1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

95x20x25h Akvaryuma Tavsiye

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde F4iLuR3 tarafından 30 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç
    Merhaba bu hobiye yeni başlamış bulunmaktayım elimde

95 cm genişliğinde, 20 cm derinliğinde ve 25 cm yüksekliğinde akvaryum bulunmakta.

içerisinde hiçbir ekipman yoktur su motoru , ısıtıcı vs

balık türlerine de pek hakim değilim üstte de belirttiğim gibi yeni başladım :shh:

tavsiyelerinizi beklemekteyim şimdiden tüm hobi severlere teşekkür ederim :ay:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Uzunluk olarak fena değil ama yükseklik ve hele derinlik çok az. Canlı doğuran veya küçük tetralardan besleyebilirsiniz. En güzeli bu akvaryuma şelale filtre almanız bence. Bu şekilde hava motoruna ihtiyaç kalmaz ve temizliğide kolay olur.

3. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Profil bilgilerini doldurursanız hitabetmekte zorlanmayız akvaryumunuz ortalama 50 ltre ciklet türü için yeterli gelmeyebilir o yüzden canlı doğuran türleri ile başlangıç yapılabilir

4. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç
    Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Peki sadece o şelale filtre yeterli olacakmı , ve bunun yanında önermiş olduğunuz cinsler için ısıtıcı vs gerekmektemi acaba ?

Profil bilgileri düzenlenmiştir. Bu cins için yapmam gereken birşey var mı, yani işte kumu şöyle olacak suyu söyle gibi ? şuan akvaryum bomboş ve hiç ekipman bulunmuyor.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Halil bey öncelikle portalımıza hoşgeldiniz.Vermiş olduğum link'i inceleyin takıldığınız yerde tekrar sorarsınız bizde elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şelale filtre bence yeterli gelecektir ve çok uygun bir filtre ekipmanı akvaryumunuz için. Hava motoruna gerek yok ancak ısıtıcı elbette almanız gerek. Bu ekipmanları alırken akvaryumcunuzdan dere kumu da satın almanız iyi olur. Tabi şimdiden akvaryumu dolduracağınız suyu bidon içerisinde ağzı açık bekletirseniz daha iyi olur. Bekletilen sudan klor gibi istenmeyen oluşumlar uçar. Kumu ve ekipmanları aldığınızda önce akvaryumu siler, sonra kumu yıkar akvaryuma serersiniz. Daha sonra kendinize göre uygun bir dekor oluşturur 2-3 gün beklemiş olan suyunuzu akvaryuma doldurursunuz. Bu işlemlerden sonra artık filtrenizi çalıştırıp ısıtıcınızı takablirsiniz. Sonrasında birkaç gün beklemek daha sorunsuz balıklar ile başlamanıza yardımcı olacaktır.

Kafanıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

7. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç
    Zahmet edip geniş geniş açıklama yaptığınız için teşekkür ederim , bu boyutta bir akvaryuma tavsiye ettiğiniz balık türü varmıdır ? Misal , şunu alabilirsin böyle olur böyle doğurur vs diyebileceğiz. Ben ilgilenmek istiyorum misal yavru almak büyütmek vs evet belki başlangıç için büyük istekler fakat bi hobi :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Rica ederim bilgimiz dahilinde paylaşım için buradayız. Yavru almak düşünceniz başlangıç için hiçte büyük istekler değil ayrıca bana göre. Sağlıklı bir akvaryum kurduğunuzda ve tabi forumlardan faydalanarak iyi balık seçimi yanında cinsiyet ayrımında doğru balıklar aldığınızda bu süreç zaten kendiliğinden işleyecek.

Balık türü konusu biraz karışık bir konu çünkü her ne kadar olsa görsel bir hobi ve akvaryumunuza birçok uygun tür var. Bence öncelikle portal atlas tatlı su balık türleri bölümüne bir göz atmanız iyi olur. Türlerin tanıtımı yanında hacim ve su şartları bilgileride bulunuyor. Ben sizin akvaryumuza genel olarak uygun türlerin bulunduğu linkleri vermek isterim. Beğeni ve kararınızın ardından şartlar tekrar ele alınabilir.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  9. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç
    Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim :)

10. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Halil bey,
    Ekipman kısmında Temel bey gerekenleri yazmış,tür konusunda ise,20cm derinlik ve 25cm yükseklik sizi oldukça dar bir seçim alanına hapsediyor.
    Çabuk yavru alma isteği de göz önüne alınınca,canlı doğuranlar uygun gözüküyor ama onlarda da zıplama huyu olan kılıç hariç mesela.
    Siz Temel beyin anlattığı şekilde akvaryumu hazır hale getirin,bir kaç bitki ve birkaç canlı doğuran forum üyelerinin de desteği ile başlarsınız.
    Ben mesela,bir kaç platy ve balon moli verebilirim.

11. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç
    verebilirim derken ? ücreti ne kadar acaba ?

ben şuan dediğiniz gibi kum aldım temizleyip içerisine serdim daha sonra dalgıç ışık alıp monte ettim ve şelale filtre de aldım bağladım. şimdi 2 tane lepistes ve köpek balığına benzeyen 2 balık var elimde tavsiyelerinizi ve desteklerinizi bekliyorum :)

12. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Verebilirim derken satmayı kast etmedim elbette,bildiğimiz vermek ücretsiz.
    Listenizde ısıtıcı yı göremedim,almadınızmı?
    Köpekbalığına benzer balık nedir?
    Mevcut canlıları para ile mi aldınız?
    Mümkünse bir fotoğraf ekleyiniz.
    Dar,uzun bir tankınız var çok fazla balık ekleyemezsiniz zaten.

13. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç
    Gerçekten çok memnun ve mutlu olurum böyle bir iyilik yaparsanız :)
    Isıtıcı şimdi görmedim dediniz sanırım gerekiyor diyip hemen aldım bitane , pangerusmudur nedir öyle birşey di köpek balığı benzeri birşey..
    mevcut baklıkların hepsine para verdim ne yazıkki başka tanıdığım yada verebilecek kimse yok etrafımda :(
    birazdan detaylı foto çekeceğim.. ilginiz için çok teşekkür ederim.

14. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Buradaki tavsiyelere sırası ile uymanız sizin için de balıklar için de en iyi tercih olacaktı.
    Isıtıcı balıklarınız için uygun ısıyı sabit tutmak açısından oldukça önemlidir,İstanbulda gece/gündüz ısı farkı 9-10 derece ve bu lepistes için hiç iyi değil.
    Pengasus,eğer doğru ise,hemen aldığınız yere geri vermeniz gereken bir balık.
    Sadece sizin için değil,akvaryum için uygun olmayan bir tür.
    Ekteki konuyu incelemenizi öneririm.

15. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç

akvaryumun son hali budur. Dahada bişi alacak param kalmadı tüm paramı buraya harcadım :(

Resimler düzenlenmiştir "Erman Pehlivan"

16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Akvaryumunuza gelince; inşallah sağlıklı ve güzel balıklar beslersiniz ve bu hevesiniz hiç bitmez. Bende 13 gün önce sizin gibi küçük bi akvaryumla başladım, bugün 100 x 50 x 50 250 Lt bi akvaryum aldım :D :)

Pengasius balığına gelince; görünüşüne aldanıp bende almıştım 65 x 22 x 30 akvaryumumda iki tane. O balıklar %85 kör oldukları için sese tepki verirler. Ses titreşimlerine yani. Aynı türün başka bi varyetisi olan challangerlar gibi 50 CM e kadar büyüyen bi balık. Şahsen sevmediğim, ama akvaryumcuya da geri vermeye kıyamadığım, geceleri ışıkları kapatınca aktifliği artan ilginç bir balık.

1 person likes this.
  17. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç
    değerli yorumunuz için teşekkür ederim , ben de heves ettim aldım attım içine 2 tane. balıkçıda bakarken çok hoş duruyorlardı :D

bu arada almış olduğum ekipmanlar ;

ATMAN HF-0300 ŞELALE FİLTRE
    SHARK K-336 (100w) SU ISTICISI
    Roxin RX-500 Dalgıç Floresan Lamba 12 Watt

umarım başlangıç için yeterli olacaktır , gerçi adam gibi balığım bile yok ama yavaş yavaş inşallah :(

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Umarım sizin başınıza da benim başıma gelen gelmez :) Malawi chichled türlerinden sarı prenses ve yunus balıkları ile dolu bi akvaryum kuracağım şimdi. İlk başta bende sizin gibi ekipmanlarla başlamıştım işe daha sonradan işi büyütmeye karar verdim. Dolayısı ile eğer sizde chichled tarzı beselemek isterseniz, yol yakınken akvaryumunuzu büyütün derim.

Ekipman olarak yeterli bi filtre seçmişsiniz. Ancak haftada yada 10 günde bir %15 - %20 su değişimi ile düzenli dip çekimini aksatmamınızı öneririm. Dip çekimi ile ilgili detaylı makaleler forumumuzda mevcut. Oralardan yardım alabilirsiniz. Tekrar sağlıklı balıklar büyütmeniz dileği ile.

Ayrıca dip not olarak eklemeliyim ki sahibinden.com gibi siteler istanbul civarlarında özellikle makul fiyatla ürün satan arkadaşlar çıkıyor. Şahsen ben 10 mm makina rodajlı 100 x 50 x 50 uzunluklarındaki 250 Lt akvaryumumu izmir bölgesinde satış yapan bi hobiciden aldım. 60 Liraya aldım yani. Aklında bulunsun diye söylemek istedim. Yarında Atman F4 dış filtre alıyorum mesela 100 TL ye. sıfırı 184 lira. Yerinde gidip göreceğim filtreyi, debisi hoşuma gitmezse almam. Sende o şekilde uygun fiyatlı ürünler bulabilirsin akvaryumun için. Tabi ayrıca DIY ( do it yourself) "kendin yap" bölümüzü inceleyebilirsin. Zira ben akvaryumun kapağı olmadığı için strafordan duvar kağıdı kaplamalı kapak yapacağım.

Örneğin akvaryumcu da 100 x 50 boyutlarınadki bi plastik kapak 50 TL. ama ben o kapağı daha dekoratif bi şekilde 8 TL ye mal edeceğim. Yaptığım zaman resimlerini koyacağım zaten ama hazır yapılmışı var DIY ekipman bölümünde.

Tavsiye ederim. :) :D

19. F4iLuR3

F4iLuR3

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Halil Meriç
    Değerli yorumunuz için teşekkür ederim , hemen bahsetmiş olduğunuz dip çekimi konusunu incelemeye başlıyorum :)

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Rica ederim ne demek. :) Bu arada dip çekimi aparatları da satılıyor ancak; dip çekimi konusunu inceleyin, daha sonra vim gibi sıvı detarjan konulan hafif elips şeklindeki boş bi ambalaj bulursanız, dibini keserek veya 0,50 lik pet şişenğin gibini keserek dip çekim aletini kndiniz de yapabilirsiniz ucuna güzel bi hortum monteyerek. Zaten o akvaryumun dibindeki taşları tamamen çekemiyor. Havalandırmış oluyor. ayrıca dipte biriken yem veya balık pisliği gibi nitrit ve nitrat oluşumunu sağlayan artıkları çekiyor. Akvaryumun suyu da azalmış oluyor bu sayede ya; sizde 10 günde bir yukarıda yazmış olduğum %20 su değişimini o esnada aktarmış oluyorsunuz.

Böylece nitrit ve nitrat oluşumları daha aza indirgenmiş olmakla birlikte balıklarınız için sağlıklı temizsuyu da aynı gün ilave etmiş oluyorsunuz. Hatırlatmak isterim ki ekleyeceğiniz su damacana su olursa daha iyi olacaktır. Eğer damacana su maliyeti çok gelir derseniz; çeşme suyu da ekleyebilirsiniz ama en az 2 - 3 gün beklemiş olmak kaydı ile.

Saygılar.

Sayfayı Paylaş