1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

75x35x35 Bitkili

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde lloth tarafından 18 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak
    Öncelikle herkese merhabalar, bir akvaryum forumuna ilk mesajım oluyor. Şimdiye kadar hep aramayı,okumayı ve araştırmayı seçmiştim çünkü forumlarda neredeyse bir akvaristin sorularının hepsine arayarak cevap bulmak mümkün. Ama şimdi akvaryumu kurduğuma ve aradan 2 küsür hafta geçtiğine göre eleştirileri alma vaktinin geldiğine karar verdim ve fotoğraflarımı çektim. Şunu da belirtmek istiyorum bu akvaryumu kurmadan önce 35x25x25 litrelik bir akvaryumda birsürü şey denedim ve birçok şey öğrendim, biraz da küçük geldiğinden büyüğüne atıldım.

Taban: En altta Dazs soil kaplayacak kadar (yıkamamak gerektiğini yıkarken anladım :D) üstüne hagen siyah kum kullandım.

Filtre ve Isıtıcı: Atman 600 HF-600 şelale içinde seramik halka ve mercan kırığı var, 2 gün önce karbonları çıkardım yerine 2 kat elyaf koydum. ısıtıcı da eheim jager 100w.

Bitkiler: 20 litrelik akvaryumdan çıkardığım limonlar, güller ve cacbomba(tahminen). Ek olarak 1 tane anubias, subulatalar ve tamamen eridikten sonra yeniden yaprak veren 2 tane crypto wendti green, biraz da java moss.

Canlılar: Kiraz karides

Aydınlatma: Slyvania Grolux 18w, resun armatürden çıkan 20w olduğunu söyleyen flo ve Eridikten sonra yeniden çıkan cryptolarım

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

Bu da su borusundan kendim yaptığım armatür idare ediyor işte.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 75x35x35 Bitkili

Maşallah maşallah çok güzel olmuş. Karideslere bayıldım. :nazar: Su borusundan armatür hiç yabancı gelmedi. :F İnşAllah aynı güzellikte devam eder akvaryum. Okumak işe yarıyormuş demek ki ama ne güzel en azından konu açıp ortaya çıkanı paylaşmış sadece almakla yetinmemişsin. Teşekkürler...

lloth bunu beğendi.
  3. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Öncelikle hayırlı olsun. İlk olarak filtrendeki mercan kırığını çıkarmalısın. Çünki mercan kırığı suyu sertleştirir. Onun yerine lav kırığı, substrat pro (Murat abimin önerisi :)) koyabilirsin.
    Low tech mi yoksa High tech mi düşünüyorsunuz ?

lloth bunu beğendi.
  4. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak

uzunlukları çarpıp bölersek 90 litre çıkıyor ama 80 civarı belki daha az su alıyordur, mercanları karidesler için koydum 1 avuç kadar var zarar ediceğini sanmıyorum. Low tech olucak diye girdim öyle gidiyor haliyle testlere ve gübrelere hiç girmedim sadece başlarda biraz potasyum verdim o da gerekenin 4te 3ü kadardı onu da kestim şimdi. Subulataların kendini toparlamasını bekliyorum.

5. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Anladım :) O kadarın etkisi varmıdır bende bilmiyorum üstadların yorumlarına bakalım. Tekrar hayırlı olsun :)

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Mikro element takviyesi yaparak subulata'ların toparlanmasında yardımcı olabilirsiniz.. Çok vermenize gerek yok.. Subulata için gübreye falanda gerek yok aslında.. Zamanla toparlar sonra önünü alamazsınız : )

7. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak

Şuanda kafama takılan tek şey de onlar zaten. Eğer oturmaya başlarlarsa Lepistes ve Platileri eklemeyi düşünüyorum. Belki biraz da bitki ama işte öğrencilik yüzünden hepsi önümüzdeki aya kalıyor ben de bekliyorum :)

8. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Güzel bir akvaryum olmuş.... :nazar:Maşallah nazar değmesin:nazar:

lloth bunu beğendi.
  9. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak

Karideslerimin hepsi kabuklarını değiştirdi sanırım, sevdim kerataları

ayrıca bugün farkettim cabomba kütüğe tutunmuş alt tarafı da kopmuş suda yüzüyor bakalım gidişatı nasıl olucak.

Aslında asıl sorum ekleyebileceğim kırmızı renkli bitki önerileri.

10. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Kırmızı renkli bitki olarak kırmızı gül önerebilirim...

11. serdarkocer

serdarkocer

İsim:
    serdar

Ellerine sağlık güzel olmuş akvaryum sadece gözüme takılan şey şu 100'lük pimaş boru dışını pvc selefonlamı kaplasan :D

12. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak

Onu başta ben de düşündüm ama kaplayacağım renk yine gri olucak armatürümle aynı gibi çok da sorun olmadı uyum açısından. Akvaryumun bir parçası gibi duruyor :D

13. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Borudan yaptığın armatür gayet tatmin edici olmuş Can. Başarılı bir akvaryum olacağa benziyor. Tebrikler ;) Gelişmeleri 7 - 15 günde bir paylaşırsan sevinirim.

14. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak

Tekrardan meraba. Aradan zaman geçti biraz aksattım sizi ama bugün su değişimi yaptıktan sonra yaşadığım daha doğrusu gördüğüm şey beni tetikledi.Hala akvaryuma balık almadım karideslerimle tam gaz devam ediyorum ve bitkilerimle boğuşuyorum. Yaklaşık 1 hafta önce lale akvaryumdan 1 adet blyxa almıştım üzerinde yumurtaya benzer asılı duram birşey vardı karides yumurtası falan sanmıştım başlarda ama bugün su değişimi yaptıktan sonra akvaryumda yüzen birşeyler yemeye çalışan yavru bir balık gördüm, gelen bitkilerden salyangozlar türemesine alışkınım ama bu olay beni gerçekten şaşırttı birkaç fotoğraf atıyorum şimdilik birazdan genel fotoğraflar gelicek. Heycanlandım yahu :heyo:

Heliak bunu beğendi.
  15. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk

Can çok şanslısın gerçekten.Bitkileri aldığın yerde akvaryumda hangi balıklar vardı.Merakla fotoğrafları bekliyorum.

16. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak

tam da dikkat etmedim gökkuşağı türleri vardı onu hatırlıyorum şu anda tek bir sorum var şelale filtrenin emiş borusuna çorap geçirmeli miyim?

17. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Evet geçirmelisin. Yavruları içine çekicek kadar aralık var ise geçirmen senin için iyi olur :)

18. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak

Yumurtadan çıkan balık gözlemlerime göre bir neon biraz büyüdükten sonra arkadaşları gelicek yanına fotoğrafı çekilemeyecek kadar aktif onu yakalayamadım.

Diğer fotoğrafları atıcam deyip de atmamıştım şimdiye kaldı en iyisi ben fazla konuşmayayım, buyrun.

[​IMG] [​IMG]

Gözüme fazlasıyla boş görünen sol taraf

Çekebildiğim kadar karideslerin geldiği son durum :)

[​IMG] [​IMG]

Tatminkar bir şekilde gelişen mosslar ve cryptolar

[​IMG] [​IMG]

ve ayrıca 36x29x29 şeklindeki garip ölçüleriyle ilk göz ağrım yeniden kuruldu ve karides yavrularıma ev sahipliği yapıcak ama bolca bitkiye ihtiyacı var. Yoksa portala hediye karidesler mi gelicek???

19. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak

yavru balığı fotoğraflayalı 10 gün oldu gelişimi belli oluyor.

20. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak

bugün lale akvaryuma tekrar gittim ve yavru balığın gökkuşağı olduğunu öğrendim yaklaşık 20 gün boyunca balık ilavesi yapmayacağım özgür bir yavru olarak yaşamına devam etsin istiyorum.

Sayfayı Paylaş