1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

75lt+10lt selale sump şimdilik marine

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde sezgintr tarafından 1 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. sezgintr

sezgintr

75lt+10lt selale sump şimdilik marine akvaryumum.

Boyut (cm):63x30x40h

Canlılar:
    1 foxface m-l
    1 palyaço s
    1 turkuaz cromis s
    1 aiptasia yiyen karides
    1 cleaner shrimp
    1 teke
    1 minare salyangozu
    1 tüp kurdu
    8kg canlı kaya
    8kg mercan kırığı kum

Malzemeler:
    2 tane 650lt atman kafa motoru
    1 hava taşlı ps
    1 100w ısıtıcı
    1 hava motoru
    1 derece
    1 mıknatıslı cam silici

Armatür içinde 1 tane beyaz 1 tanede actinic blue 55cmlik t5 floresan
    Sump içinde filede mercan kırığı. filede carbon. elyaf biyolojik sünger, refigiumda 30cm kök uzunluğunda deniz bitkisi

Sump, akvaryum ve armatur tamamen dıy olarak yaptım. Kurulum fotolarını en yakın zamanda eklemeye çalışıcam.Şimdilik akvaryumdan bazı kareler var. Akvaryumda en çok hoşuma giden canlı şimdilik chromis ve renkten renge desenden desene giren foxface var.

Bütün canlılarım yem alıyor foxfacede ufak bi problem var yalnız ro suyu bırakıp damacanaya geçicem son 1 aydır çesme suları çok değişti haliyle ro cihazıda etkileniyor. Haftadan haftaya azar azar su değişimleri yaparak akvaryumdaki suyu değiştiricem.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tanıtım için teşekkür ederiz. Ro cihazlarına ben de alışamadım açıkcası. Akvaryum sade ve imkanlar dahilinde başarılı şekilde kurulmuşa benziyor. Foxface balığınızda hafif Bir stres sorunu renk değişimi tarifinize göre bulunuyor. Bunda elbette suyun ve ya ortamın etkisi olabilir ancak müdahale edilecek bir durum söz konusu değil bana göre. Dediğiniz gibi damacana su ile yapılacak su değişiminde genel şartlar daha da oturacaktır.

Ellerinize sağlık paylaşım için. burda:gif

3. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Merhaba mustafa bey.akvaryumunuzu çok beğendim.tebrikler.foxface'i kaça aldığınızı yazarsanız sevinirim.

4. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar

Ellerinize sağlık dekor güzel olmuş. naz: Canlılar çoğaldıkça çok güzel olacaktır illaki.Dıy yapımlarınız için kutlarım.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mustafa bey aramıza hoşgeldiniz.Tanıtım için teşekkürler ,emeğinize sağlık naz: naz:

6. sezgintr

sezgintr

Temel bey yaklaşık 3 aydır deniz akvaryumuyla uğraşıyorum. Hatta bütün akvaryumculuk deneyimimde sadece bu 3 aydır. Aslında tatlısu akvaryumu kuracaktım sizin diğer forumlarda anlatımlarınızı ve 40ltlik nano akvaryum kurulumunuzu izledikten sonra direkt olarak deniz işine girmeye karar verdim. İnternet ortamında çok forum var fakat sizin gibi deneyimli mantıklı şeyler yazan kişi sayısı çok az. Yazdığınız bütün yazıları okudum desem yalan olmaz herhalde, zora kaçmadan basitleştirilmiş olarak anlatımınızı taktirle karşılıyorum. Diğer forumlarda bu hobiyi nasıl savunduğunuzu herkesten çok çok iyi bilirim.

En son bulunduğunuz forumda sizin için bazı yazılanları okuduktan sonra artık bu hobiyi bırakmasanızda internet ortamında bilgi paylaşımını bıraktığınızı düşündüm ve çok üzüldüm geçte olsa bu sitede güncel yorumlarınızı görmek beni çok mutlu etti. Daha bilgilerinizden yararlanacak yeni nesil hobiciler yetişiyor. 1 yıldan uzun süredir yorumlarınızı takip ettim ve beni akvaryum hobisine dahil ettiniz gerçekten çok zevkli bi uğraş size çok teşekkür ederim.

Mustafa bey Foxface bana 60 lira gibi bişeye mal oldu yorumlarınız için teşekkürler.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mustafa Bey selamlar tekrar. Yorumunuza gerçekten teşekkür ediyorum. canım.gif Bu konular üzerine çok fazla yazışmanın anlamı kalmasa da her zamanki gibi görünen köy klavuz istemedi. İnsanları dinlemek, anlamak, fikir vermek, ortaya bir şeylerin çıkmasına destek olmak gerekir.

Ben her zaman önümdeki klavyeye düşüncelerimi dürüstçe yazdım. Yaptıklarımı görsel olarak sundum. Klaveyi şirin görünmek için kullanmadım. Fikirleri yazışmadan kapatırsanız ortaya faydalı işler çıkaramaz sadece elin yabancısının ürettiğini hazır alır kullanırsınız. Marmara denizinden su alıp yıllar önce akvaryum kurup balıkları akvaryumdan dışarı yem için atlayacak hale getirdiğimi gördükleri halde kimse demedi ki ben iyot değerini, ben kalsiyum oranını, ben de magnezyumunu ölçeyim bu değerlere bir bakalım. Ancak hiç marmara'dan doğal su ile akvaryum kurma tecrübesine sahip olmamalarına ramen olmaz, balık yaşamaz, siz hiç marmara'da nemo gördünüz mü vs vs diyecek kadar dar pencereye sahip olanların var olduğu platformlar tükenmeye mahkumdur. Çünkü basit bir ifadeyle; akvaryumunu kurduğu suni tuzun bir labaratuvar malı olduğunu bilmeyenler Marmara'daki nemoyu sorguluyorsa oradan vatana millete hayır gelmez.

El oğlu gelir Marmara'ya hortumu salar 5 milyon ton deniz suyunu Marmara'dan alır ve Dev akvaryumları Bayrampaşa'ya kurar işte böyle.

Bizler fikirler üzerine yazışmak, düşüncelerimizi özgürce dile getirmek için bu platformu kurduk. Burası içinde böyle çok forum kuranlar oldu hepsi kapadı dediler ama yine yanıldılar. Yanıldılar çünkü ben yazdığımın ne olduğunu bilerek yazıyordum. Elbetteki bu ülkede sizler gibi emeğe saygı duyacak insanlar çıkacaktı ve zaman içinde neyin ne olduğu anlaşılacaktı.

Aramıza hoşgeldiniz tekrardan. burda:gif

8. görkemtemel

görkemtemel

Musataf bey merhaba aramıza hoş gelidiniz :) Kurulumunuz hayırlı olsun ,sağlıklı canlılar dilerim:)

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi sen sanırım Türkiyede ik ve teksin :) Soğanından tutun biberine kadar herşeyi balıklarını veriyorsun o keratalarda afiyetle yiyorlar :) Ben senin balıkları köpeğe benzetiyorum hani böyle köpeğede evdeki yemeklerden kalanları verir kimisi ya köpekte hiç seçmiyor ne varsa yiyor senin balıklarda öyle :)

En çok güldüğüm şey ise '' siz hiç marmara'da nemo gördünüz mü ? '' Diyen arkadaş oldu :) Peki bu balıklar denizde yetişmiyor ise göldemi yetişiyor :F

Harfiyen katılıyorum sana Temel abi. Adam bayrampaşaya kurdu akvaryumu para basıyor şimdide. Sanırım senin yazılarını okuyan herkes anlamıştır seni ?

Bu arada akvaryumunuz hayırlı olsun...

10. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Mustafa bey aramıza hoşgeldiniz.

Öncelikle bende sizin gibi bu hobiye tuzlusu ile başlayanlardanım ve hiç tatlısu tecrübem olmadı.Buradaki abilerim ve arkadaşlarım sayesinde çok güzel bir sistem kurdum kendime.Akvaryumunuz çok güzel ve inanın bana çok daha güzel olacak.

Sizler ve bizler gibi bu hobiye korkmadan girecek kişiler sayesinde bu hobi gelişecek ve ülkemizde daha çok sevilir ve bilinir hale gelecek.

Tekrar aramıza hoşgeldiniz....

11. sezgintr

sezgintr

Bütün arkadaşlara tek tek teşekkür ederim biçok forumda yorum yazdım okudum en sonunda yerimi buldum diyebilirim. İlgi ve alakanız için sağolun.

12. sezgintr

sezgintr

Arkadaşlar şu son 1 ayda akvaryuma yeni mercanlar ( polip, zoa, xenia, muschroom) ufak kayalar ekledim. Yani reef yolunda ufaktan gidiyorum. Yalnız 3 kafa muschroom var üçüde ufak ufak parçalanıyordu bile bile öyle aldım uyguna geldi fakat üzerinde ufak ufak muschroomlar var tek ümidim onların büyümesi. Green maschroom olarak geçiyo.
    Şimdi asıl soruma geçeyim bu hacimde böyle bi akvaryumda nasıl canlılar bakmamı tavsiye edersiniz. 2 percula ile percula seçimimi tamamladım diye düşünüyorum. Her türlü canlıyı temin edebilirim sıkıntı olmaz yeterki bu akvaryumda yaşatabileyim. 1 tane cromisim var ve bugün yarın ölecek bi chelmon var bitürlü yem yediremedim yese çok güzel bi canlı. Cüce angellar nasıldır neler tavsiye edersiniz. Damsel bakmayı düşünmüyorum.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mustafa Bey her ne kadar geç mesajlaşma olanağımız olsa da ben akvaryumun bu ana kadar hatalar içerdiğini düşünüyorum. Bir kere ro sudan bir süre uzak durmak gerek çünkü eğer ro içindeki filtre elemanları eskimişse sorun yaratır.

Kömürü çıkarmanızı öneririm. Suda sararma var mı ? İlaç kullanıldı mı ? Koku var mı akvaryumda ?
    Yukardakiler yoksa Kömürü çıkarın bence.

Biyolojik süngeri sump içinden alın.

Refigiumun su akışı nasıl sağlanıyor ?

Mercan ve omurgasız olarak star polip, xenia, leather coral, mushroom coral, brain coral ( Su değişimlerini aksatmamak koşuluyla ), Branching Hammer coral Zoo Coral bence uygun türler. Kum anemonu yine eklenebilir ışıklandırma güçlendirilirse.

14. sezgintr

sezgintr

Artık ro su kullanmıyorum neredeyse ufak ufak değişimlerle akvaryumu turkuaz su yaptım. Tuzluluk 1000de23 civarı. Star polip ekledim şuan sadece s boy palyaço ve 1 cromisim var. Bide chelmon var ama daha en fazla 1 hafta durur gibime geliyor. Suda sararma filan yok cam gibi akvaryum yosun kokuyor öyle rahatsız edici bir koku ve istenmeyen yosunlardan yok. Refigiumda otlar gitti sadece elyaf ve hava taşlı ps kullanıyorum psde çok güzel topluyor motorlu ufak bişey kullanmıştım ondan bile daha güzel topluyor. Akvaryum suyunu saatte 650 litrelik atman kafa motoruyla sumpa çekip şelale gibi döndürüyorum.
    Kömürle beraber mercan kırığınıda kullanıyorum çok faydasını gördüm suyu çok güzel berraklaştırıyor. Zoalarım 8 kafaydı son 1 ayda 17 kafa oldu çok hızlı gelişiyorlar. Star poliplerde hafif hafif yana doğru gelişme gösteriyor mercanlarda bi sıkıntım yok tek sıkıntım chelmonun yem almaması. Artık onun içinde elimden gelen herşeyi yaptığıma inanıyorum gerisi şansa kalmış. Dediğiniz gibi belki su çok yeni olduğu için akvaryuma uyum sağlayamadı.
    Şimdi akvaryuma uyuşan yeni canlılar almak istiyorum. Chelmonla fazla macera yaşadım artık işimi şansa bırakmayayım. Cüce angellara rahat bakabilir miyim yada bu hacim ve bu sistemde hangi canlılara rahat bakabilirim. 2 palyaço dışında palyaço türü bişey düşünmüyorum. Damselde düşünmüyorum. Farklı türde olabilir goby türleri mesela neler tavsiye edersiniz.

15. sezgintr

sezgintr

Her türlü farklı canlıyı bulup temin edebilirim siparişle en geç 1-2 hafta içinde temin edebilirim. Seyri güzel renkleri farklı bişey arıyorum.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mercan anlamında sıkıntı yoksa balıklar açısından da olmayacaktır eğer parazitik bir durum yoksa. Sizde de olduğunu düşünmüyorum zaten.

Cüce angel türlerinden eklenebilir bir tür ama cüce angel türlerinin mercanlara ilgisiz olacağının garantisini kimse veremez. Yukardaki mercan türlerinden xenia, leather coral, mushroom coral, Branching Hammer coral ve kum anemonu angel türleri ile bakılabilir. Diğerleri cüce angel türüde olsa riskli.

Chelmona gelirsek;

Türle ilgili düşüncelerim aslında aşağıdaki gibidir.Satın alma aşamasında yem almıyor olsa da gözleri fel fecir okumayan Chelmon alınmamalı. Akvaryumda şartlar uygun olduğu sürece bu sağlıktaki balık yem alır. Kalamar parçaları, sarımsakla karıştırılmış Sera bitsli karides karışımı, çekirge, kırkayak, artemia, solucan gibi gıdalar denenmeli. Azim yapmayan başaramaz. burda:gif Pes etmek yok eksiği bularak devam etmek var.

Bir örnek olarak koca angel türleri içerisinde ben Chelmonumu besleyemiyordum. Balık çok istekli ama sudan dışarı çıkıp yem alan koca angel türleri içinde yem alması mümkün değildi. Balığın yem çırpınışları boşa gidiyordu. Çözüm gerekliydi ve bulunmuştu. ;) Video içerisinde bulabilirsiniz. Balık ağırlıklı halinden bir videodur.

[google_video=425,350]6752855623576745812&hl=en[/google_video]

http://www.akvaryumportali.com/forum/baliklar-hakkinda-arastirma-t3388.0.html

17. sezgintr

sezgintr

Temel bey cevaplar için çok teşekkürler yalnız benim chelmon ne atarsam atayım hiç ilgilenmiyor. Hatta kayanın üzerinde kırkayak gibi şeyler geziyor onlara bile tepki vermiyor. Aldığım günden beri böyle ne canlı nede kuru yeme tepkisi yok. Bikaç kere ufak solucan yerken gördüm solucana devam ettim şimdi önünden geçen solucana bile tepki vermiyor. Aslında şimdiye kadar yaşaması bile beni baya heyecanlandırıyor acaba ben görmeden bişeyler yedi mi diyorum. Ama yedikleride yetersiz geliyordur bundan eminim.
    Şaka maka senin chelmonda yem yemeye fırsat bulamıyor canavar gibi maşallah. Keşke benimkide böyle olsa.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olur inşallah. :helalolsun: Sumptan akvaryuma su basan devridaim motoru saatte 650 litre güç düşük. Bunu saatte 1500, hatta 2000 litreye çıkarmak gerek.

Hazırsanız başlayalım ? :horon: Kızmak yok cüce angel, balık, mercan tamamda önce sistem. gizli:

Aşağıdakinden yapabilir misiniz pimaştan ve bunun ne olduğunu düşünüyorsunuz ? Daha dar bir ölçüdeki pimaş olabilir.

19. sezgintr

sezgintr

Valla abi bunun ne olduğu konusunda hiç bi fikrim yok eğer işe yarıyacaksa sorun değil 15dk da yaparım. 650 lt devir daim düşükse dediğinizi uygulayıp saatte 1200 ltye çok rahat çıkarabilirim bunda bi sorun olmaz. Fakat alttan sump derseniz ek bi masrafa girmek istemiyorum. Alttan sumplı bişey yaparsamda eğer en aşağı 200lt gibi bişey düşünüyorum. Zaten bu yaz sehir değiştirme gibi bi durum var çok fazlada masraf yapmak istemiyorum.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sayfayı Paylaş