1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

80x30x50h Akvaryuma Tavsiye ( Yeni Başlangıç )

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde F4iLuR3 tarafından 30 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç
    80x30x40h Akvaryuma Tavsiye ( Yeni Başlangıç )

Merhaba arkadaşlar daha önce ufak 45lt bir akvaryumum vardı hevesle alınmıştı ve birşey yapamamıştım sadece canlı doğuran tavsiye ettiniz o akvaryum için bir defasında yavru aldım sonrasında bozdum akvaryumu ve şimdi hobiye tekrar başladım..

80 x 30 x 40h boyutlarında yaklaşık 95-96lt bir akvaryumum var
    Roxin HT-1300 Isıtıcı
    Roxin RX-500 Dalgıç Floresan Lamba 12 Watt
    bide bildiğimiz sıradan yeşil iç filtrelerden var , ekipman olarak.

canlı olarak ise; 10 adet , 5'i sarı prenses ve 5'i yunus olmak üzere 1o adet Cichlid'm var ;)
    2 adet vatoz 2 adet de şu ters yüzen çöpçümüymüş neymiş pek bilgim yok ondan verdiler bundan var

Bundan sonrası için ne yapabilirim ? şuan için parayı denkleştirip bi dış filtre almayı düşünüyorum yada farklı balık türü bakabilirmiyim açıkçası pek bilgim yok detaylı tavsiyelerinize açığım :por:

2. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu
    Cevap: 80x30x40h Akvaryuma Tavsiye ( Yeni Başlangıç )

Selam. maşallah akvaryumunuz :) Şu ortadan çıkan hava kabarcıkları, kablo görünüyo, plastik kablo. Onun daha uzununu alın ve kablo dibden gelsin bence. Dere kumu deneyeceğim ben. Bitki için iyi olurmuş hem. Bitki ayrı bir güzellik bence. çok oksijen veriyor akvaryumunuz. Cisimler üzerinde hava kabarcığı olabilir. Aslında ceyran kesilmelerinde iyi olabilir. Genede iç filtrenin verdiği oksijen yeterli olabilir. Benim iç filtre uzun zaman(4 ay falan) çok seyrek hava kabarcığı vermişti. Yaşadı balıklar. Veriyordu az, vermiyordu sonra gene veriyordu. Bunun dışında oksijen verileri ile ilgili bilgim yok. Okuyacağım inşallah.

Çöpçülere gelince. Benim akvaryum 75 cm lik. 1 komondo çöpcü vardı. Matrakanta da vardı da o pek çalışmıyor gibiydi. Elimi akvaryuma soktuğumda dipden parçalar yüzüyordu akvaryumda. Dip çekimi yapmayı düşünüyordum yada daha güçlü iç filtre ama güçlü iç filtrede balıklar rahat etmeyebilir. 3 çöpcü daha aldım. 1 günde sorun kalktı ortadan.

Alttaki sehpaya gelince. Ben aslında kalın camlı 100 110 luk bir akvaryum beğenmiştim başka bir akvaryumcuda, fiyatıda iyiydi. Ama 75 cm lik eski tip (üstü yarı açık akvaryum. ama yarısına cam veya aliminyum profil veya muşamba geçirecem muşambayı kapağa bantlarım. kenarlarını da kaplama gibi dürerim belki.) Akvaryumu beğendim. Üstü kolay açılıyo diye onu aldım. Yeni tamamen kapalılarda hoşuma gidiyor şimdi ama bir iş yaparken tüm kapağı kaldırmak lazım. yem için kapakları var tabi bu arada. Benim daha önce akvaryumumda 75 cm idi. Ona alt sehpalık yaptırmıştım. Dikkat edin sehpalık yaptırırken. Raflı olmayacak, kapılı olacaksa kapaklar zeminle aynı seviyede olmalı. Çünkü baskı yapınca havalanıyor dolap. Üzerinde yük varken zor olur ama tedbir...

Şunu diyecektim, akvaryumcu dediki alttaki dolap akvaryumla aynı seviyede olmalı, taşmamalı. Bir bildiği vardır. Çok mu önemli bir ara sorarım inşallah. Ama öyle demişti. Bunu bir araştırın. Belki çok önemli değil diyeceklerdir.

Ciklitler ilerde büyürse sorununuz olur. Şimdiden düşünün. İnşallah büyürler sağlıklı.
    Tekrar tekrar bakıyorum akvaryumunuza bir şey söyleyebilirmiyim diye :) Su seviyesi düşük geldi. Şimdilik su eklemeyin şu alttaki dolabın aynı seviyede mi olmasını öğrenmeden. Suyun ağırlığı bayağı yapar.

Birde benim iç filtre yi derine daldırdım. Zira bir yere gittim mesela ve su kaybı fazla oldu (otomatik yemleme makinası kurmam gerekir. Çözülen yemler 1 ay gitmiyormuş galiba, eskiden vardı galiba) ,o zaman makina dışarı çıkar motor kısmı ve bozulur. Ben aslında direkt 220 v un suya değmesini istemiyorum. adaptör olacak 12 v luk falan enerji girecek iç filtreye. bir iç ısıtıcı kalıyo işte, allah korusun artık inşallah fişi çekmeden elinizi sokmayın diyorlar.

Aslında ısıtıcının kapat düğmesi olacak. Kapatlı üçlü prizlere takılabilir sadece ısıtıcı. Buradan tuşa basıldığında kapanır. Fişi çekmek zor geliyorda :) Ama kablolarıda kısa yapıyorlar. bir standart yok...).

Dış filtre büyük akvaryumlarda kullanılıyor genelde galiba okuduğum kadarıyla. Ama burda da kullanılabilir, modeli vardır bence. Bu konuda bilgim yok fazla.
    Siyah taşlar iyi olmuş. Zira dip kumunuz çok beyaz, belki fotodan parlamıştır. Beyazda güzel olabilir bilmiyorum. Bitki demiştim ama ciklitler bitki yer biliyorum. Hemde iyi yermiş galiba. Ama güzel balıklar maşallah :) gerçi resimde tam net çıkamamışlar. Ünlü olmayı kaçırdılar :) Biri iyi çıkmış gibi ama :) Ne zaman akvaryumcuya gitsem cikletler aklımı kurcalıyor besliyeyim mi diye. Neyse kanaat edelim :) Sorularınız olursa buradan yazabilirsiniz.

F4iLuR3 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 80x30x50h Akvaryuma Tavsiye ( Yeni Başlangıç )

Halil merhaba. Cichlid balıkları dayanıklı balıklardır iyi yapmışsın. Elbete belli bir hacime ihtiyaç duyarlar ve senin akvaryum sınırın altında sayılır ama belli sayıda balığı bakabilirsin sağlıklı olarak. İç filtren senin işini görmez gibi görünüyor. Şelale filtre edinirsen çok rahat edersin.

İmkanın olduğunda taban kumunu tamamen değişmen yine çok iyi olur. Slis kum, mercan kırığı tavsiye ederim. Işık konusunda ise tavsiyem gün ışığı Sylvania florasandır.

F4iLuR3 bunu beğendi.
  4. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim zaman harcamış epey bi yazmışsınız size minnettarım su seviyesini düşük tuttum suyu yeniliyordum beklenmiş suyum az olduğundan yarım kaldı :D 1 gün daha bekletip su ekleyeceğim üstüne bunun dışında benim çöpçülerde hiç bişi yapmıoyor bende anlam veremiyorum nedenine ama hep vatoz gibi bir yerde sabit duruyorlar dolap konusundaki olayı pek anlamış değilim :)

Saygılarımla

Yorumunuz için teşekkür ederim Temel Bey , Diğer konuda görmüşsünüzdür belki oradaki şelale filtre hala elimde mevcut acaba o işe yarar mı ? olmassa bir tane jebo 829 gibi bir dış filtre almayı düşünüyorum ayrıca şuan içinde dalgıç mavi ve pembe florasan var ikisi yandığında iş görmez mi :(

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şelale filtrenin bir kere akvaryuma bağlı olan iç filtreden çok daha iyi olacağına şüphe yok. Hatta şelale filtrenin verimini artırmak için su emiş borusuna iç filtre süngeri geçirebilirsin. Şelale filtrenin kendi iç kartujunu çıkarıp elyaf, sünger, aktif karbon ekleyebilirsin.

Söylediğin aydınlatmanın görsel olarak güzel bir görüntü vereceğini düşünmüyorum.

F4iLuR3 bunu beğendi.
  6. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

Dediğiniz aslında mantıklı , peki bendeki kum ne kumu acaba neden kumu değiştirme ihtiyacı duyuyoruz

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mermerle karışık çakıl taşı yanılmıyorsam kumun. Kum sadece görsel bir öğe değildir. Suya ve biyolojik yapıya katkısı önemli ve bu bir yana beslenen türlerin bir çoğu bu kumu ağzına alır ve içindeki minik kabukluları toplar. Bu canlılar bizim akvaryumlarımızda olmasa bile doğal davranışlarını sergilemeleri anlamına gelir. Üreme döneminde yuva yapımı vb gibi doğal davranışların sergilenmesine olanak sağlar. Tüm bunlar zaten üreme dürtüsünü destekleyen unsurlardır. Suya olan katkı konusu zaten çok daha önemlidir.

F4iLuR3 bunu beğendi.
  8. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim söylediklerinizi dikkate alacağım..

bu akvaryuma cichlid olmaz felan denildi hep , peki canlı türünü değiştirmek istesek piranha bakabilirmiyim super:gif

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Piranha ortalama 400 lt ve üstü akvaryum'lar için uygun bir türdür.

10. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

Onu yapsak olmuyor bunu yapsak olmuyor :(.

Bu akvaryumda ne besleyecez canlı doğuran ve japon harici ? piranha yada bu köpek balığı tarzında asil duruşlu hayvanlarda olmuyor dediniz, ne yapıcaz şimdi biz :can: :can:

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne kadar hacim o kadar balık. Yavru Cichlid türlerini 7-8 cm yapana kadar alıp besleyebilirsin. O zamana kadar daha büyük akvaryum için kendini hazırlayabilirsin.

12. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

Ben peki piranha ya da ne bileyim pengasus türü köpek balığı yani daha böyle yırtıcı diyim yada ne bileyim daha asil diye tabir etsem sanırım doğru olur , bu tip balıkları beslemek istesem ne yapabilirim bakamaz mıyım?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sahip olduğun hacimdeki bir akvaryumda söz ettiğin türleri beslemen zor. Keyif vermez zaten. Sen bence gel beni dinle. Güzelce akvaryumu yeniden elden geçirip Leptosoma ve Leleleupi besle.

14. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

Pekala yada şöyle yapalım siz bana ne alacağımı ne yapacağımı , hangi canlıları besleyebileceğimi vs tarif edin birlikte düzenleyelim :)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balık tavsiyemi yazdım işte. Akvaryumu düzenlemeye başlayalım. Kumu çıkarıp 5,5 mm mercan kırığı ile değiş derim. Şelale filtre veya imkana göre dış filtre edinmen iyi olur. Bunlardan bir başla istersen.

16. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

Bu önermiş olduğunuz balıklar lepistes boyutunda canlılar mı ? canlı doğuran ya da tetra gibi ufaklar mı :( ben mesela pengasus istememin sebebi 3,4 tane olsun ama böyle iyi dursun diye demiştim yada ne bileyim pirana da aynı şekilde yavru almak gibi gayem yoktu.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

9-10 cm oluyorlar ortalama az sayılmaz. Prestij balığı olarak istediğin balık prestijli görünmesi için ona göre akvaryum ister. Yoksa balığın karizmasını çizersin. Senimi düşünelim balığı mı ? Yoksa ikinizin de hayrına olanı mı ? Prestij balık boyunda değil sağlığındadır.

hasanaytekin bunu beğendi.
  18. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

Anladım abim demek istediğini teşekkür ederim :)

19. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

Bugün akvaryuma ekipman olarak ;

Dia 829 Dış Filtre (1500 LT/H)

# AC 230V/50Hz
    # Güç: 35 Watt
    # Boyutlar Yaklaşık: 48 x 20 x 17 cm.
    # Saatte 1500 litre su kapasitesi
    # 5 sepetlidir.

Almış bulunmaktayım , ürün hakkındaki yorumlarınızı alabilirmiyim ?

20. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Halil hayırlı olsun da, biz genelde ürün alınmadan yorumlayıp en uygununa yönlendirmekteyiz. Almışsın artık ne diyelim ki? ;) İyi veya kötü demek bir şeyi değiştirmeyecek :)

Erman Pehlivan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş