1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

80*40*50'lik Yeni Bitkili Akvaryumum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde volkantr34 tarafından 12 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bu zamana kadar potasyumdan şüphe edilmemesinin sebebi bence ölümlerin karın çökmesi şeklinde olmasından dolayı idi.. Balığım yem almıyor , balığım zayıfladı vs vs şikayetler çoğu kez duyduğumuz şikayetlerdi.. Ama şartlar ve farklılıklar düşünüldüğünde bide genetikçi bir arkadaşın varsa bu sebep bulunabiliyor. :) Tunç'la o gün konuşmuştuk eğer vakit bulup söylediğimizi test edebildiyse üzerine düşüp durum değerlendirmesi ve düzeltmesi yapacaktır diye düşünüyorum.Ama yok yapmadıysa marka potasyum alırız.. Eğer kafaya koydum diyorsan forum açıldığında "ki şuanda bu site pc'nize zarar verebilir uyarısı veriyor" mailini alır uzun uzun yazarsın.. O tarz bir yazıya kulak asmayacak birisi değil.. Hava soğuk olmasa Tunç beyinde işi olmasaydı 3 saat daha orda laflardık zaten :)

Sende artık yenile şu resimleride bakalım.. Unutturma tankını.. naz:

2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Kanka sorun Tunç'un potasyumunda mı yoksa potasyumda mı tam bilmiyorum... Ama tahminim başka potasyum da kullansak moliler addaya gidecek gibi... Tunç ile konuştuğumuzda tüm gübreleri Ege Üniversitesi'nde şelatlanmamış herhangi bir şey var mı diye test ettirdiğini söylemişti... Ben bu söylediğine güveniyorum açıkçası... Şelatlanmamış birşeyler olsa gübrelerde hepsinde olurdu diye düşünüyorum ve her gübresinde tür ayırımı olmaksızın balık kaybederdik...

Potasyum ve Moli ölümü birlikteliği bana sadece kalp krizini çağrıştırıyor ki Moli'lerin kalplerindeki potasyum kanalları ile ilgili bir sıkıntı var düşünüyorum... En yakın akrabaları Velifera'lar etkilenmiyorlar bile Tunç'un potasyumundan... Sorun bence molilerin kendisinde yani... Tabii Tunç'un bunu gübrelerinin üzerine yazması lazım... En azından şu ibare içinde...

"Bu (potasyum) gübrenin kullanımında birkaç kez çoklu Moli ölümü bildirilmiştir!"

3. stablizer

stablizer

Ya niye veriyorsun Rappier'e Balasea yı,anlamaz o.Hi Finlerini aldım sıra C.Balansea larda.Biraz büyüsünler gelirim yine sana bi damar yaparım :D .Bu arada Kılıçlar çok hareketli maşallah

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Balansea sürgünlerinden 1-2 tanesini iş yerinde ki sizin akvaryuma ayırmıştım ama yosundan geçilmiyor.Verdiğim bitkileri yosundan tanıyamadım.. Balansea'ya el atabilsem rizomdan budayıp 5-6 parçaya bölebilirim acaip form tuttu.Şimdilik sürgünleri budayarak veriyorum.. Ayarlarım sanada ayıpsın.. Salman abinin yardıma ihtiyacı var gibime geldi.. pala.gif Kum kum diye ölüyo adam bir el atın yahu :) Bende bir dişi camgöz kılıç dişisi daha var onuda vericem sana.. Bu arada koi erkeğin ölmeden önce 2. kez çiftleştiği normal kılıç kuyruğumda tekrar doğurdu.. Çıkan yavrular hem pembemtrak hemde beyazlar.. Bakalım nasıl bişey çıkacak büyüyünce piyasaya... :cekingen:

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Akvaryumumun yeni halinden bir kaç fotoğraf ekleyeyim dedim.Eski hali tam bir bitki yığınağı olmuştu.Bayağı bir boşaltıp gene nadasa bıraktım. :) Yavruluk içinde vahşi lepistes erkekleri ve diğer erkeğe dönen endler'slerim ve endler's kırması erkeklerim var.Dışardada bayağı bir endler's dişisi mevcut.Boylanmaları için 2 aydır ellemiyordum ama yakın zamanda cimbom'lu endler'slerimden seçilmiş olanları transfer etmeye hazırlanıyorum. Platiler olmasa tankta hiç renk olmayacak yoksa endler's ve flamingo lepistes dişileri büyüteyim diye beklerken tank gri'ye döndü.. Endler's erkeklerimle tankımı renklendirmeme az kaldı anlayacağınız.
    Kütüklerim Allah'tan her şekle uyuyorlar.Bu duruşlarıda çok hoşuma gitti bilmem sizler ne düşünürsünüz.Kendi çapında bir gizem oluştu.Gördüğünüz karanlık kısımdan giren vatoz ve çöpçüler sonunda kaza kaza kütüğün sol arka altından kumları eşeleyerek kendilerine oyl yaptılar.Çokta güzel oldu bu şekilde :)

Cabomba'ların yanında ki rotalalara son bir şans daha verme kararı aldım.Saç yosunundan sonra kendilerini toparlayamadılar.Eğer 1-2 haftaya kadar toparlayamazlarsa yerlerini başka türde bir bitkiye devredecekler.

2 ay boyunca Anubias'ın gölgesinde yaşayan crypto'mu sonunda ışığa kavuşturdum.Şimdilik genç bir filizi andırsada 2-3 aya kadar iş yerimde ki crypto kadar olmasada onu yarılayacağını tahmin ediyorum.Işıksa ışık gübreyse gübre yakındada co2 olaylarını halledicem ben daha napiyim. :)

Tankımı iyice sadeleştirdim.Bayağı bir ferahladı.Ama biliyorum ki bu geçici bir süreliğine olucak.Gene coşacaklarını biliyorum. .Ş. Ortada ki tütünlerin gelişimi akvaryuma nasıl bir hava katıcak merak ediyorum.Yanında ki güllerde kendilerini toparlamaya başladıklarında bakalım nasıl bir görüntü olacak.Taban bitkimide komple değiştirebilirim.Subulatalardan artık zevkimi aldım diye düşünüyorum.. Ama ne yapacağıma karar veremedim.Abdullah kankamın hazırladığı bitki bilgi deposunda uzun uzun vakit geçirmem gerekiyor zannedersem.

Saygılar

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  6. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Yeni dizayn hayırlı olsun Volkan Abi dost:
    Söylediğin gibi bir hayli sade olmuş. Ama bende eminim coşacaklarına :D
    Kütüklerdeki mosslar tamamen bitti mi abi yoksa .8. Bende kalanlarda öldü derken akvaryumdaki su sıcaklığının düşmesiyle birlikte uyanmaya başladı...
    Moss'un Uyanışı Akvaryumportalında - Coming Soon :)

Taban için bitki arayışında bulunacağın en güzel yer zaten Bitki Rehberidir Volkan abi...Ama eminim ki çok kararsız kalacaksın o kadar fazla bitki arasında :D

Saygılar.

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Ne yazık ki Türker'cim senin moss'lar takla oldu.Bu kadar balık ve yemleme varken sağ kalıp güzelliğini koruması hiç kolay olmuyor.içi sırf tortu doluyordu :( cımcızlak kalmıştı yani moss'tan eser kalmamıştı anlıyacağın.. Çıkartırken içim cızladı ama bitmişti yani kardeş :(

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Kanka valla tankının bu yeni hali tam da senin bana ÖM ile belirttiğin gibi olmuş... :D

Yakıştıramadım sana...

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

O anki psikolojik durumumu yansıtan bir tank olduğu konusunda hemfikiriz biz arkadaşlarla , teşekkürler Abdullah bey yorumunuz için :D :F haha:

10. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Yavru balıkları yavruluğa almanızı "babalık hazırlığı" olarak mı değerlendiriyorsunuz yani Volkan Bey?... Hani yavrulara böyle korumacı yaklaşımızı görünce öyle yorasım geldi...

Ya da akvaryumla tavukları birbirine mi benzetmeye başladınız da akvaryumunuzu yoluverdiniz?...

Bakalım bize daha ne tanklar göstereceksiniz Volkan Bey? Bu süratla tankınzı 2010 yılının en kötü bitkili tankı seçilir hiç merak etmeyin... Büyük ödül sizin yani bu performansla...

Ama yok bunalımda iseniz ve olmayan saçlarınzı yolamadığınızdan akvaryumu yoldu iseniz sizinle bir yerde görüşüp dertleşiriz de... Benim üç tel saçımı da seve seve size yoldururum...

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

1-1,5 ay sonra görürsünüz Abdullah bey ne hale gelecek o akvaryum mız mız:gif Yakın zamanda görüşeceğimizden bu yorumunuzun hesabını orda soracağımı ve mümkünse kalın giyinmenizi , yakın geçmiş zamanda ki görüşmemizden sonra 10 günde anca kendinizi toparlayabildiğinizi hatırlatmak isterim. aliye:gif

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Volakn Bey bir önceki deneyimimden gerekli dersi çıkardım... Buluşmaya kendi yerime benim gibi kel, fodu bir dublör yollayacağım... Ne halt geliyorsa onun balşına gelsin... :D

13. stablizer

stablizer

Volki bitkilere diyeceğim yokda,eski dizayndaki kütüklerin konumu süperdi.Bu duruşlarını pek sevmedim. saygılar:gif

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Bir önceki sayfada tankımın 3 Eylül'deki halini görebilir ve arada ki gelişmeyi ölçebilirsiniz. :) Düzenli bir şekilde Tunç SÖNMEZOĞLU'nun gübreleri ve yaklaşık 1 haftadır dıy co2 ile takviye edilmektedir.

Saygılar

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Bugün de suratının ortasına söylediğim gibi Kanka... TANKIN SÜPER OLMUŞ... Ellerine sağlık... Hele Limonun ile kütüğüne bayıldım... Sakın ha o sazları sökeyim falan deme... Yazık edersin canım dizayna....

16. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Maşallah maşallah Allah nazardan korusun.

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Teşekkür ederim arkadaşlar :) Valla kanka sazları biraz derliyim topliyim istiyordum.Çünkü aralarında crypto balancea görünmez hale geldi.Gerçi onun daha 3-4 ayı var istediğim hale gelmesi için.. Şimdilik öyle kalsın madem beğendiniz ellemiyorum :) Ama daha sonra orayı derleyip topliycam biraz kızma sonra bana aliye:gif Gülleride budayıp alttan kalabalık halde çıkmalarını sağlıycam ki rotala wallichi'ler toparlasınlar kendilerini yoksa güllerin esareti altında yaşayacaklar..

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Maaşallah Volkan. Harika bir tank olmuş. :helalolsun:

19. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Ben söylüyorum, akvaryumunun son halini koy diye. Sonrada görmeden es geçiyorum :cekingen:

Volkan gerçekten çok güzel olmuş. Hele CO2 sistemin tam faaliyetle çalışsın sonrasını düşünemiyorum.

Aklıma takılan tek şey fotoğraflardan dolayımı karanlık bir görüntü var, yoksa aydınlatmandamı sorun var ??

20. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Kanka Cryptocoryne balansea karanlıkta da yaşar unutma... (Tabii birazcık mübala yaptım ama kendisi düşük ışık bitkisidir... Ve biliyor musunuz düşük ışık ortamından aniden yüksek ışığa çoktığında çürüyebilir...) Sazları gölgesi ona vız gelir...

Sayfayı Paylaş