1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

80*80*50 Pirana Tankım

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde MertBalim tarafından 17 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    2 Gün önce aldım bu balıklarımı sağlıklı büyüyeceklerini düşünüyorum. Yanlarına daha ekleme yapacağım. Yanlarına koyabilieceğim türler hakkında biraz bilgilendirirseniz daha iyi olur :) Bunun için piranha bölümünde konum açık durumda.

Akvaryumum..
    5 E 3 D piranha
    1 E 5 D pangasius
    2 adet Çöpcü
    2 adet ıstakoz
    3 Lepistes 1 Moli( Canlı yemlerim..)
    1 petshopla anlaştım. tanesi 15kr den kötü çıkan lepistesleri verecek haftada 5 adet lepistes vereceğim.. Bu balıklar için iyi bir protein kaynağı olacağını düşünüyorum.

Dekor tamamen bana aittir. (biraz smetrisi bozuldu ama hava hortumu aldığımda onuda yerine koyacağım. Akvaryumun uzaktan çekildiği fotoğraflarında havayı açmayı unutmuşum zaten gayet yeterli hava alıyor.

Flitrasyon: Dolpin c1600 5 sepet dış flitre (şelale başlık takılı)
    Isınma : Tetratec ht200 200 walt

RESİMLER

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

Yorumlarınızı bekliyorum.. Önerilerinize açığım... Akvaryuma ekleme yapacağım tür önerirseniz sevinirim..

Sevqiler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yorum istedin madem yapalım Mertcim. Bir kere akvaryumun küçük balık türü ve sayı itibari ile. Bir kere içinde plastik bitki var, bir kere lepistes ve moli canlı olarak yem de olsa o akvaryumda ne işi var. Akvaryum güzel görünüyor genel olarak bakıldığında ama içinde fırtınalar kopuyor. Eko sistem akvaryuma yönel iyidir sen bunu başarırsın Mert.

http://www.akvaryumportali.com/vbi/showthread.php?6483-Ekosistem-Akvaryum&p=64353#post64353

3. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Yerinde olsa piranhaların yanına hiç bir şey koymam yani eninde sonunda onlar koyacağın balığı temizlerler şuan boyları küçük ondan :)Temel abi dekor demiş bence bir mango kökü al balıkların suyunun sert olmaması için o testiyide çıkar bence saklanacak pek yer yapma balıklar korkak olmasın

4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Mert bu bu piranhalar (Nattereri'mi yoksa Pacu'mu) Eğer pacu ise cins ayrımını nasıl yaptın o boyda hiç bir balığın cinsi belli olmaz, ayrıca Pacularda ve Nattereri'de kesinlik ve kesinlik cinsiyet ayrımı zordu. Vede Pangansiusta nasıl bir cinsiyet ayrımı yaptın bizede bilgi verirsen seviniriz. :) Bence o cinsiyetler kesinlikle belli diğil, belki hepsi dişi veya hepsi erkek. :F Protein kaynağı vermek istiyorsan dana yüreği, dana kuşmaşı ver ama yağsız ve çekilmiş olarak ver. Hiç bir zaman canlı bir balığı yem yapma. ;) Ayrıca akvaryumun güzel ama, o bitkiler hiç iyi durmamış + balık uyumu hiç iyi diğil, piranhalarla Botia türleri ve ıstakoz türleri olmaz. Pangansius'ta olmaz aslında yüzgeçlerini yer piranhalar. Bence Botiaları ve Istakozları çıkar hatta pangasiuslarıda çıkar bence sadece piranhalar iyi olacaktır. ;)

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mert kardeşim akvaryumunda balık türlerini yazmışsın ama şu yazıyı görünce 3 Lepistes 1 Moli( Canlı yemlerim..) diyecek bir şeyim kalmadı.

6. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Mert kardeşim canlı yemlerin yanına birde elini ekle bakalım nasıl olacak.

Tamam akvaryumda doğal seleksiyon olayına katılabilirim. Zayıf olan yavrular büyük balıklar tarafından yenilebilir ama kalkıpta KURTLARIN ARASINA KUZU KOYUPTA bunu normal birşeymiş gibi göstermene katlanamam. İlk cümlemdede dediğim gibi sok elinide piranaların besiye çekilsin.

Lake Tanganyika bunu beğendi.
  7. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Temel abi yorumun ve önerin için teşekür ederim. Cirol abi, akvaryuma koyduğum canlı yemleri petshopum önerdi daha iyi beslenir ve gelişir dedi. Hem yem aksatma sıkıntında olmaz dedi aksatırsan kendi yemeklerini kendileri çıkartırlar dedi. Bende onun fikrine uyarak koymuştum.

Cinsiyet ayrımına gelince, evet hepsi kesin bilgiler deyil ama. Piranalarda erkeklerin arka kuyruklarının uç kısmı siyah ise erkek deniliyor. Dişilerde görülmez. Yüzgeç kesimleri erkeklerde dik oluyor bende o ayrıntılara bakarak yazmıştım erkeğini dişisini.. Pangasiuslarda gittiğim petshop demişti sordum ayrıntısını inceliğini fazla incelemek gerekiyormuş.. ve pangasiusların alt yüzgecin üzerindeki gövde kısmında siyahlık varsa dişi sayılıyormuş öyle demişti..

Saygılar..

Bu arada akvaryumun dış flitresi fazla yüksek galiba çünki canlı bitki denemelerimde bitki kök salamadan su yüzeyine çıkıyor. Kaliteli bitkiler koyduğumda ise akvaryumumda çok çabuk çürüyor. Veya botialar pert ediyor..

Piranhalarımda şimdi baktım beyaz benek başlamış nasıl bir tedavi uygularım.. Balıklar küçük proteinli besle demişti proteinden oluşmuş olabilirmi? %20 Su değişimi yaptım..

8. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Ah bu balıkçılar ahh hiç acımaları yok kesin vardır onların bir sorunu sana vermiş yedir diye:D Hiç bir balık bence canlı yem olmamalı.

9. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    :) Sorunları yok sağlıklılar zaten kalitesizlerinden vermişti 15 kr den :)

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mert o akvaryumcu sallamış resmen amaç para kazanmak:motz: piranhaların kusma nedenleri verilen yiyeceklerin bozuk olması aşırı streste kalmaları,aşırı miktarda yem tükettiklerinde ve yemlemeden hemen sonra yapılan su değişimleri gibi durumlarda kusarlar.

11. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Kusmak?? Piranhalarda kusmak ne anlama geliyor benim balıklarımda beyaz benek başladı demiştim kustu dememiştim.. :) ama kusma olursada sebebini öğrenmiş oldum :) Teşekürler İsmail abi..

Saygılar..

Kendileri çıkartırlardan kastımdan bahsettin galba o kusma mânâ'sında deyildi.. Acıktıklarında lepistes moli vb balıkları yiyerek açlıklarını dindirirler mânâ'sında idi.. :D

Sayfayı Paylaş