1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

80 litrelik akvaryuma ekipman ve canlı tavsiyesi

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Sonhece tarafından 30 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. Sonhece

Sonhece

İsim:
    Kerem ALTINTAŞ
    Öncelikle herkese merhabalar.
    Portal ailesine yeni katıldım bir kaç haftadır forumu okuyorum ama yeni kayıt oldum ve bu ilk konum. Ben Ankaradan Kerem, hobiye yeni başlamış sayılırım şuan 80 litrelik bombeli camlı bir akvaryumum var birde 100w ısıtıcım birde dandik bir iç filtrem var 500lt/h ama içini açıp baktım sert bir plastiğe sarılmış az sert bi sünger var sadece ve motorun ortası boş. Velhasıl yavaş yavaş akvaryumu tamamlamak istiyorum şimdi sorularım şunlar

1-80 litrelik akvaryumda lepistes beslemek istiyorum fakat yaptığım araştırmalar sonucu lepisteslerin bitkili ortam sevdiklerini öğrendim. Bitki diyince şimdi kumuydu gübresiydi yok CO2 falan sanırım beni biraz yorar. Yani daha önce böyle bişey yapmadım nasıl yapıldığını sadece forumlardan okuduğum kadarıyla biliyorum. Balıklarada yazık etmek istemiyorum açıkçası.

2-Lepisteste karar kıldık diyelim önerebileceğiniz filtre iç filtremi olur dış filtremi yoksa şelale filtremi? Filtreye ayırdığım bütçe max 70 lira (malumunuz öğrencilik halleri :) )

3-Sarı prenses sanırım kayalık alanları seviyor daha çok mağara ve saklanacak yerleri seviyor ve sahiplenme içgüdüsü olan bi canlı. Bu canlı için akvaryumum büyüklüğü yeterlimi ve sarı prenses için filtre öneriniz nedir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler herkese iyi forumlar iyi akşamlar.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 80 litrelik akvaryuma ekipman ve canlı tavsiyesi

Merhaba hoşgeldin.

Bitkiyi Lepistes balığı sever evet ve aslında yakışıyor da diyebiliriz. Bakımı kolay bitkilerle başlayabilirsin, mesela Anabias türlerinin ve saz bitkisinin bakımı nispeten kolaydır.

Sarı prenses için 80 litre pek yeterli sayılmaz ancak koloni olarak değilde uygun sayıda 4 dişi bir erkek veya yakın dengedeki sayılarda beslemek olmaz değil. Özellikle yavru olarak alırsan belli bir boya gelene kadar akvaryumu büyütme şansında olabilir.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hoşgeldin Kerem, atlamışız konunu kusura bakma.

Lepistes güzel bir seçim, bitki olursa da deyme keyfine olur.

Öncelik ile akvaryum boyutların nelerdir, aydınlarma için üzerinde kapak varmı? Bitkili için bunları çözmememiz gerekiyor. Kumu filtresi kolay, bütçene göre tavsiyelerde bulunuruz.

4. aSalet

aSalet

İsim:
    Gözde Koç

Merhaba Hoşgeldin Kerem,

Kendi Düşünceme Göre 80 Lt Akvarum İçin Lepistes Yetiştirmeni Tavsiye Ederim.Temel Abi Ve Murat Abi Gerkenleri Söylemişler.Akvaryum Kumun İçin Hagen (Siyah) Kumu Tavsiye Ederim.

5. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Hoşgeldiniz,

Bitki konusu gözünüzü korkutmasın. CO2 (ilave) ve (ilave) gübre istemeyen bitkiler de var. Ben uzun süredir Anubias bakıyorum tüm hatalı hareketlerime (kör gözüne parmağım hatalar) rağmen sadece bir kaç yaprak kaybettim. Hatalı hareketlerimi bırakınca (sürekli yerlerini değiştirmek, sıcaklık dalgalanmaları, rizozomdu sanırım köklerin ve yaprakların çıktığı çubuğu kuma gömmek gibi, ayrıca bitkilerin CO2 kadar O2 de ihtiyaç duyduğu unutulmamalı) bir sürü minik yapraklar çıkmaya başladı. Bir süre sonra onları sıvı ve kuma gömülen gübrelerle ödüllendirdiğimdeyse iyice coştular. Anubiasdan daha uygun fiyata kolay bulabileceğiniz ilave gübre ve CO2 istemeyen bitkiler de vardır forumda bu konuda bilgili bir çok üstad var. Özellikle yukarıya doğru kedi merdiveni gibi uzayanlar lepistes yavrularının saklanmasına bile yardımcı olurlar.

70 TL'ye uygun bir şelale filtre bulunabilir sanırım. Ben olsaydım çift hazneli olanlardan ve uygun fiyatlı kaliteli markalardan temin ederdim.

Özetle üstadların yazdıklarını kendi bilgi, deneyim ve mantığınızı da ekledikten sonra oluşturacağınız lepistes akvaryumu için şimdiden yavruluk bakabilirsiniz...

Sayfayı Paylaş