1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

80*80*55 Yeni Kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Yiğit44 tarafından 31 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

1. kadir0129

kadir0129

Yer:
    Adana
    İsim:
    kadir0129
    Tessekkur ederim iyi hobiler

Yiğit44 bunu beğendi.
  2. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Rica ederim hocam sizlerede iyi hobiler.

3. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Merhaba arkadaşlar. Akvaryumda su altı çekimi yapılmıştır. Mevcut güncel durum videodaki gibidir. Bazı zoalar yeni eklendi o yüzden henüz açmamış durumdalar. Aslında alalı 2 gün oldu ancak kısmen açabildiler. Kargo ile geldiklerinde su sıcacıktı. Muhtemelen toparlanmaları için biraz zamana ihtiyaçları var.

sezai25, Çağatay Utku, veysel ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  4. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Bende maske şnorkel ile kafamı sokmayı planlıyorum darlandığım kış günlerinde :D

Elinize sağlık çok güzeller :nazar:

Yiğit44 bunu beğendi.
  5. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Hocam teşekkür ederim. Benimde hayalimde içerisine girip balıklarla birlikte yüzmek istediğim bir tank var ama ahhhh nerede o günler :)

6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Su altı çekimi ekipmanı nedir?

7. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Samsung s8 hocam.

8. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Merhabalar,

Uzun süredir paylaşımda bulunamadım. Güncel resimler aşağıdaki gibidir. Çok şükür her şey yolunda devam ediyoruz. Kısmetse Ocak ayında 1 yılımızı dolduracağız.

Bu arada snailler yeni eklendiği için ters durmaktalar. Yolda baya yıpranmışlar. Kalan sağlar bizimdir.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg

veysel, Melih Yılmaz, cystein ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  9. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Değişen bir şey yok. Her şey bildiğiniz gibi. Çok şükür, huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir şekilde yola devam ediyoruz. Bir ara ufak bir cyano başlangıcı oldu. RO cihazının alt filtre takımını değiştirince sorun giderildi.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 11.jpg

Okurt, Cuneyt K, sezai25 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :nazar::nazar::nazar: Maşallah tank baya güzelleşmiş.Sanki biraz büyük kaya koyup yükseltseniz daha fazla mercan konabilecek.

Yiğit44 ve Moliro bunu beğendi.
  11. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Teşekkür ederim Yağmur Hanım. Aslında kulağa hoş geliyor ama yeni mercanlar alacak bütçem sanırım 2018 ortasına kadar olmayacak :)

YMR_AY bunu beğendi.
  12. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Merhabalar. 2 gün su değişimi yapacakken tds değerinin 70 olduğunu fark ettim. Silikat reçinesi aslında yeni sayılırdı ama önlem amacıyla tekrar yeniledim ve tds 24 e ancak düşebildi. Normalde hep 0-2 arası tds değeri alırdım. Bu sebeple 1 yıldır hiç değişmeyen membranın değişmesi gerektiğine kanaat getirdim. Siparişini verdim membranı bekliyorum. Diğer yedek filtreleri de aldım. Aslında 5 mikron, 1 mikron, karbon vs. nin değişimine daha var ancak hepsini değiştirim diyorum.

Membran olarak LG ile Vontron arasında kaldım ancak satıcı aralarında çok fazla fark olmadığını belirttiği için ve kendisine güvendiğim için 75gpd Vontron membran siparişi verdim. Muhtemelen bugün gelmiş olur ve akşama tüm filtrelerin değişimini sağlarım. Değişim işlemi tamamlandıktan sonra da tds değerini yeniden paylaşıyor olacağım.

Geçen bu zamanda da akvaryumda çok şükür her şey yolunda gidiyor. Herhangi bir katı vs. kullanmıyorum. Sadece haftalık 30 litre su değişimi ile mevcuttaki canlılarla süreci başarılı bir şekilde yürütebiliyoruz.

En kısa zamanda güncel resimleri paylaşıyor olacağım.

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Filmtech mebran 3. Yılında 5TDS su alıyorum reçineye uğramadan. Pompalı sistem kullanıyorum ve sabit basınçla çalıştı hep. Belki etkisi olur Amerikadan şaşmamak lazım mebranda.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

14. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Aslında filmtech bende düşündüm ancak daha çok ev tipi değil de sanayi tipi olduğu yönünde yorumlar okudum. Bu sebeple filmtech den vazgeçmiştim.

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Su arıtma sistemleri biraz bölgesel. Örneğin benim bir mahallede aldığım değerler ile diğerleri farklı. Ömürler de öyle tabi. Su basıncının istikrarlı olmadı sürekli aç kapa olmaması. O nedenle bir mahallede ön filtre elemanlarını sık sık değiştirmek gerekirden diğer yerde sadece karbon filtre değişimi yeteri kalıyor. Bazı bölgelerde ekstra ön filtreler lazım. En iyi öneriler için en azından şebeke suyunun TDS değerini bimemiz lazım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

16. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Silikat reçinesinden geçen suyun TDS değeri şuanda 17 çıkıyor. İçme suyunun ise 120, çeşme suyu 312. Bu tabi ki yüksek. Muhtemelen depoyu sadece 1 kez boşalttığım için bu değer çıktı. Eve gittiğimde 2.kez depoyu tamamen boşaltıp dolduracağım ve yeniden ölçüm yapacağım. Değerler o zaman normale dönecektir diye düşünüyorum.

Tahminince içme suyu 25 lere düşer, akvaryumda kullandığım silikattan geçen su da 0 tds değerine kavuşur.

Okurt bunu beğendi.
  17. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    reçine çıkışı 17 çıkıyorsa o reçine bitmiştir, bir daha 0 TDS vermez.

18. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Reçine yeni eklendi hocam ama her ihtimale karşı gerekirse yeniden değiştiririm.

19. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    memran çıkışından 120 değerini aldığınızı söylediğinizi anlıyorum, bu ro veya membranınızın bozuk olduğu anlamına geliyor, tds çok yüksek olsa da çıkışta en fazla 25-30 olur 120 olmaz.

Bunu şundan dedim, su girişi ne olursa olsun reçine çıkışı genellikle sıfır olur, yüksek tds su sadece reçinenin absorbe etme özelliğini daha çabuk bitirir. yani özetle siz reçinennize 120 tds su bağlarsanız 120/5= 24 kez daha hızlı reçineyi bitirirsiniz keza bu da 24'te 1 daha az su anlamına gelir. bırakın 100-300 litre 0 tds su almayı bir kaç litre sonra su yüksek tds değerinde gelecektir.

diğer durum reçinenin filitre kabına düzgün düzgün ve sıkı doldurulmaması dolayısılığıyla su kendine reçineler arasında yol yapar ve su homojen olarak tüm reçine tanecikleri arasından geçmez buda yine yüksek tds ile sonuçlanır.

benim sistemimden örnek verecek olursam:

*Balıkesir merkez şebeke suyu şu anda 150-160 tds (yağmurlu zamanarda 110'a düşebiliyor),

**memran çıkışı (Vontron 75gpd), 3 aylık 6-7 tds

*** çıkış 0

RO cihazım motorsuz, şebekede basınç düşüşüm olmadı için motoru çıkardım, yerine basıncı kontrol altında tutmak için monometreli basınç düşürücü taktım su basıncı her zaman 50 psi da tutuyorum, bu değer ro membranlarının optimum çalışma basıncı diyebiliriz.

Düzenleme: 31 Ocak 2018
    Yiğit44 bunu beğendi.
  20. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    İçme suyunun tds değerinin yüksek çıkmasını ilk doluma bağlıyorum. Filtre olarak 7 filtreli cihazın filtrelerinin 7 sinin de değişimini yaptım. Depoyu yeni filtrelerle birlikte ilk defa doldurdum ve dolar dolmaz ilk boşaltmayı yapmadan okuduğum değer buydu. Zaten rengi bile ilk akmada siyahtı sanırım karbondan dolayı.

Eve gittiğimde 2. dolumu yapıp boşalttıktan sonra yani 3. dolum tamamen tamamlandıktan sonra yeniden değerleri ölçerim.

Bu arada reçineyi de daha sıkı ve düzgün bir şekilde dolduracağım çünkü gerçekten sıkı ve düzgün bir dolum yapmadım aceleyle.

İnşallah ro da bir sıkıntı yoktur. Membran kaynaklı bir problem var ise firmadan değiştiririm problem olmaz ama ro biraz uğraştırır.

Sayfayı Paylaş