3 parmak kirli su varken küpüklerin bukadar taşıp suyu batırması normal mi? Ben ps tasması diye bahsedilen olayın suyun dolup tasması olarak düsünmüstüm ps tasması bu mudur?
    Su suanda kahverengi olmus durumda on camdan bakınca arka cam gorunmuyor okadar kötü taşmış :(:(
    Ne yapmak gerek simdi, tam oldu bu is derken cok kotu oldu, ne yapmam gerek?

11. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Yuzde 20 30 oraninda bir su degisimi sonrasinda varsa bakteri kulturu. Ve en onemli sey sabir gozlem

12. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Diatom mu da bozar mı bu olay simdi?
    Aslında diatomdan 1 gun once su degisimi yapmistim ondan sonra diatom patladı zaten

13. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Ps yi maks ayara aldım, cok yogun toplama yapıyor, nobetteyim basinda :) 2 kap bosalttim, ilginc bisekilde su cok hizli berraklasmaya basladı...

14. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Sumpta da sanki diatom var, ama sumpta ısık yok, kahverengi olusumlar var sumpta, ps yi costuran birazda bunlar sanırım?

Simdi iki sorum var;

Diatomda ps toplaması artar mı?

Sumpta camlarda olusan kahverengi olusunları sileyim mi?

15. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    elleme bırak tankı kendi haline ps i hafif sulu toplayacak şekilde ayarlar bırak bir süre sonra herşey düzelir. sen sadece düzenli su degişimini yap yeter

Moliro bunu beğendi.
  16. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Karbon at iceri

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Karbon var aslında evde, arıtma cihazı gelirken yanında hediye olarak göndermişlerdi.

Tatlı suda filtrenin içine koyardık karbonu, şimdi nasıl atacağız? İnce bir çorabın içine koyup sump inişinin oldugu yere sumpın içine atanlar gördüm forumlarda, bu uygun bir yöntem midir?

18. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
  19. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Peki;

Diatomda ps toplaması artar mı?

Sumpta camlarda olusan kahverengi olusunları sileyim mi? Garip bir durum var sanki sumpta da diatom oluşmuş anlam veremedim...

20. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Dün taşan ps den sonra akşam su tekrar berraklaşmaya başladı demiştim ama sudaki kahverengi dumanın sebebi ps taşması değilmiş, çünkü berraklaşan su bugün tekrar kahverengi dumana büründü. Bakteri ölümü sanıyorum, sanki bakteri bulutu gibi, su kahverengi bir renge büründü, ışığı açınca sanki duman duman uçuşuyor.

Nedir sebebi? Ne yapmak gerekir?

Sayfayı Paylaş