1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

80cm X 61cm X 42cm(h) yeni akvaryuma transfer

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde dincert tarafından 20 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    Çok değerli Akvaryum Portalı üyeleri, hepinize iyi akşamlar. yeni bir kurulumla bu forumda bende yer almak istedim. Öncelikle kısaca kendimden bahsetmek gerekirse;
    Ankara'da yaşıyorum. Tuzlu su hobisine 10 senedir gönül verdim ve bu süre zarfında 3 adet akvaryum kurdum. soft ve lps mercanlar baktım hep. şu anda da iş yerimde 85 Lt. bir akvaryumum var ( maalesef sistem şu anda çöküntüde).
    son 3 ay süre zarfında akvaryumla hiç ilgilenemem ve led armatürümün bozulması sonucu sistemde çöküntüler meydana geldi. akvaryumun son hali aşağıdaki gibidir. bu nedenle yeni bir kuruluma karar verdim.

20171120_090941.jpg
    20171120_090956.jpg
    20171120_091019.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 20 Kasım 2017
    veysel bunu beğendi.
  2. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    eski akvaryumun 80 X 27 X 45 ölçülerinde, standart bir akvaryum idi. ekipman olarak ise Tunze 9004 skimmer, , Tunze 6020 dalga motoru + 500 lt/saat. bir filtrenin kafa motoru + 3 watt power ledler den özel yapım armatür idi. sistem çökünce ve yeni bir akvaryum yapımına başladım. yeni akvaryumun ölçüleri 81X61X42 + (50X50X35 sump) . sehpasını, akvaryumu ve durso sistemini kendim kardeşim ile beraber yaptık (ilk defa yaptık ve biraz amatörce oldu değerlendirmesi size ait :) :). dün (19/11/2017 pazar) itibariyle iş yerine getirdik.

20171118_140609.jpg
    20171119_105548.jpg
    20171119_105604.jpg
    20171119_135529.jpg
    20171119_153626.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 20 Kasım 2017
    veysel ve YMR_AY bunu beğendi.
  3. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    mevcut akvaryumdaki canlı yüküm ise 2 adet percula + 1 adet fire goby + 1 adet banggai kardinal + 3 adet hairy mushroom + 10-12 kök xenia + 2 adet ufak leather coral + 80-100 kafa polip + 1 adet fil kulağı mushroom

4. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    Gelelim yapmak istediklerime ve size danışacağım sorulara. Yarın itibariyle yeni akvaryuma suyu doldurup öncelikle akvaryumda kaçak olup olmadığını kontrol etmek :) . bu arada tuzu da ekleyeceğim. ama sormak istediğim şunlar,

* yeni akvaryum yaklaşık 210 lt su alacak. ben ilk etapta 150 lt su hazırlayıp tuzu ekleyeceğim ve 2 gün dalga motoru ve ısıtıcı ile tuzu eritip suyu hazırlayacağım. daha sonra eski akvaryumumdan 40 lt su ekleme ile aşılama yapmayı düşünüyorum. sizce de uygun mudur?

*su hazır olduktan sonra yeni canlı kum eklemesi yapacağım akvaryuma uygun mudur?

* kumu da ekledikten sonra eski akvaryumdaki kayalarımı yeni akvaryuma transfer edeceğim uygun mudur?

mevcut canlılar bu arada hala eski akvaryumda olacaklar. 1 hafta 10 gün süre ile sistemi bu şekilde çalıştırmayı düşünüyorum.

* bu ana kadar akvaryum ve sump ayrı olacak hala. daha sonra eski akvaryumda kalan 40-50 lt suyu da sumpa eklemeyi düşünüyorum. ayrıca eski akvaryumdaki kumumu sumpın içine koymayı düşünüyorum. uygun olur mu? bu şekilde sistem tam olarak çalışmaya başlayacak

5. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    yarın suyu ve tuzu ekledikten sonra resimlerle güncellemelere konuya devam etmek istiyorum.

6. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    Değerli form üyeleri,
    ışık konusunda yardım rica edeceğim sizlerden. besleyeceğim canlılar yine soft ve zor olmayan lps olacak. sps bakmayı düşünmüyorum şuan için. led armatür yapmayı düşünüyorum. gelelim soruma;
    *hangi özelliklerdeki yada hangi marka power led lerden kaçar tane alıp armatür yapmalıyım( şu kadar mavi led, şu kadar royal blue, şu kadar kırmızı şu kadar beyaz vs. gibi önerilerinizi belirtirseniz) . kayaların dizilimini akvaryumun ortasına dağ şeklinde yapmayı düşünüyorum. o yüzden esas olarak akvaryumun ortasını aydınlatıp kenarları biraz loş bırakmak istiyorum.

7. Melih Yılmaz

Melih Yılmaz

İsim:
    Melih Yılmaz
    öncelikle merhaba yeni kurulumunuz
    Hayırlı olsun eski sitemdeki 9004 talibim satmayı düşünürseniz

8. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    Melih bey teşekkürler. Şimdilik satmayı düşünmüyorum.

9. baltasar89

baltasar89

İsim:
    Anil
    Suyunuzun testını yaptınıx mı eger uygun degilse hiç kullanmayın derim kayalar için fosfat ve bu tarz salınımlar yapmıyorsa cyano ve türevleri yoksa kullanın derim

Ama sıfırdan yapıyorsunuz sıfır malzeme kullanın

Isık olarak 2 mavi 1 beyaz geneli ole yapılıyor ama bu aralar kırmızı yesil ve diger beyaz turleride kullanılıyor kendi adımada 3 mavi 1 beyaz kırmızı uv. Tarzı bir kombin yapılabılır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

10. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    kayalar son 2 senedir işyerimdeki akvaryumda olan kayalar. son 3 aya kadar herhangi bir sorunum yoktu. aptasia vs. yok. ama son 3 ayda ilgilenemememden dolayı sistem bozuldu ve bence fosfat yükseldi (işyerindeki arkadaşlar yemlemeyi biraz abartmışlar ben yokken). gerçi aydınlatmanın kötü olması da etkili özellikle camlarda yosun coştu. ama işin aslı mevcut kayalarımı öldürmek te istemiyorum. fosfat testi alıp ölçme yapacağım 10-15 güne kadar. dün 120 lt su ve tuz ekledim yeni akvaryuma. 2 gündür sistem dönüyor. tuz tamamen eridi. bugün akşam eski akvaryumdan 5 lt su alıp sisteme ekledim. yarın akşam yeni canlı kum alacağım. cuma günü kumu ekleyip sistemi çalıştırmaya devam edeceğim. su bayağı bulanacak gibi bence ama hafta sonu düzelir bence. pazartesi günüde kayaları eklemeyi düşünüyorum.

11. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    led olarak da kafamda kafamda şöyle bir düşünce oluştu (bir firmanın armatüründen esinlendim:).
    - 12 Adet 455-460nm Royal Mavi
    - 12 Adet 470-475nm Mavi
    - 12 Adet 20K Beyaz

armatürüde işyerindeki elektronikçi arkadaş yapacak. gerekirse led ilavesi yapılabilecek şekilde olacak.

12. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    Ufak bir güncelleme. bugün canlı kumu koydum akvaryuma. pazartesi yada salı günü duruma göre canlı kayaları da eski akvaryumdan yenisine nakletmeyi düşünüyorum.

Ekli Dosyalar:

YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  13. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    ufak bir güncelleme. bugün kayaların 2/3 'ünü akvaryuma transfer ettim. kalan 1/3 'ün üzerinde hairy mushroom ve polipler var. onları da yarın transfer etmeyi düşünüyorum. Cuma günü de eksi akvaryumdaki canlı kumu yeni akvaryumun sumpının bir bölmesine aktaracağım. balıklar hala eski akvaryumda kalmaya devam şimdilik.

Ekli Dosyalar:

YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  14. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    herkese iyi akşamlar. akvaryumun şimdiki hali bu şekilde. ufak ufak ilerlemeye devam.

Ekli Dosyalar:

ZodiJackly ve veysel bunu beğendi.
  15. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    İlk akvaryuma ve son akvaryuma baktim, hani derler ya araba konusunda, attan inip eşeğe binmek gibi, sizinki tam tersi olmus. Esekten inip ata binmissiniz temo19 Elinize saglik. Hayirli olsun. :nazar:

16. dincert

dincert

Yer:
    ankara
    İsim:
    dinçer
    iyi dilekleriniz için teşekkürler.

Sayfayı Paylaş