1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

75x55x50h Symbolic's Reef (Bursa)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde burak ozu tarafından 6 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Peki su asamada sence ben ses sorunu yasarmiyim.

Yada soruyu soyle degistireyim 2300 ve 3000 ile ses sorunu yasarmiyim ?

Yasarsam tam emisin disinda kalan iki borudan birini deve boynu gibi yarim emis yapmam gerekir mi ?

2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    İnişten bahsediliyorsa ki ben öyle anladım vana olduğu sürece hiç bir ses olmaz. Motor 500L/S de olsa 5000L/S de olsa bir şey değişmez.

burak ozu bunu beğendi.
  3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bu vanayı ayarlamaya bağlı ayarı yaparken yapmanız gereken su yükünü tam emişe bırakmak şayet tüm su tam emişten inerse ses olmaz. Söyle söyleyeyim insan sesinin algilayabilecegi bir ses olmaz. Bunun için yarım emiş ve emniyetin borularını uzatıyoruz oradan su gitmemesini sağlamak için. Sonra motoru fişe takıp sistemi başlatıyoruz. Vana ile tam emiş tüm su yükünü çekebilecek şekilde ayarladıktan sonra o seviyeye yarım emişi koyuyoruz. Bu sizin vana ile olan hatanız varsa düzeltecek. Ve gercekten minimal tutarda bir ses olacak. En son akvaryumun su taşma seviyesinede emniyeti takıp keyfimize bakıyoruz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

burak ozu bunu beğendi.
  4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Küresel vanamız yok ki mmlik ayarlayalım. Amaç şu vana kullanmadan tam emişten tüm su yükünü sumpa taşıyabilmek.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    İnişte bir vana var olarak söylemiştim bunu fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla. Ama cehaletimi bağışlayın; Küresel vana ile mevcut vana arasında bir fark var sanırım ve ben bunu bilmiyorum. Tam olarak aralarındaki fark nedir?

burak ozu bunu beğendi.
  6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Yukarıdaki resimde alışık olduğumuz vana var.

Benim küresel vana dediğimde bu resim. Yurt dışındaki çoğu akvaryum kurulumunda kullanılmakla birlikte çok hassas ayarlama yapabiliyorsunuz. Diğer vanalar bu kadar hassas değil. Orada da matematiğin işe girmesi lazım. Arkadaki dursa kutusunun hacmi boru çapı su yüksekliği bu hesaplamalar sayesinde doğru bir formül çıkartırsak ne vana ihtiyacımız kalır ne de ses derdimiz. Ben takıntılı bir adamım yarım emişten inen su sesine bile taktım mı takıyorum. Şu sıralar takacak vakit olmayınca kafam rahat ama yurt dışına çıktığımda tek işim bu vanayı aramak olacak. Ayrıca araştırmalarımda sürüyor. Elbet bir yerlerde vardır ama nerede.

burak ozu bunu beğendi.
  7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Siz sanırım vanası olmayan tam sifon yapabilen bir sistem düşünüyorsunuz. Doğru mu anlamışım?

Ayrıca bizim kullandığımız dediğiniz vanaların hassasiyet ayarı vardır pek çok kişi bilmez bunu. Bende burada kullanılan vanayı beğenmiştim:) Ama sizin fotoğrafta gösterdiğiniz vanaların benzerlerini de gördüm ve size katılıyorum daha kullanışlı duruyorlar. Yinede tecrübe etmedim ve metal aksamı olmayanını Türkiye de görmedim.

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Sanırım yarın görüşeceğiz Burak. Değerlendirmemi yarın tankını gördükten sonra yapacağım ;)

burak ozu bunu beğendi.
  9. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Aynen Mesut Abi her turlu destege ihtiyacim olacak

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Elimizden geldiğince ;)

burak ozu bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Aynen öyle vanaya her türlü risk gözüyle bakıyorum. Ama hesap ince. Kafadan yapmak zor.

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bahsettiğiniz şey pek mümkün görünmüyor. Boru 20 lik bile olsa tam sifonla takribi 15000-20000L/S bir motor gerekebilir. Üstelik en ufak bir elektrik dalgalanması, tıkanma bütün sistemi çökertip ciddi hasarlar yaratabilir.

burak ozu bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Merak etme Burak sistem tamamen test edilip çalışan bir sistem iki seneye yakın çalıştı sıfır ses, hemde tam emniyet.

burak ozu bunu beğendi.
  14. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Sanirim artik guncelleme zamani geldi.

Durso kutusunun deliklerini camciya tam 32 lik actirinca 32 lik rekorlar girmedi ve rekorlari zimparayla inceltmek zorunda kaldim. Dogal olarak sizdirdi.

Ancak akvaryumcu ne olur ne olmaz diye 35 lik olarak delinmis camlarida beraberinde vermiati Mehmet Oz abimizle beraber diger dursoyu soktuk ve 35 delikli camlarla tekrar kutu yaptik borulari yeniledik.

Kayalar Carrib Sea, yaklasik 3 4 hafta once bir akvaryumdan cikmis sirkeli suda 3 gun bekletip ro suya aldim 3 gunde orada beklettim. Sonrasina yaklasik 1 hafta kurumaya biraktim ve iyice fircalayarak hazir hale getirdim.

Kum yaklasik 20 kg 3 5 mm mercan kirigi defalarca yikandi. 25 kg almistim cok gelince yaklasik 20 kg serdim.

Emrah (Colormania) dan aldigim armaturu modifiye ettim. Icerisinde 14 watt T5 balastlar vardi ve fanlarindan cok ses geliyordu. Balast 2x24 Osram ile degistirildi ve fanlar sifirlandi ve saltere baglandi. Ileride ses sorunu olursa salter ile kisa sureli kapatilabilir durumda. 40x3 watt (20 beyaz 20 mavi) + smd serit + 2x24 T5 olmus oldu.

Akvaryum once ro su ile dolduruldu sistem calistirildi sicaklik 20 21 derece seviyesine geldiginde tuz eklendi. Tuz eriyince kum serildi ve uzerine kaya dizayni yapildi.

2 gun sonra sump a ufak tuz eklemeleri ile tuzluluk 1.024 seviyesine cekildi. Bu sirada PS calistirilarak ile kum ve kayadan gelen tortularda toplatildi.

Bugun yani kurulumun 3. Gunu 1 tup biodiggest kirildi. Iki gun sonra 1 tup bioptim kirilacak.

Haftaya 1 tum daha biodiggest ve bioptim kirilip diatom beklemeye baslanacak.

Bu surecte sadece ledler gunde 6 saat kadar yanacak.

Bu kadar hikayeden sonra asagida resim bulabilirsiniz.

Kamera kotu cekti isiklarin tamami yaniyor.

Eksik veya yanlis oldugunu dusundugunuz ne varsa soylerseniz cok memnun olurum.

uploadfromtaptalk1429821591304.jpg uploadfromtaptalk1429821606838.jpg

15. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Burak sabırla nedenli uğraş verdiğini yakından takip eden biri olarak eline,emeğine sağlık,çok güzel olacak inşallah.

burak ozu bunu beğendi.
  16. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Insallah abi sende sagol sanada silikonlu bir gomlek hatira biraktik

17. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ustalara ayrica birde sorum olacak rw 4 akinti motoru su an en hizli sekilde calisiyor akinti guzel gibi gorunuyor ancak akintiyi azaltsak diatom surecini hizlandirir miyiz ?

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Her şey güzel hayırlı olsun.:nazar:
    Yalnız oluşum diatom için ışıklar 8-10 saat açık bırakılsa iyi olur...

burak ozu bunu beğendi.
  19. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    O zaman isiklari canli girdigimde yapmayi planladigim donguye gore ayarlayayim mi simdiden ?

Niyetim asagida ki sirala seklinde

13:00 Mavi ledler yanar
    15:00 Beyaz ledler ve T5 giesseman coral plus Beyazlar yanar ile birlikte smd ler yanar
    21:00 Mavi ledler haric hersey soner
    23:00 Mavi ledler soner

Bu donguyu simdiden baslatmama gerek var midir ?

Alparslan bunu beğendi.
  20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akıntı,ışık ve herşey şimdiden canlı varmış gibi çalışıp dönsün, bu şartlarda olan akvaryuma gelmeyecek diatoma şaşarım...:D

burak ozu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş