1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

96x35x40h Resif Kurulumu (T.N)

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 29 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Projem 2011 Temmuz ayı ortalarında taşınan depomda atılmak üzere en sona bıraktığım akvaryumu mu atamamla başladı.Daha önceleri deneyimlediğim tatlı su maceralarımın ardından tuzlu suyu tecrübe etmeye karar verdim.

Aklıma takılan bir kaç sorunun Google taraması sonucunda beni Akvaryumportali.com adresine yönlendirmesi ve konu içeriğindeki sıcak ortamın, verilen cevapların titizliği, esnekliği ve yeniliklere açık yapısı yeterli motivasyonu bana sağlamış oldu.

Akvaryum
    Cam Kalınlığı: 8mm
    Ölçüler: 960mmx35mmx400mm(h)
    Arka Fon: Tamamen siyah olmasını arzuladığımdan 100x50 sticker satın almıştım bir reklamcıdan (3TL)

Taşırma Sistemi
    Bu konuda bir çok uzmandan bilgi alabilme şansım oldu.Süreç içerisinde fiyatların çok değişken olduğunu ve muhakkak ayrı yerlerden fiyat ve bilgi alınması gerektiğini anladım.

Akvaryumumun derinliğinin az oluşundan taşırma sistemini akvaryumun arkasından yaptım.Bunun için akvaryumun arkasına 320mmx150mm ölçülerinde bir kesik açtırdım(20TL).Ne yazık ki bu işlem arka camın kırılmasıyla sonuçlandı ve görselin bozulmasına sebep oldu ek parçalarla.

Taşırma için şeffaf 3mm kalınlığında pleksi kutu(320mmx80mmx15mm(h)) yapıldı(30TL).İçersindeki 32 lik delikleri Koçtaş dan kartımdaki Bonus ile aldığım punch takımı ile kendim açtım(29TL).Buna ek olarak birde ızgaranın cama montesi için gerekli siyah(3mm) pleksi parça(400x180mm) aldım(30TL)

Boru bağlantıları temiz su borularından yapıldı (Durso).Taşırma için 32 lik 4 dirsek, 3 depo rekoru 1m boru ve 3 adet aparat kullandım(19TL).

Taşırma sistemdeki borular,dirsekler birbirlerine yapıştırılmadı sızıntı yapmıyor yada elektrik kesintisinde bir sorun çıkarmıyorlar.Pleksi kutudaki deliklere yerleştirilen depo rekorlarının her iki tarafına kestiğim lastikler bu parçalarında sızıntı yapmamasını sağladı.Dilediğimde hepsini söküp temizleme olanağım da oldu.

Izgara akvaryumu yaptırdığım yerdeki ustanın fikri idi gayet başarılı buldum.

Armatür
    Işıklar için akvaryumun kendi armatür ünü kullandım.

1 Adet Tridonic 2x39w(29.80TL)

1 Adet Sylvania Aquastar(18TL)

1 Adet Sylvania Coralstar(16TL)

4 Adet nem koruyuculu duy(24TL) (çok gereksiz bir masraf olduğunu düşünüyorum.Yerine bir balast daha alabilirdim)

Sehpa
    Depo taşınırken çıkan 30mmx30mm profilden yaptırdım.Ustanın yaparken promil oranı yüksek olduğundan biraz eğri oldu.(20TL)

Profil sehpanın ve akvaryumdaki taşırmanın hiza lamasında kolaylık olması için rotil ayarlı ayaklıklar aldım 4 tane(4TL)

Bu ayaklar aynı zamanda akvaryumun önden geriye doğru yatık durmasını da sağladığından su seviyesi ayarı yapmam da kolaylaştı.

Sehpa ile akvaryum arasına mat-sunta-mat şeklinde bir yalıtım yaptım.Bu hem vibrasyonu önleyecek hem akvaryumu koruyacak hemde sıcaklığı kontrol altına alacak.Bu malzeme sehpanın bütün kaplamalarında kullanılacak.

Isıtıcı
    Isıtıcı benim için tam bir sorun.Akvaryum ısınmayan bir yerde durduğunda akvaryumun hacmi gereği sağlam bir ürün olan Eheim Jager 200w ısıtı aldım(40TL).Yeterli gelmez ise bir tane daha ekleyeceğim.Tek kötü yanı aşırı uzun bir ısıtıcı olması.Yeterli oranda yeri ancak bulabildim sump içinde.

Kafa Motoru
    Kafa motoru seçimimi önce akvaryumun ihtiyacı doğrultusunda almayı düşündüm.Daha sonra kurulumun uzun sürecinde dalga motoruna ihtiyaç duymayacağım için daha güçlü bir motor seçimi yaparak Eheim Compact 3000 aldım(185TL).Şu anki gözlemlerim akvaryumun ihtiyacından çok daha güçlü bir kafa motoru tercihinin bu boyutlardaki nano akvaryumlarda dalga motoru ihtiyacını ortadan kaldıracağı yönünde.

Derece
    Dayanıklı bulduğum Roxinin ince cam bir derecesini aldım görsel olarak zorlanmadan değerler okunabiliyor(1.75TL).

Sump
    Cam Kalınlığı: 5mm
    Ölçüler: 850mmx330mmx320mm(h)

Sump yine depo taşınırken çıkan camlardan 3 bölme şeklinde yapıldı(30TL)

Aşağıdaki fotoğrafta sırasıyla Suyun indiği,PS,Isıtıcı ve çekmecenin bulunacağı bölüm, Refugium ve Kafa motoru bölümü.

Daha önce tuzlu su tecrübem olmadığı için ölçülerin uygun olmadığını ancak fark ettim. Kafa Motoru kısmı küçültülebilir Refugium büyültülebilirdi. Yada ek bir su ekleme haznesi yapılabilirdi.

Son Durum
    Şu an akvaryum tamamen dolu(musluk suyu) ve çalışır vaziyette.Test ediliyor.Isıtı yeterliliği elektrik kesintisi ardından doğabilecek sorunlar ses, vibrasyon sorunları.Fotoğraf da gördüğünüz bir çok leke çizik ve kırık arka camın kesilmesi sırasında oluştu ön cam temiz durumda.Gelecek de arka tarafa tek parça bir pleksi kaplayabilir yada alg kaplanmasını bekleyebilirim.

Konumu her ay güncelleyerek gelişmelerden portal üyelerimizi haberdar edeceğim.

Toplam Maliyet:499.55TL

fth-94, halilkocan, brkfrt ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: 96x35x40h Resif Kurulumu (T.N)

Hikaye gibi bir solukta okunan zevkli bir kurulum yapmışsınız. İlk etapta gözüme çarpanlar; duylara masraf biraz gereksiz olmuş haklısınız. Bu kadar değerli olduklarını bilseydim çöpe atmazdım:) Refigium bölümü, yapısına uygun olmuş; aynı kafa motorundan bende kullanıyorum ve çok kaliteli bir motor. Yalnız refigium'un işini iyi yapabilmesi için motorun içerisindeki süngeri çıkarın; ama koruyucu plastik parçayı çıkarmayın. Böylece podlar ve minik canlılar akvaryuma dönüş yaparken; büyük kabukluların motora kaçması engellenir. Işıklandırma gayet yeterli olmuş. Titiz çalışmanızdan da görülüyor ki güzel bir kurulum olacak ve ilginç sorular çıkacak ortaya.

3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Hiç düşünememiştim o süngerin sebep olacaklarını.Aksine birde orada durması iyi olur gibi gelmişti.Çıkarayım bu gün.Teşekkür ederim ilginize.

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Şimdilik bir problem yaratmaz hatta bir süre faydası da olur. Refigium devreye girip minik canlılar oluşmaya başladıktan sonrası için söyledim ben

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Şimdilik test aşamasında.Bu sürecin ardından uyarınıza istinaden çıkarırım süngeri.Performansı beni de bir hayli şaşırttı.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Beklediğim gibi net bir anlatım, elde olanın ve de olmayanın yerine alternatifler, temin noktaları, temin fiyatları, yapılacak olanlara odaklanma, tüm var olanın görselliği, yapılmış olanlara bakış açısıyla net bir konu olmasıyla kutlarım Toygar. :emt:

Konu girişindeki benim hissime göre net düşünceni aktarımına ayrıca teşekkür ederim. Zaten genel olarak çok iyi odaklanmışsın ve kafana takılanları araştırıp fikrin alışınla ben de Burak gibi güzel bir akvaryum bekliyorum. Arka camdaki çizimleri kafana takmamanı öneririm. Dediğin gibi arka cam zaten dekorun dayanması ve arka plan olmasıyla coraline alg kaplanmaya bırakılır genelde ve onlarda yok olacaktır.

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim Temel Bey.Zaman içerisinde olgunlaşmasını umuyorum.Size de açıkladığım ''belki vazgeçerim'' düşüncemi geride bıraktığım için konuyu da açmayı uygun gördüm. Yaşayaçağım sorunlarda beni yönlendirmelerin izde sizlere de referans olacağı inancındayım.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Hayırlı olsun.Çok güzel açıklamışsın akvaryumunu.Kule gibi kullanacak bir malzeme yaparsan iyi olur bencede.:heyo:

9. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bu konuda bir çalışma yapmıştım.Yalnız boruların çok sert oluşu hakimiyeti neredeyse imkansız hale getiriyor.Onlarda çok eksiden kalma oldukları için herhalde özelliklerini yitirmişler.Boruları değiştirdiğimde kuleyi de devreye sokacağım.Bir kaç günümü ısıtıcı performansı üzerine yoğunlaştırdım.Daha sonra gırtlak boruları değiştirip kuleyi devreye sokacağım.Teşekkür ederim ilginize.

10. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Tebrikler Toygar, harika bir tanıtım olmuş. Arkadaşların söylediklerine ilave edilecek bir şey yok.Kuleyi tamamladığında sumpa çarpan suyun sesi kesilecektir.

11. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim.En kısa zamanda boruları yenileyip kuleyi yerine koyacağım ve testlere devam edeceğim.

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Toygar ,hediye edilenler bölümünde iki adet kule ilanım vardı bi bak hangisi uyuyor'sa gönderiyim .:heyo:

13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bu nazik teklifiniz için teşekkür ederim.Bende akrilik bir kulenin çok şık duracağına inanıyorum sump içerisinde.PS ile aynı yere geleceğinden orada kullanabileceğim alan dar.Sizin kuleleriniz neredeyse kullandığım bölümün tamamını kaplıyor gibi verdiğiniz ölçülere göre.Yükseklik tam oturuyor ama en çok geniş.PS ye yer kalmayacaktır.Elimde hazırladığım bir kaç kutu mevcut.Onları deneyeceğim öncelikle.Eyer uygun bir hal delerse sizde kilerden birini kendi ölçülerime göre modifiye etmek isterim.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Tebrikler Toygar bey bana söyleyecek bir şey kalmamış, hayırlı olsun demekten başka.

15. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim Halil Bey.Mümkün olduğunca araştırarak ilerlemeye gayret ediyorum.Sizin gibi tuzlu su akvaryumu sahiplerinin yaşadığı sorunlar benim için hep referans oluyor.Sizlerin sayesinde sorunlar baş göstermeden önlemlerimi alabiliyorum.Biraz geriden geleceğim hep ama sizleri de sıkı sıkı takip edeceğim.

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Toygar bey ellerinize sağlık. Süper bir konu olmuş. El emeği göz nuru resmen. Bir çok şeyde dıy olarak yapılmış. Ellerinize sağlık. em34: em34: em34:

17. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim Fatih Bey.Elimden geldiğince titiz davranıp sorunsuz bir kurulum gerçekleştirmeyi umuyorum.

18. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Tebrikler:helalolsun:Durmak yok yola devam....Herzaman yardıma hazırız....Ben bu forumun ençok bu durumunu seviyorum....

19. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Size katılıyorum Ozan Bey.Her zaman bir dayanışma var portal da.Paylaştıkça değer kazanıyor ve gelişiyor bilgi. Şu an gelebildiğim ve ileride geleceğim yer tamamen portalın başarısı benim azmim olacaktır.

20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Yeniden Merhaba,

Test aşamasında olan akvaryumun taşırma sistemindeki sorunlar bir hayli uğraş ardından daha detaylı bir araştırma ve eksikleri giderilerek çalışır hale getirildi.Eksik parçalar ve aparatlar temin edildi (47.50TL)
    Eksik bilgi ile bir hayli uğraştırdı beni.Olmadan idare edebilirim dediğim bir çok apar atın aslında olmaz sa olmaz olduğunu öğrendim.

Sistemi yeni hali ile bir kaç gün daha testlerden geçirerek eksiğinin kalmadığını anladığımda 04.10.2011 tarihinde Gökhan Bey ve bir arkadaşı ile kurulumu gerçekleştirdik.

Kurulum için Gökhan Bey kendi akvaryumundan 20L kadar aşılama suyu ve Sump haznesinden bir miktar Argonit kum ve kaya parçaları da getirdi.

Kurulumda tamamen yerli malı olan ****** SaltMix tuz kullanıldı (155.00TL Gökhan Bey ile yarı yarıya aldığımız için bana maliyeti 77.50TL dır)

Su olarak 12 damacana Hisar su siparişi verdim. (66TL) Sadece 8 damacana kullanabildim.Hesaplamaları biraz abartmışım.

Yaklaşık 6Kg tuzun 17 derecede suda çözünmesi 2 saati geçmedi ve su eski halini aldı.****** sıvı ve katı olarak iki paket halinde geliyor.Katı ColorX'de majör elementler sıvı ColorX'de ise minör ve eser elementler bulunuyor.Buda su değerlerinin kurulum ile beraber hiç bir katkı maddesine gerek kalmaksızın oturmasını sağlıyor.

İki günlük bir ara ardından yine yerli malı olan ColorX WhiteX kum akvaryuma konuldu.Özellikle kar beyazı olması beni cezbetmişti.(65.00TL)

Yalnız kum su bulunan bir akvaryuma nazikçe konulmalı.Yada öncesinde yıkan malıymış.Akvaryumdaki görüş mesafesi 2-3cm kadar düştü kumun ardından.Sump haznesine yerleştirdiğim bir elyaf sabah suyun yine berrak olamasına yetti.

WhiteX Calcium Sand Kalsiyum ve karbonat bazlı bir kum.Doğadan elde ediliyor.Argonit kumlardaki gibi suda eriyerek Ph 'ı 8-8,2 tamponlayarak karbonat ,kalsiyum ,magnezyum gibi elementleri de suya veriyor.Dolayısıyla belirli sürelerde kum takviyesi yapmak gerekiyor.

5-6 gün ardından görünen ilk canlı sump haznesinde bir isopod oldu.Heyecan verici bir gelişmeydi.

Bir haftasını geride bırakmış akvaryum için 10Kg Singapur ve Sump haz nem için 1KG yerli falez kayasını ucuz bulduğum ve podların barınabilmesi için yeterli gördüğümden bir hobici den aldım.(160.00TL)Yanında sump haznesi için birde küçük bitki hediyesi geldi.

Kayalar kurulu bir akvaryumda oldukları için birtakım canlıları bakterileri podları ve alg oluşumlarını da beraberlerinde getirdiler.Bu zaman zarfında sump haznesinde daha önce fark edilemeyen bir düğme polibin varlığı da tespid edilip akvaryum içerisine alınarak yaşatılmaya çalışıldı.Şimdi sağlığı gayet yerinde.Tabi Gökhan Bey in kayaları almaya gittiğimizde yanında getirdiği conch da cabası.İşte bir kaç küçük canlı;

Kayaların eklenmesinin ardından sisteme yine Gökhan Bey den bir süre kullanmak amacı ile Reef Octopus ns80 PS eklendi ve çalıştırılmaya başlandı.

Kaya eklemesi ardından geçen 2 hafta içerisinde podlar güzle görülür bir şekilde artış gösterdi ve gün ışığını bile umursamaz hale geldiler.

Bu zaman zarfında kumda camlarda ve kayalarda gözle görülür diatom sürecide kendini gösterdi. Diatomun başlamasının ardından akvaryuma 3 conch 5 snail 1 mavi bacaklı hermit ve birde doktor karides eklemesi yapıldı.(65.00TL) Gökhan Bey den alınan conch geldikten sonra kendini kuma gömüp hiç çıkmadığı için pek ortalarda görünmedi.Yeni gelen canlılarla beraber o da kendini kumdan çıkararak çalışmalara başladı.Bu canlılarla beraber akvaryuma ışık sorunu olan bir akvaryumdan ölmek üzere alınan Green Hairy Mushroom eklendi.Şimdi sağlığı gayet yerinde.

Bu zaman zarfında tuzluluk değeri dışında herhangi bir ölçüm yada su değişimi yapılmadı.Su sıcaklığı 25.5 olarak sabitlendi.Tek başına yetersiz kalan Eheim Jager 200w ısıtı ya bir yenisi daha eklendi (20TL).Diatom neredeyse tamamen dağaldı.Temizlik ekibinin katkısı büyüktü.

Kurulum ardından bir zamanlayıcı ile(7.5TL) ışıklar günde 4 saat olarak ayarlandı.Her hafta 2 saat daha eklenerek şu anki günde 8 saat sabit değerine getirildi.

Geçen zaman ardından yaşanan olumlu gelişmeler akvaryuma bir kaç misafiri daha davet etti.Yine ışık sorunu olan bir başka akvaryumdan bu gün bir kaç zoa eklendi.Kayayla beraber gelen küçük bir baybe anameon da gözlerden kaçamadı.

Son Durum: Herşey yolunda gibi görülüyor.Yarın %20 oranında ilk su değişimi yapılacak.PS çok fazla toplamıyor canlı yükü olmadığı için.İlerleyen zamanlarda mercan eklemeleri PS eklemesi yapılacak.

Toplam maliyet: 942.00TL

Courageous bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş