1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

800lt akvaryum kuracagım yardımlarınızı bekliyorum

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde estrab tarafından 8 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. estrab

estrab

İsim:
    Hasan Şahin
    Epeydir böyle büyük bir akvaryum kurmayı düşünüyorum,işlerimin yoğunlugundan pek fırsat bulamıyorum.Ama artık yetti,hayırlısıyla yavaş yavaş başlıyacağım.130cm genişliği olacak,yükseklik ve derinlik ne kadar olacak ona karar veremedim.Ama olabildiğince yüksek olmalı.kaç mm cam kullanmalıyım?sump eklemeyi düşünüyorum nasıl olur,cama delik açtırmalı mıyım?cam fiyatları nedir?camcı bir arkadaş var,camları fabrikada ölçülerini verip kestirmek istiyorum riske giremem,800 lt su kolay değil sızma falan yapmamalı.

2. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Hayırlı olsun.16mm cam kalınlığı öneririm.güvenlik konusunda sizin gibi düşünüyorum.Sump sistemi o litreye yapılmalı bence.Delik delinmeli tabi sump için.tek boru yerine iki boru takılması için iki delik daha iyi olur.Çok yüksek akvaryumların aydınlatma ve müdahale sorunu oluyor.55-60 cm yükseklik güzel olur.Derinlik akvaryumları güzel gösteriyor yer durumuna göre bence 70 cm süper olur. dön:gif

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun. Ozan'a tamamen katılıyorum. Sump sistemi o hacimde olmalı ve Ozan'ın verdiği hacimler çok güzel olur. Cam fiyatlarını arama motorundan öğrenebilirsiniz.

4. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Yükseklik arttıkça cam kalınlığı artıyor ve işçilik kalitesi de büyük önem kazanıyor. Ayrıca cam kalınlığı fiyatı da büyük ölçüde arttırır. Dolayısıyla derinliği ve uzunluğu fazla tutmanızı tavsiye ederim. Elbette ne tür balık besleyeceksiniz bu da önemli. Bazı türler derinliği seviyor. Bazı türler yüksekliği. Bazı türler de uzunluk sevdalısı ;)

Fakat ben 14mm camdan 130 x 80 x 75 (h) olabilir diye düşündüm. Ancak 80 derinlik akvaryumu koyacağınız yer için epey bir yer kaplaması demektir. 130'u arttırma imkanınız yok mu acaba? Mesela 12mm camdan 170 x 70 x 65 (h) bir başka iyi seçenek.

5. estrab

estrab

İsim:
    Hasan Şahin
    Uzunluğu en fazla 140cm yapabiliriz.Aslında yüksekliği 90cm olsun istiyorum,hem görüntü hemde balıklar için müthiş olur.İşçilik önemli tabiki ama problem çıkarır mı?

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Hasan Bey, hangi tür balık besleyeceğinizi söyleyebilir misiniz?

7. estrab

estrab

İsim:
    Hasan Şahin
    Şu an cıchlıd besliyorum,200lt akvaryumda malawi,70lt de frontoza besliyorum,kuracak olduğum akvaryumda da cıchlıd besleyeceğim.

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Sorunun cevabını bende bekliyorum. Ayrıca Hasan Bey 90 cm yükseklik bence fazla kaçar. Müdahalede sorun yaşayabilirsiniz. Elbette seyir açısından güzeldir ama biraz rahatlığı da düşünmeniz lazım. Ben kesinlikle sump öneririm. 800 lt az değil. Güzel bir sump kurdunuz mu içiniz rahat olur. Ne besleyeceğinizi cidden bende çok merak ediyorum. Çünkü 800 litre az buz bişey değil. Kurulum aşamasını imkanınız varsa resimleyerek bizlerle paylaşırsanız sevinirim. ALLAH yardımcınız olsun.

Saygılar...

9. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Hasan Bey, cikletler bölge seçen balıklar olduğu için yükseklikten ziyade derinlik sizin için daha önemli olmalı. 70 cm yükseliği tercih etmenizi öneririm. Ayrıca derinlik artınca yüksekliği litre 800'ü aşmaması için düşüreceksiniz böylece cam kalınlığı ve ücret düşecek. Bana mantığım bunları söylüyor. Diğer arkadaşlar ne der bilemiyorum.

10. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Hasan Bey bende yükseklik 75 dibine yetişemiyorum temi<zlerken çok zahmetli oluyor.90 cm çok bence 75 inanın yeterli olacaktır ama siz bilirsainiz.

11. estrab

estrab

İsim:
    Hasan Şahin
    Arkadaşlarlar, ben akvaryumda dip temizligi yapmıyorum filtre topluyor. Bu akvaryuma taban filtresi yapıp akvaryumun arkasına sump yapıp bir kafa motoruyla sumpa suyu aktarmayı düşünüyorum. Tekrar sumptan motorla akvaryuma suyu aktaracagım, bu sayede dip temizliğine gerek kalmayacak zaten. sizce nasıl olur ?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cep mesaj olduğundan klavyeden dolayı mesaj bozuk, aynı sorunu yaşıyorum ancak sizin klavye ayarı hepten kaçmış. :F

Mesaj içindeki bazı harflerden hiç birşey anlamadığımdan anladığım kadar düzenledim. Arka tarafa sump yapmayı düşünüyorsunuz sanırım ancak anlattığınıza göre iki kafa motoru kullanmayı planlamışsınız. Buna anlam veremedim. Konuyu geniş ele almak gerek. burda:gif

13. estrab

estrab

İsim:
    Hasan Şahin
    800lt akvaryum kuracağım yardımlarınızı bekliyorum

Evet abi evimde bilgisayarım yok,cepten bağlanıyorum, telefondan okursan problem yok ama bilgisayardan okurken problem oluyor. Biraz daha açıklayayım. Taban filtresi yapacağım dediğim güçlü bir motorla suyu akvaryumun dibinden arkaya sumpa aktaracak. Emiş gücünü arttırmam için akvaryumun içine de kafa motoru koymayı düşünüyorum. Abi inşallah okuyabilirsin.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cep telefonundan aynı bilgisayardaki gibi görünüyor benim. Anladığım kadarıyla su emiş gücünü artırmak için ikinci kafa motorunu bağlamayı düşünüyorsun. Eğer yanlış anlamadıysam buna hiç gerek yok. Gerekirse biraz daha güçlü tek motor kullanılır.

Bu şekilde anlaşmak zor omesajlar çok bozuk, uygun imkana kavuşunca mesaj yazarsan daha iyi olacak. burda:gif Klavye ayarı yapman gerek sanırım.

15. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Yükseklik artarsa cam kalınlığı artar cam kalınlığı artarsa fiyatta artar

130x80x80h 15mm cam kalınlığı yeterde artar toplam 832Litre

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Cikletler için midye kırığı kullanıcağımıza göre taban filtresinide o minnacık midye kırıklarının tıkaması , olası bir durum olmaz mı ? Yanlışım varsa düzeltin lütfen...

17. stablizer

stablizer

Hasan Bey yükseklik konusundaki uyarılara kesinlikle katılıyorum.Bendeki akvaryumun 60cm yükseklik bile bazen zorluklar yaşatıyor.Herşeyden önce kafanızda belirlediğiniz boyutlara yakın bir akvaryum görün ve ondan sonra yapıma başlayın yada başlatın.Bazen yapılmışı görünce insan şok oluyor,neyapmışım ben diyor.

18. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Kalın kum tabanı sistemi kurulup (cikletler kumu epey karıştırdığı için sineklik teli katmanların arasında olmalı) 10-12 cm bir taban yapılıp 80 cm yükselik kullanılabilir. Minimum 14mm tercihen 15-16mm camdan 140 x 75 x 80 (h) boyutlarında sumplu bir tank yapın keyfinize bakın, harika olur ;)

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hasan hocam; özel dökümler hariç 14 mm cam hiç görmedim. Sanırım 14 mm cam bulmak biraz zor. Cam kalınlıkları 10-12-15-19 mm olarak satılır. Birde lamine camlar var.Onlardada cam kalınlıkları,5+5 - 8+8 - 10+10 şeklinde oluyor. 10 mm altındakileri yazmadım. Bu ölçülerin dışındaki camlar özel döktürülür ve oldukça maliyetlidir. ;)

Hasan bey, bahsettiğiniz akvaryumun yüksekliğini 70 cm den yukarı geçmeyecekseniz 12 mm,ama 80-90 cm yükseklik yapacaksanız 15 mm cam kullanın. Bu cam kalınlığından daha düşük camlarlada yapılabilir fakat riske girersiniz. ;)

20. avci36

avci36

Şimdiden hayırlı olsun:) Benimde böyle bir niyetim var 750 lt lik bir akvaryum yapmayı düsünüyorum. 2 gün önce bir fabrikayla görüştüm ölçüleri verdim fiyatını öğrenmek için. Benim ölçüler 120*75*60 cam kalınlığı 15 mm... verilen fiyat 800 $ + KDV + siz teslim alıyorsunuz yani taşıma ücreti sizin verdiğiniz ölçülere uymuyor ama aklınızda ufak bir şekillenme olsun diye yazdım.Bu ölçüler için gerekli olan aynı kalınlıkta kayıtlar kuşaklar da bu fiyata dahil ve tüm camlar rodajlı halde.. iyi günler

Sayfayı Paylaş