1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

75*35*41 Ocellatus Gold Akvaryumu

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde zgrkaralar tarafından 24 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Merhabalar;

Akvaryum 107 litre net ancak 15 kg kum var şuanda 90 litrede su var.
    Dış filitre olarak Ekol 15 dış filitre kullanıyorum.

Akvaryumu yeni kurdum ancak kumu eklerken biraz yorucu oldu o acıda resim cekmeyi unuttum ancak led kapak yapımını ayrı konuda anlattım buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz şekilde akvaryumum şuanda kısmetse cumartesi ya da pazar günü balıkları ekleyeceğim. Bu türü bana tanıtan Tamer abiyede ayrıca teşekkürler bakalım :) Yavru alabilecekmiyiz göreceğiz.

Ancak tek bir tedirginliğim var vatozlar yumurtaları yermi deniz kabuğunun içindeki bu sorumun cevabını bulsam ona göre longfing gold vatoz ekleyeceğim.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 23 Mayıs 2015
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Özgür.

Deniz kabuğunun içinden yumurtaları ve yavruları yiyemezler. Zaten yumurta alanı olarak seçtikleri kabuklara da yanaştırmazlar. Ancak kabukların içi kıvrımlı ise tehlikeli oluyor. Kabuğa balıkların gireceği kadar bir delik açıp delikten sokacağın bir tornavida ile iç kıvrımları kırabilirsin. Kabukların alt kısmını kuma oturtur açtığın delikten balıkların içine girmesini sağlayabilirsin.

3. taygun

taygun Guest

MerhabaÖzgür,

Akvaryumun güzel olmuş. Umarım o. Gold'lar da sever yeni yuvalarını. sana vereceğim anubiasları da bir iki kayaya bağladık mı daha da güzel olur inşallah. Kayaya ihtiyacın var

Bir de kabukların ağzı yukarı gelecek sanırım. Balıklar çevirebilir mi acaba?

Saygılar

4. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Valla Temel abi ben hiç böyle birşey yapmayı düşünmedi ancak ilerleyen dönemlerde sorun yaşarsam düşünce planlarımın arasına kalabilirim :)

Merhaba Tamer abi;

Yavrulu bir ocellatus gold gördüm açmış önce girşini sonra üstünü kumla kapatmış hepsini öyle gömmeyi düşünüyorum :) bu şekilde uğraşmayacak bir tanesınıde ortada boş bırakacağım bakalım ne yapacak ona o şekilde bir düşüncem var.

Kaya arıyorum abi bahçe dekorasyon tarzında birşeyler bulmamı söylemiştin abi o tarz yerlere bakıyorum olmadı karşıya gececeğım oradan bakacağım yanı burada bulamazsam :) son care.

Saygılar
    Özgür

5. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Cenkin oluşturduğu Tanganyika akvaryumu vardı. Ordan örnek alarak dekor yapabilirsin.

Hayırlı olsun.

6. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Teşekkürler inceleyeceğim

7. taygun

taygun Guest

Özgür Merhaba,

Bence kabukları gömme işini balıklara bırakmalısın. Çünkü kabukları gömme süreci belki diğer balığı hazırlayacak. Yani, diyelim ki dişi kabukları gömmeye başlayınca bunu gören erkek de dişinin hazır olduğunu görecek ve o da hazırlanacak. Bu nedenle bence sen kabukları at suya gitsin. Gerisini balıklar halledecektir.

Saygılar

8. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Tamer abi ozaman diyorumki bir bölümünü gömeyim bir bölümünü dışarda bırakayım bakalım balıkların tepkisi ne olacak hangisi daha önce benımseyecekler hem ona göre birşeyler yazarım :)

9. taygun

taygun Guest

Merhaba Temel,

Sanırım bu uygulama beraberinde de başka bir sorun getirecek. Bu balıklar kabukları ağzı yukarı gelecek şekilde kuma gömüyorlar. Sadece salyangoz kabuklarının ağzı dışarıda kalıyor. Eğer senin dediğin gibi kabuğu delersek içine kum girecektir. Çünkü özgüürn kumları silis kum ve çok ince. 0,5'ten de daha ince. Bence işi balıklara bırakmak lazım.

Özgür,

bazı konular deneyerek öğrenilir. Bence senin uygulamanda balıklara bir zarar gelmeyeceği için denemekten bir şey çıkmaz. Olmadı balık senin yaptığını bozar ya da yanına bile yaklaşmaz.

Ama ben kabukların gömülmesi işini balıklara bırakacağım. Anlasınlar hayatın ne demek olduğunu. :)

Saygılar

10. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Merhaba Tamer abi;

Abi valla senın balıklar benım balıklardan daha çok yavrulayacak gibi duruyor buradan bakınca :). Farklı yapılaşma cercevesinde ekleyeceklerimle kendisi beğenirse kendisi oluşturur ortamını ya da benım oluşturmaya calışdığım doğalımsı ortamı kabullenir :)

Ancak senın balıklar hayatın kaç bucak olacağını görecek gibi :)

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Özgür kardeşim hayırlı olsun tanganyika gölünün diğer güzel türlerinden biri ,konunda pazar günü balıkları alacağını yazmışsın balıkları göremedim?Birde dekor konusunda sağ tarafa büyük yuvarlak hatlı birkaç taş koyarsan daha güzel olur bu şekilde çok sade görünüyor.

12. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Abi bu hafta cumartesiye kaldı plan 4 dişi 1 erkek alacağım birde bacopa ekleceğim kuma.

Ekstradan taş ekleyeceğim cevremde taşcı olmadığı için Tamer abi sağolsun yardımcı olacak bir ara geçip Tamer abiden alacağım taşları ancak şuanda taş yok ama ekleyeceğim :)

cirol bunu beğendi.
  13. taygun

taygun Guest

Özgür Merhaba,
    Sanırım sadece Akvaryum Portalı değil Türkiye'deki tüm akvaryum üzerine kurulu forumlar aynı anda iki kişinin aynı tankı kurmalarına şahit olacak. İşe gelen iki kişinin aynı kıyafetleri giymesi gibi. Neyse, bakalım nasıl olacak.

Taş konusunda bildiğin gibi sana tüm kapıları açtım. Akvaryumumdakiler hariç istediğini istediğin kadar alabilirsin. Balıkları almaya giderken getirmek isterdim ama taşınacak gibi değil.

Neyse bulacağız bir çaresini bakalım.

Umarım suyun hala bu kadar beyaz değildir. Benimki ertesi gün berraklaşmıştı.

Saygılar

14. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Bugün balıkları aldık Tamer abi ile. 3 dişi 1 erkek olarak aldım türü. Balıklar bana çok ufak geldi Tamer abiyede öyle ama satıcı 1 ayda yavrular dedi. Zaten yavrulamazsa oradayım :D.

Sağolsun tamer abi kaya taş ve bitkide getirmiş hepsini ektım ve balıklarıda ekledım bitkileri sonradan ekledım kayalardan ufak bir geçit ve kendimce bir dekor oluşturdum.

15. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Hayırlı olsun özgür kardeş. Fakat bana da çok ufak geldi. 1 ayda nasıl yavrulayacak ki bunlar? ;)

16. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    valla bende bilmiyorum göreceğiz zaten 1-2 cm daha uzuyormuş en fazla 4 cm oluyormuş lepistes gibi ama resimlerde hiç öyle durmuyordu :D

17. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Hayırlısı olsun. Mesajları okudum, yinede bu saatte gözümden kaçmış olabilir, balıkları nereden temin ettiğiniz acaba? Ocellatusları kesin 3-4 dişi 1 erkek olarak satan bi yer var mı?

Cenk'in kurulumu gerçekten harikaydı, o akvaryumdan yola çıkarak kabukları artırmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Saygılar.

18. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Türker Eminönü'nden aldık Çukurova akvaryumdan. Ufakları dışı büyükleri erkek dediler ben 4 dişi alcaktım ancak balıklar çok küçük diye 3 dişi 1 erkek aldım ama zamanla eğer orada olursa alırım yine 1-2 dışı daha bunlar bir büyüsün .

Şuanda içerde 8 tane kabuk var ama yine ufaklı kabular ekleyeceğim zamanla. Yarın artemia ile yemlemeye başlayacağım birkaç resimde eklerİm bu günlerde :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. taygun

taygun Guest

Eline sağlık Özgür. Balıklar da resimler de çok güzel görünyor.

Arkadaşlar, balıkları Özgür'le birlikte aldık. Yani aynı anda aynı akvaryumu kurduk. Onun tankına bakın, benümki biraz daha değişik. Ona göre iyi - kötü eleştirilerinizi bekliyorum. :D

Ben de 1e + 3 d aldım. her nasılsa, aynı akşam bir dişi, ertesi gün bir diğer öldü. Üç dört gün sonra bir tane de o geniş kabuğa sıkışma becerisini göstermiş: Nasıl oldu anlamadım. Şimdi erkek olduğunu düşündüğüm balık tek başına 100 litrelik akvaryumda. Eminim kendisini çok yanlız hissediyordur. Yakında yanına son kez birkaç balık daha alacağım. Onlar da ölürse Ocellatus Gold dönemini kapatacağım.

Saygılar

cirol ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Tamer abi üzüldüm balıkların için :( Bu arada Özgür hayırlı olsun yeni akvaryumun.

Sayfayı Paylaş