1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

80 litre akvaryuma ne tür balık?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde ggazeteci tarafından 27 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. ggazeteci

ggazeteci

İsim:
    Kemal Yavuzel
    Arkadaşlar, Öncelikle ben bu forumda da akvaryum hobisinde de yeniyim. Çok araştırmadan temiz su akvaryum ısıtıcı ve filmtrenin yeterli olduğunu düşünüp aynı gün balıklarımı içine koydum akvaryumun ve toplu balık ölümleri yaşadım. Elimde bir çöpçü (Komando cory) ile bir kırmızı tetra kaldı. Bu da beni oldukça soğuttu amapes etmeye niyetim yok. (Tabii ki bu kez balıklara zarar vermek de istemiyorum) Akvaryum suyunun artık oturduğunu zannediyorum. Yeni başladığım için daha dayanıklı bir balık türü olan ciklet almak istiyorum ama galiba akvaryumun boyutları pek elverişli değil.(80 litrelik akvaryum)Az sayıda ciklet bulundursam olur mu? mesela 1 erkek 4 dişi onun yanına tek kalan tetrama arkadaş 4 tetra daha birlikte yaşarlar mı?

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Kemal bey portalımıza hoşgeldiniz.Yaşadığınız kayıplar kurulum'da akvaryum suyunun oturmamasında dolayı.Akvaryum hacminiz çiklet türleri için uygun değil açıkcası çiklet türü alsanız bile tetra'lar ile birlikte olmaz çiklet balıklarına yem olurlar.Yinede bakmak istiyorsanız en fazla 1 e 3 d sarı prenses beslemenizi tavsiye ederim.

3. ggazeteci

ggazeteci

İsim:
    Kemal Yavuzel
    Teşekkür ederim. Akvaryumun yarısını kayalık yarısını da bitkili yapmayı düşündüm tetralar için bitki prensesler için kayalık. Ama yine de eğer balıklar için zararlı olacaksa o kadar da ısrarlı değilim. Tetralarla canlı doğuranları da düşünebilirim ama hastalık korkum büyük

4. ggazeteci

ggazeteci

İsim:
    Kemal Yavuzel
    1 e 3 d sarı prenses derken sadece onlar yani tetrasızı mı kastediyorsunuz?

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Evet kemal bey sadece sarı prenses birde dekoru az tutmanız gerekiyor.Çünkü fazla kayalık dekor su hacmini düşürür buda balıklar için sıkıntı teşkil edecektir.

6. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Kemal bey,

Cichlid balıkları sert kaya balıklarıdır ve normal şartlarda boyları 8 - 10 cm'e kadar uzamaktadır. Tetralar ile narin, nispeten soğuk su balıklarıdır ve etçildirler. Cichlid balıklarının ise hem etçil hemde otçul türleri bulunmakta olup 80 litre için uygun bir tür değildir. Akvaryumunuzun yarısını kayalık yarısını bitkili yapma fikri çok hoş. Bu besleyeceğiniz canlılara değer verdiğinizi gösteriyor fakat cichlid balıkları yumuşak yapraklı tüm bitkilerinizi afiyetle yiyeceklerdir. Hatta doğası gereği tetra türlerini de kısa sürede hiç edeceklerdir. Şahsi tavsiyem canlı doğuran türlerini beslemek için uygun şartları oluşturmanızdır. Aşağıdaki bağlantıya gözatabilirsiniz.

http://www.akvaryumportali.com/forums/100-Canlı-Doğuranlar

7. ggazeteci

ggazeteci

İsim:
    Kemal Yavuzel
    Hasan Bey ve İsmail Bey ikinize de çok teşekkür ederim. Bir sorum daha var tetra ve lepistesi birlikte bakarsam elodea bitkisini önerir misiniz?

8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Bitki konusunda çok detaylı bilgim "henüz" bulunmuyor. Üstadlar cevaplayacaktır ;)

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
  10. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Hoşgeldiniz Kemal Bey;
    Akvaryum hacminiz düşük. Benim kendi fikrim cichlid türü beslememenizdir.
    Canlı doğuranlar çok mutlu bir şekilde yaşayacaklardır tankınızda.
    Bitkiler de ayrı bir hava katacaktır.
    Kurulumdan sonra resimlerini de eklerseniz fikir paylaşımında bulunabiliriz.
    Başarılar.
    Saygılar.

Sayfayı Paylaş