1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

75x45x35 yeni kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde deniz can baran tarafından 29 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    75x45x35 boyutlarında ana tank ve 70x40x40 sump sistemimiz su tamamlama bölmesi dahil olmak üzere dolaba yerleştirildi sump iniş borusu ve kafa motorundan çıkış borusu yapıldı tatlı su bölümünden sumpa su kaçagı varmı testi yapıldı ve elimde olan dalga motoru cama yerleştirildi bundan sonra yapılacak işlemler

1- canlı kum eklenecek

2- kayalar eklenecek elimde fazladan oldugu için sumpada kaya koyacam

3- yaklaşık 100 lt deniz akvaryumu olan arkadaşlarımdan su eklenecek kalan kısım erikli marka damacana su ile tuzluluk ayarlanarak eklenecek

4- elimde bulunan mevcut t5 florasanlar yenileri geldi (actinic blue ve dep blue ve gün ışığı ve grolux ) tesisat yenilenerek takılacak ve gün doğumu ve gün batımı similasyonları için power led uygulaması eklenecek

5- diatom sürecinden sonra akvaryumu bir süre balık eklenecek ve mercan eklemek için bir süre daha bekliycem

yazacaklarım bu kadar eklemek istediginiz veya tavsiyeleriniz olursa sevinirim

Ekli Dosyalar:

veysel bunu beğendi.
  2. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hayırlı olsun

1- canlı olmasa da olur kum.
    2- sumpa kaya koymayın
    3- arkadaşınızdan su alabilirsiniz, ancak bir arıtma cihazı edinin. damacana su kullanmamaya özen gösterin. gerekiyorsa denizden su alın.
    4- grolux kullanmayın. 6500 k olabilir ancak gün ışığı florasan kullanmayın.
    5- fosfat değerleriniz 0,03 den aşağı inmeden mercan girişi yapmayın.

3. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    ustadım kumu aldım bu malzemelerı aldım grolux yerine 10000 kelvin sylvian blue bie florasınım var onuda kullanabilirim testim kitim mevcut testlere göre hareket etcem ama fostatı düşürmek için ne gibi şeyler yapabilirim

4. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Hayırlı uzun soluklu bir tank olsun. Yol yakınken damacana işinden vazgeçin, son çıkışında silikat reçinesi olan su arıtma temin edinin.

5. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    Ustadim suanda ro cihazina butce kalmadi en kisa surede alcam ro cihazini ilk su değişimim ro cihaziyla olacak gibi

6. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Bence bütçe olunca alıp kuruluma öyle başlayın, yosun sorunlarından kurtulmanız çok zor olur. Daha kötüsü istenmeyen alg oluşumu dino, cyano başlarsa tankı bozup tekrara kurmak zorunda kalabilirsiniz.

7. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    Tamam ustadim oylede yapabilirim

8. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    ustadım dediginiz gibi yarın ro cihazından su almaya başlıycam samsunda bu işi yapan bir abimiz ro cihazından suyu verecek tuzluluk oranını ayarlayarak uzun süre beklememe gerek kalmadan kurcam sistemi inşallah

9. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    Akvaryum kurulum aşamasından sonra diatom surecimiz bir kac icinde basladi cok erken olmasi beni biraz endiselendirdi ama suanlik güzel devam etmekte nerdeyse kayalarin tamami ve on cam sarardi kumdada sararmalar başladı 2 veya 3 gun sonra temizlik ekibi koymayi düşünüyorum doğrumu yapiyorum acaba

Ekli Dosyalar:

10. svaykk

svaykk

İsim:
    svaykk
    Hayırlı ve uzun soluklu olmasını dilerim. Bence 1 hafta bekle derim diatom tam olmamış.ve aydınlatmanın saatını nekadar yakıyorsunuz

11. Burakkeskin

Burakkeskin

İsim:
    Burak
    Hayırlı olsun

12. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    Teşekkürler aydinlatmam suan icin 8 saat yaniyo

13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Deniz bey kurulumunuz hayırlı olsun.Ro cihazı almadan önce yaklaşık 2 yıl Nestle damacana su ile hem kurulum yaptım hemde su tamamlamada kullandım.Her hangi bir olumsuzluk yaşamadım.Komşuların bunun balıkları sosyetik, pahalı suda yüzüyorlar diye dalga geçmelerinden başka :) Ro cihazı zaman içinde kendini amorti eder diye düşünsemde suyumuz baya kirli sanırım.O yüzden reçine filtremi çok sık değiştiriyorum.Maddi açıdan neredeyse aynıya denk geliyor.
    Aydınlatma saatleri yeni başlangıç biraz fazla.5-6 saat olarak ayarlayıp bir süre sonra haftalık 30 dk. aralıklarla fazlalaştırınki istenmeyen yosunlanmalar oluşmasın.

14. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    Ustam ro cihazi aldim portatif olanlardan aydinlatma suremide 8 saat olarak ayarladim 4 acik 2 kapali 4 acik sekilde balik ve mercan ekledigim zamanda gun dogumu ve gun batimi simulasyonla beraber 12 saat duzenli yanacak

YMR_AY bunu beğendi.
  15. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    diatom süreci hızlı bir şekilde başladı ve kayalar kum ve camları kapladı nerdeyse temizlik ekibini ne zaman koymalıyım acaba

Ekli Dosyalar:

16. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Artık ekleyebilirsiniz.

17. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    Teşekkürler

18. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    diatom sürecinide atlattıktan sonra temizlik ekibimiz ve bir çift palyanço balığını akvaryuma ekledim ve 3 tanede balık tutmaya gittigimde yakaladığım teke karidesi ekledim akvaryuma şuanda hepsi mutlular bide kayalarımın üstünde oluşanlar coral alg mi acaba cyanomu ?

Ekli Dosyalar:

19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Neredeyse 200 litre hacim var ps çok yetersiz gelir,
    cyano dağılabilir bir yapıda olur dağılıp dağilmadığına bakın.
    Bu kadar büyük hacim yerine bir nano ile başlayıp tam ekipman ile kurulum yapmak daha iyi olurmuş.
    Yetersiz aydınlatma (kalite olarak), damacana su, başka tanktan alınan durumu pek belli olmayan su artan canlı yükü ile beraber yetersiz filtrasyon ve aydınlatma ile yosun sorunu kötü alge sorunu sizi baya uğraştırabilir.

20. deniz can baran

deniz can baran

Yer:
    Samsun
    İsim:
    deniz can baran
    Ustadim oncelikle burdaki arkadaslarin tavsiyesiyle ro cihaziyla kuruluma gectim damacana vazgeçtim 2. Olarak aydinlatma banada ilk basta yeterli gibi gözüktü sonradan t5leri giessmann florasanlarla degistirdim ve diy yapim simulasyon led yaptim cyano gibi dağılmıyor kırmızıliklar fakat yosun sorunu oluştu5 tane turbo snail eklemeyi düşünüyorum

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş