1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

75x35x40 Yeni Tankım [Fotolu]

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde wizi_emre tarafından 23 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Fotoğraf:

Boyut (cm): 75 Yükseklik x 35 derinlik x 40 yükeseklik

Kapasite (litre): 105 Litre

Canlılar: 2 [Cinsini tam olarak bilmediğim] tülkuyruk kılınç, 3 tetra , 2 lepistes , 2 neon , 2 siyah - 2 beyaz moli , 2 tül zebra , 2 yaprak çöpçüsü

Malzemeler: 5 kök sazlık , Kütahya Porsuk deresinden toplanmış taşlar ve çakıllar, 10 dal eloda [ufaklar resimde gözükmüyor] , 6 kök Cabomba. Bitkilerin olduğu kısımlarda Lav kırığı. Elimde 2 kilo daha var fazla almışım sanırım :D

100w ısıtıcı [Fotodaki eski ısıtıcıyı yeni aldığım ısıtıcı ile değiştirdim.] , Şelale Filtre , İç filtre , Philips 18w gün ışığı. [ fotolarda ışık sanki biraz fazla gibi çıkmış ama öyle değil :S]

Akvaryum Bakımı:
    2 haftada bir 20 litre su değişimi

Kullanılan Yemler: Pul beta yemi

Aslında akvaryumu kuralı 1 ay oldu fakat benim için hala yeni sayılır :)
    Kılıcım 1 hafta önce 50nin üzerinde [saymayı başaramadım :D ] yavruladı. Onları 20 litrelik küçük akvaryumumda büyütüyorum.

Bu forumdaki ilk mesajım ve Mutlaka yorumlarınızı bekliyorum :)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    75x35x40 Yeni Tank1m [Fotolu]

Ellerinize saglik daha ne olsun. Dogal malzemeler dekora eklenmis ve baliklar saglikli gorunuyor kutlarim.

Cep mesaj...

3. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Akvartumda iç filte - ısıtıcı - ve şelale filtreden hariç herşey direk akaryusun içerisinden çıkarıldı :)

Bu arada Cep Mesaj nedir ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    75x35x40 Yeni Tank1m [Fotolu]

Dogal malzemelere oldum olasi hayranligim vardir. Zevkli olunca ve biraz da peyzaj sanatina yatkinlik olunca ortaya cok guzel goruntu cikiyor.

Cep mesaj, cepten yazdigim icin imla nedenini belirtmek icin dip not sadece.

5. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

Kılıç balıklarının kuyrukları güzel görünüyor.Akvaryum hoş bir akvaryum tebrikler. burda:gif Işık sarı mı yanıyor bana mı öyle geldi veya çekimden mi emre bey?

6. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Güzel görünüyor doğal malzemeler.Taşların aralarına yemler pislikler dolmuyor mu? taşlar biraz büyük gibi ama kılıçkuruklar güzelmiş. naz: Teşekkürler fotoğraflar için. super:gif super:gif

7. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Yok sarı değil. Philips 18w lık beyaz günışığı. Fotolar telefon çekimi olduğundan sanırım öyle çıkmış.

Su değişimi yapar iken bir hortum vasıtası ile dipten çekiyorum. Taşları hafif çalkalıyorum, pislikler biraz daha hafif olduğundan dolayı yukarı çıkarıyor. Hortumla hemen çekiyorum :)

Bu arada kılıçlarımın tam olarak cinslerini bilmiyorum. Fotograf makinası ile net bir şekilde çekip ekliyeyim. Tür belirlemede bana yardımcı olursunuz diye umuyorum :)

8. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

Cins belirlemede üstüme yoktur. smiley18.gif

9. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Akvaryumunuz güzel görünüyor. Isıtıcıyı dikey yerleştirirseniz biraz daha güzel olur. Akvaryumunuzda canlıdoğuranlarınızın yanına tetra türleri de atmışsınız. Dİğer balıklarınız için tehlikeli olaiblirler. Size tavsiyem akvaryumunuzda ya tetra türü yada canlıdoğuran beslemeniz olucak.

10. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Isıtıcıyı yatay koymamın nedeni arkasında bulunan iç filtrenin çıkışını direk onun üzerine gelecek şekilde ayarladım. Böylece ısıtıcıdan yayılan ısı tüm akvaryuma yayılmış oluyor. Derece ile tam kontrolünü yaptım gayet başarılı oluyor :)

2. dediğiğiz gibi tetralar şu anlık yavru kategorisinde fakat bir kaç güne bir arkadaşıma vereceğim. Yeni yavrular için tam bir katiller :S

11. taygun

taygun Guest

Emre Bey,

Merhaba. Elinize emeğinize sağlık. İnsanın kendi yaptığı şey daima güzeldir. Fakaaat dön:gif

İşin bir de diğer tarafı var. Öncelikle şunu belirteyim ki ben herşeyi kolay kolay beğenmem. Onun için siz beni yadırgamayın lütfen. yaşımdan beri muhtelif aralıklarla tetrazon beslemiş ve tetrazonları çok çok seven bir olarak tetrazon sayınızın çok az olduğunu söylemek isterim. Bu kadar az sayıda tetrazon bir zaman sonra diğer balıkların kuyruklarına saldırmaya başlayacaktır. Bundan emin olabilirsiniz.

Balıklarınız Amazonda yaşayan balıklardır. Amazon nehri bulanık içinde bol miktarda alüvyon bulunan, otlar, ağaç kökleri, hayvan ölüleri ile eskimiş, bulanık bir sudur. Sizin suyunuzun elbette bulanık olmasını istemeyiz ama Amazonda olmayan kayalar ve taşları da Amazon akvaryumuna yakışıramayız. Bu iri taşlar sanırım lav kayası, bir de üst üste duran üç tane kaya var ki o da bana biraz göze batar gibi gözüktü. Zemin taşlarınız çok iri. Aralara düşen yem artıklarını balıklar toplamakta sorlanırlar. İllaki aralarda yem kalıyordur. Zamanla bunlar bozulur ve pamukçuk halini alırlar. Bunun yerine daha ufak taneli bir kum öneririm. Böylelikle dibe düşen yemler balıklar tarafından kolaylıkla bulunur ve ayrıca bitkileriniz de küçük taneli kuma daha kolay tutunurlar.

Akvaryumcunuzdan ya da internet üzerinden alacağınız bir mangrov kökü Amazon ortamını yaratmanızda size yardımcı olacaktır. Bir de bu köklerin bir faydası vardır. Yukarıda bahsettiğim işe yararlar, suyunuzu eskitirler, belli belirsiz bir sarartı olur suyunuzda. Bunu su akvaryumdayken fark edemezsiniz ama sudan bir bardak alırsanız suyunuzun hafiften sarardığını görürsünüz. İşte bu aradığımız türden bir sudur. Bunu ayrıca Sera Morena adlı katkı maddesi ile de yapabilirsiniz.

Dediğim gibi, ben pek kolay beğenmiyorum. Bundan akvaristin balık habitatına uygun olmayan bir dekorasyon yapması çok büyük bir etken. Akvaryumlarımızda balığın yaşadığı ortamı hem kimyasal olarak ve hem de görsel olarak oluşturmayı hedeflemeliyiz. Aksi takdirde, balıkları istemediği ortamda yaşatırız ki işte bu balığı hapsetmektir.

Saygılar saygılar:gif

12. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Tamer bey bu uzun yorumunuz için çok teşekkür ediyorum :) Aslında tetrazonları arkadaşıma hediye etmeyi düşünüyorum. Kendi aralarında ve büyük balıklarla araları o kadar kötü değil ama yavru balık gördüklerinde çok hırçınlaşıyorlar. Akvaryumun dibindeki çakıllar konusunda derseniz tekrar dere kumu toplayacağım. güzelce elekten geçirerek ne çok ince nede çok kalın hale getireceğim.

Bu arada kiliclarimin adam akıllı bir foto makinem olmadığı için video olarak çektim. Fotoda hep bulanık çıkıyorlar
    :S

Video Olarak

kilic

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Emre Bey selam,

Video için teşekkür ederiz ellerinize sağlık. Akvaryumunu görsel yayınlara hayranlığım vardır. saygılar:gif Kalın çakıl uzun vade de sıkıntı yaratabilir katılıyorum. Tortu birikimi beraberinde ph salınımı getirir genelde. Kılıç kuyruklar çok güzel maşallah. naz: Erkek gibi geldi bana portakal rengi olanlar. Arada beyazlar vardı onlarda dişi vardı galiba tabi tam göremedim.

Videoda sorun yokmuş benden kaynaklıymış. Mesajım düzenlenmiştir bu doğrultuda. burda:gif

14. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Kılıçlardan birisi dişi birisi erkek. Devamını bulamadığım için 1 çift aldım. Fakat dişiden 1 hafta önce 50nin üzerinde yavru aldım. Beyaz dediğiniz molilerden de 1e1d var.

Bu arada türün tam adı olarak bir bilginiz varmıdır ?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Canlı doğuran konusunda zayıfım ama aşağıda sizin balıkların formunda olan bir tür var.

Xiphophorus helleri

16. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Çok güzel bir akvaryum olmuş tebrik ederim.Balıklarınız.tül kuyruk kılıç değil çok güzel ve özel bir tür olan aykılıçtır.

17. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Bir kaç video daha çektim onlarıda şimdi upload ediyorum. Bittiği an koyacağım :)

18. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    75x35x40 [Videolu] 2. Sayfa

Akvaryum
    ak1.AVI

Kılıç Yakın Çekim
    kilic2.AVI

Yavrular [İçinde 1 aykılıç 3 lepistes] geri kalanı kiliclarima ait :)
    yavru.AVI

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Maşallah maşallah. naz: Balıklar hareketli yavrular cıvıl cıvıl. Videolar için teşekkürler, ellerinize sağlık. Söylenecek fazla birşey yok başarıların devamı gelsin yeter.

20. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Teşekkür ediyorum Temel bey toka:gif daha ilk akvaryum ve balık deneyimim. Zaman geçtikçe yavaş yavaş öğreniyorum herşeyi danso: Bir kaç balığım videoda çıkamadı malesef taşın arkasına saklandılar çekingenlikten :)

Sayfayı Paylaş