1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

80w x 100d x 50h Dhiffushi (Fatih Kahraman)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Fatih Kahraman tarafından 15 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. Fatih Kahraman

Fatih Kahraman

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Fatih
    Herkese merhabalar;

Siz değerli forum üyesi arkadaşlarıma burda heyacanla kurulumunu yapmakta olduğum akvaryumumu paylaşmak istiyorum. Değerli görüşleriniz ve katkılarınız benim için çok önemli olacak.

Akvaryum: 80w x 100d x 50h 15mm 3 cephe ekstra clear cam (Yener Yılmaz yapımı)
    Sump: Akrilik PS, kafa motoru ve tatlı su bölmeli ( Y.Y. yapımı)
    Mobilya: Beyaz lake ( Y. Y. yapımı - ilave tekerlek modifiyeli)
    Ps: Reef Octopus Elite 200 Int.
    Armatür: Ati 6x39 Sun Power Dimmcomputer T5
    Kafa Motoru: Jebao 8000
    Dalga Motoru: Jebao Jecod Cross flow wave Cp-40
    Kum: Natures Ocean 8 adet x 9kg'lık canlı kum
    Kaya: 36 kg caribsea south seas base rock
    Tuz: Red Sea Coral Pro 22kg
    Reaktör 1: Rowa Carbon
    Reaktör 2: Rowa Phos
    Su: RO-slikat reçineli ( 0 Tds)
    Tds Metre: Xiaomi
    Su tamamlama: Smart Ato micro (kızılötesi)
    Bakteri kültürü: Prodibio Biodigest - Prodibio Bioptim
    Refraktometre: ATC özellikli Refraktometre
    Tatlı su tankı: Sumpta şamandralı su tamamlama ünitesi
    Isıtıcı: Eheim Jager 200w
    Protein skimmer geciktirici: Entes Mcb-9 (DIY)

Düzenleme: 15 Aralık 2017
    TigeR, mekatronik, YMR_AY ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Hayirli olsun ozellikle ps performansini takip ediyor olacagim.

Keyifli kurulumlar :)

Fatih Kahraman bunu beğendi.
  3. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Hayırlı olsun. PS benim de dikkatimi çeken bir modeldi

4. Fatih Kahraman

Fatih Kahraman

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Fatih
    Teşekkür ederim, protein skimmer ı tavsiye üzerine aldım. İlk intibam süper sessiz ve atık kap dolma uyarısının olmasıydı. Kap dolunca taşırmadan kendini durduruyor. Bu durum hoşuma gitti. Daha önceki kurulumumda taşan kaptan dolayı sıkıntılar çekmiştim. Canlı yüküm olmadığı için toplaması için bişey diyemiyorum.

burak ozu bunu beğendi.
  5. Fatih Kahraman

Fatih Kahraman

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Fatih
    Teşekkür ederim. Bu tankın kurulması için ana motivasyon kaynağımız balayında bir hafta boyunca Dhiffushi resiflerindeki şnorkel maceralarımız olmuştu. Oradaki günlerimizi anımsamak için eşim de destek verince başlayalım istedik :)

mekatronik, YMR_AY ve burak ozu bunu beğendi.
  6. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Hayırlı olsun, güzel olmuş...

Sadece armatürün ayakları gözüme battı, orjinali mi o yaklar diy bişeyler mibilmiyorum ama daha narin küçük bişeyler sanki daha şık durabilir ;)

7. Fatih Kahraman

Fatih Kahraman

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Fatih

Teşekkürler,
    Haklısınız, akrilikten yaptırmıştık ama benimde hoşuma gitmedi açıkçası. Tavandan asmayı planlıyorum. Daha kibar olabilir sanki. Böyle bir göreyim diye koydum.

8. jam

jam

Yer:
    bursa
    İsim:
    Cem YILDIRIM
    Fatih bey öncelikle yeni tank maceranız hayırlı olsun. Herşey gayet güzel görünüyor . Birde uzun soluklu oldumu tamamdır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

9. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın
    Hayırlı olsun Fatih Bey keyifli,sağlıklı hobiler dilerim.

10. Fatih Kahraman

Fatih Kahraman

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Fatih
    Teşekkür ederim, bende uzun soluklu olmasını istiyorum. Elimden geldiğince özenerek yaptım. Bu forumda güzel bir dayanışma olduğunu düşünüyorum, birlikte olunca bence uzun soluklu olmaması için sebep yok.

jam bunu beğendi.
  11. Fatih Kahraman

Fatih Kahraman

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Fatih
    Çok teşekkür ederim

12. Fatih Kahraman

Fatih Kahraman

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Fatih
    Akvaryumun kurulum aşamasında:

Silikat reçinesinden 0 tds çıkış aldığımdan emin olduktan sonra tankımı son bir temizliğini yaptım ve suyla doldurmaya başladım. Ara ara kontrol yaptım, dolan su 1/4 e geldiğinde hala 0 tds basılmasına rağmen biriken su 1 tds olmuş. Endişe ile acaba camlar yeterince temiz değil diye düşündüm. Tekrardan kuru olan kısımları içten ro su ile nemlendirilmiş ıslak kağıt havlu ile sildim. Sonra farkettim ki aslında ıslak kağıt havluyu sıkıp suyunu çıkarttığımda atık su 200 tds civarında çıktı. Acaba camdan mı diye düşündüm. Kuru kağıt havluyu 0 tds ile ıslatıp yine sıktığımda 200 tds den yüksek atık su ölçümü elde ettim. Bu durum oldukça dikkatimi çekti.
    Sonlara doğru ro dan 1 tds almaya başlayınca slikatı değiştirdim ve tekrardan 0 elde ederek dolumu tamamladım. Dolan suyu 0 tds giriş yapmama rağmen 1 tds olarak ölçümledim, neden böyle olduğunu da hala anlamış değilim.

Sonra refraktometremi 20 santigrat derecede 0 tds ro su ile kalibre ettim. Kalibrasyon için cihazla suyun 20 derecede dengelenmesi için 4-5 dk bekledim. Tuzluluğu akvaryum 26 derecede ilken 1025'e getirdim. Suyu 10 kadar sirküle edip karışmasını sağladıktan sonra kum ile doldurmaya giriştim.

Canlı kumların paketlerini geniş kenarı üzerinde maket bıçağı ile akvaryumun üstünde kestikten sonra paketi akvaryumun dibine suyu bulandırmadan boşaltıp serdim. Şu an yaklaşık tabanda 6-6.5 cm kumum var. Her ne kadar su bulanmasın istesem de su baya karıştı.

Daha sonra inişe elyaf koyup, ps çalıştırıp durulması için bekledim. Su açıldıktan sonra kaya dizaynını yapmaya başladım. Vadi şeklindeki kaya tasarımı oldukça dikkatimi çektiği için öyle yapmaya karar verdim. Tabi su tekrar bulandı, elyafı gün aşırı değiştirdim ve kendi gelince rowa karbon reaktörü başlattım. Suyum iyice temizlenince ps kapatıp yaklaşık 400 litre olan tankıma 8 bioptim, 4 biodigest'i 2 gün önce suyun içindeyken kırıp boşalttım. 24 saat sonra ps'ı tekrar devreye aldım ve ışıklandırmamı programlayıp 12 saat yanacak şekilde devreye dimleyip devreye aldım. Su tamamlamamı çalıştırdım ve beklemeye başladım.

YMR_AY, MESUT_KERİM, Sena ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Problem yok eğer çıkışta 0 tds'yi görüyor ve koyduğunuz kaptan eminseniz 1 tds artış görülebilir. Sebebi havadaki karbondioksitin suda çözünüp karbonik asit iyonları oluşturması ve iletkenliği tekrar yükseltmesi.

[

cystein, burak ozu, Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Ro su çeşme suyunun icindekileri arıttiktan sonra 0 tds görüyoruz, 0 tds suyu bir kaba alın bir gün sonra ölçün degerin yukseldigini gorursunuz, tozdan kirden tepkimeden vs.. herseyden yükselebilir bu deger, su tamamlama haznesindeki degere bakın ornegin, ben sıfır doldurdum 8 şuna... Ama bu artık sizin tds 0 degil anlamına gelmez, önemli olan sizin şebeke suyundan arındirmak istediginiz degerlerin arınmış olmasıdır

Montimahir ve Fatih Kahraman bunu beğendi.
  15. Fatih Kahraman

Fatih Kahraman

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Fatih
    Bende acaba tuzlu su mu karıştı diye düşünmüştüm. Demek beklemeden olmuş, teşekkürler bilgiler için.

16. zorvolkan

zorvolkan

İsim:
    volkan zor
    Kurulumunuz hayırlı olsun. Bu arada ps benim sistemi satın alır :D

17. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın
    Ati'nin orjinal ayaklarını 2 ay kullandım çok şık ,ince tasarımı var görsel olarak harika ama cam silmeye bile korkuyordum o kadar ucucuna ki bastığı alan allah korusun ufacık bir sarsıntı da cumburlop içerde,strese gelemeyen bir yapım var tavandan asansörlü askı sistemime geri döndüm kafam rahat:)

Fatih Kahraman ve Montimahir bunu beğendi.
  18. Fatih Kahraman

Fatih Kahraman

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Fatih
    Teşekkür ederim, est :)

zorvolkan bunu beğendi.
  19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun kurulumunuz.

20. Fatih Kahraman

Fatih Kahraman

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Fatih
    Sizlerle birlikte inşallah, teşekkür ederim.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş