1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

70x70x40 Deniz Akvaryumu Kurulumu Bilgi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde musa tarafından 19 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Herkeze merhaba. öncelikle ismim Musa, 28 yaşındayım ve Trabzonluyum..1 yıl kadar önce Tuzlu su deneyimim oldu ama gerek acele etmem gereksede bilgi ve tecrübe eksikliğimden dolayı hüsranla sonuçlandı.. sonrasında 5-6 ay kadar once tekrardan ekipman toparladım yeni tank kurmaya niyetlendim ama olmadı sonrasındada sağlık sorunları yaşadım beynin ameliyatı oldum maddi manevi baya etkiledi.. ama her zaman içimde kaldı tuzlu.. şimdi tekrardan niyetlendim ve bu kez kararlıyım ekipman toparlama aşamasındayım ve aklıma takılan bazı sorular var sizin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
    hali hazirda aldığım ekipman aşağıdakiler.

Tank: 70*70*40 siparişi verdim sanırım birkaç güne teslim alırım.. (cama cam 10mm + sump + tatlı su ekleme ünitesi ve tanka sağdan ve soldan çift su girişi olacak forumdan mahir abi nin tanktan esinlenmiştim onun gibi birşey yapmak hayalim.. tankta neredeyse onun tankın aynısı çift su girişi vs..)

ps : cruve 7

Dalga motoru: 6025 2 adet

Kafa motoru : newjet 3000

Isıtıcı : eheim 200w

Tuz: reef crystals

Armatür: 4*24 ******* ( ama biraz oynama yaptım içerisine 2 adet 4*4 fan yerleştirdim zaman ayarlı piriz ile belirli aralıklarda fanları çalıştırım içerisini soğutmaya çalışacağım ve mevcut reflektörlerini sıfırladım.ve gece boyunca yanması için küçük bir mavi led eklemesi yapacağım (moonlıght) ayrıca yine 4 adet sıfır gıessman t5 ler aldım. 2 ACTİNİK 1 LAGON BLUE-1 SUPER ACTİNİC

Testlerim : PH-NİTRİT-MG-KH-CALS-FOSFAT ( amonyak ve nitrat testlerini alacağım)

Dijital termometre - dijital zaman ayarlı piriz gibi ufak tefek malzemelerimde hazır..

Eksik malzemelerim..

RO su arıtma

Refraktometre

Kum ve kaya

Karar veremediğim konu hangi kumu kullanmalıyım ?? (beyaz ve ince kum istiyorum.) hangi markayı tercih etmeliyim ??
    armatürde sorun yaşarmıyım ??
    kurulum için yukarıdaki malzemelere ek olarak başka almam gereken birşey var mı ??

Tabii bu bilgileri alabilmem için tankta neler beslemek istediğimide söylemeliyim..
    4-6 arası balık bunlardan 1 veya 2 tanesi tang olabilir. temizlik ekibi - bazı omurgasızlar - ve başlangıç mercanları ( lps ve yumuşak mercanlar) sps ye girmeyi düşünmüyorum. hem o kadar tecrübeli değilim hemde ekipman olarak yeterince hazır değilim. şartlar böyleykende canlıları alıp öldürmenin bir anlamı yok..

Genel durum budu kurulum ile ilgili desteklerinizi rica ediyorum.

burak ozu, YMR_AY, ka2n ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle geçmiş olsun, kurulumunuz da hayırlı olsun. Tamamen beyaz kum istiyorsanız kalsiyumlu kumlardan kullanın belli bir süre içinde erime yaparlar ama ilave edersiniz. Yok başka kumda olur derseniz ince mercan kırığı ve aragonit olabilir. Çeşit çok anlayacağınız. Diğer malzeme ve ekipman gayet yeterli görünüyor beslemek istediğiniz canlılar için.

3. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Eksilen kum yerine ekleme kismi filan biraz daha tecrube gerektiriyor sanirim ekleme esnasnda olusabilecek sorunlar can sikabilir.. Aragonit kum isimi gorecektr diye dusunuyorm aslinda yada canli kum alsam isimi kolaylastirir mi ??

4. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Geçirdiğiniz ameliyatla ilgili geçmiş olsun.

Kurulumunuzda hayırlı olsun, ölçüler çok güzel.

5. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Tesekkur ederim allah kimseye yasatmasn gercekten zor..
    Tanka gelincede derinligi olsun istedm arkadasmin tavsiyesi ilede kare yaptik ihsallah kurulum ve sonrasida guzel olur.. Eksiklerimide tamamlayip kurulum asamasina gecmek istiyorm ama yukaridada belirttigim gibi kum konusunda karar veremedm ****** kum dusunuyordm ama eksilme oluyormus tamamlama konusunda sorunlar yasarmiyim diye tereddutlerm var bilemedm

6. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Kum konusunda tecrübeli arkadaşlar size yardımcı olacaktır, bende sizin gibi tuzlu suda acemilik seviyesinde bol okuma ve takip aşamasındayım henüz.

7. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Çok geçmiş olsun. Sorunsuz kurulum olur inşallah,hayırlı olsun.

8. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Tesekkur ederım saolun

9. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Aramıza hoş geldiniz :) Büyük geçmiş olsun, geleceğin potansiyel beyin ameliyatlısı olacağımdan sizin azminizden, yapacaklarınızdan dersler çıkaracağımdan eminim.

10. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Saglık en önemlısı umarm hersey sızınde gonlunuzce olur :) ıns tank kurlumum sorunsuz baslar ve sorunsuz devam eder

YMR_AY bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  12. Erdal

Erdal

Geçmiş olsun, kurulumunuz hayırlı olsun, sorunsuz bir kurulum geçirmeniz için elimizden geleni yapacağımıza emin olun.

13. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Yukarıdaki kumardan birisini tercih edebilirmiyim yada önerebileceğiniz başka bir kum varmıdır.
    (Beyaz ve ince aragonit kum istiyorum)

14. Erdal

Erdal

Linkleri kaldırdım. Kum tavsiyesi olarak arkadaşlar belirtmişti. Mercan kırıgı yada beyaz aragonit kum kullanabilirsiniz hiçbir sakınca yok. Aragonit kumlarda mercan kırıklarıda zaten standart olduğundan herhangi birisini alabilirsiniz.

15. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Musa bey özellikle ince kum diye belirtiyorsunuz ama sonrasında kumun uçuşmasıyla ilgili sorunlar yaşayacaksınız.Pek çok arkadaşımız tankları oturmuş olmasına rağmen kumlarını değiştirmek zorunda kaldılar.Hazır yolun başındayken çok kalın taneli olmayan bir kumu tercih edin.

16. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    aragonit kum düşünüyorum pudra gibide değil tabiki ama görerek karar vereceğim sanırım kum araştırmasına devam ediyorum hala.. bu arada dalga motorlarından birisini wp25 olarak değiştirdim. sadece wp25 yeterli gelmezssede tunze 6025 ile takviye yapacağım şuan ikiside hazır vaziyette..

kum-ro-refraktometre eksiklerini tamamlama aşamasındayım sonrasında kuruluma geçeceğim..

17. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir - Torbalı
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Kurulumunuz hayırlı olsun. Az önce Temel abinin verdiği linkten Mahir abinin kum değişimine baktım da bu kum bizim buradaki hatta benimde tankı kurarken su aldığım koydaki sahil kumundan. Bence bu kumu tercih edebilirsiniz hatta geçen hafta bu kumla bir arkadaşıma nano tank kurduk oldukça güzel bir kum. Bizim kum biraz daha taneliydi ancak daha incesi de mevcut.

20141110_213654[1].jpg

veysel bunu beğendi.
  18. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Mahır beyın tankındada gormustm bu kumu gercktn guzel kum ama beyaza yakın ınce kum ıstıyorum daha cok hosuma gıdıyor ama tavsıyenz ıcın tesekkurler

19. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    ****** whitex tavsiye ederim

20. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Red sea reef pınk aragonıt kumu tercıh ettım Toygar bey tesekkur ederım. Dun aldm kumları.

MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş