1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aşırı filtreleme mi yapıyorum?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde leherisson tarafından 5 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. leherisson

leherisson

Yer:
    istanbul
    İsim:
    umut
    Merhaba
    Akvaryumun kurulumunda başlarda biraz yosun oluştu,1 ay sonra hepsi yok oldu.Bir daha hiç yosun oluşmadı.
    Akvaryumda kırmızı alg var var hiç büyümüyor,aldığım arkadaş 1 ayda iki katına çıkacağını söylemişti 4-5 aydır aynı boyda, acaba fazla mı filtre kullanıyorum?

Chemi pure blue
    seachem purigen
    seachem matrix
    baya bir canlı kaya sump da

mercanların büyümeside yavaş,hatta sabit gibi, ama hepsi tamamen açıyor ve baya sağlıklı duruyorlar.

2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Başlarda oluşan diatom du ve geçicidir. Kırmızı alg nispeten yüksek oranda nitratı sever mercanlar düşük hatta hiç nitratı sever. Mercanlar sağlıklı mı görünsün yoksa kırmızı alg mi büyüsün istersin?

Cyberx26 ve leherisson bunu beğendi.
  3. leherisson

leherisson

Yer:
    istanbul
    İsim:
    umut
    =) mercanlar elbette :)

4. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Durum sorunsuz gibi gözüküyor ama
    Chemi pure blue
    seachem purigen
    seachem matrix
    baya bir canlı kaya sump da

bu kadar yan ürün kullanımı biraz abartı geldi bana chemi pure blue bile tek başına gayet agresif bir ürün.
    şuanda sorun olmayabilir ama ilerde organik atık eksikliğinden mercanlarda STN başlayabilir.

Cyberx26 ve mekatronik bunu beğendi.
  5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Kalsifikasyon eksikliğinin tek sebebi doğru olmayan yada yeterli gelmeyen ışık kaynaklıdır. Organik atık az veya fazlalığı renklere etki eder. renkler koyu olur camlarda algler ve yosunlar oluşursa besin fazlalığından söz edilebilir. Büyüme tamamen Işıkla alakalıdır.

bahsettiğiniz mercanlar SPS ise;

1 yeni gelen mercanların suya alışma süreci vardır.
    2 ph değeri 8,10-840 aralığında olmalıdır.
    3 Kh Ca MG dengesi daha sonra gelir. 7 kh 400-410 arasında Ca 1290-1350 arasında Mg olmalıdır. Mg yeterli düzeyde olmaz ise Kalsiyum tüketimi olmaz.

Su nekadar berrak ise Işıktan faydalanmak o kadar kolay olur.

http://www.akvaryumportali.com/threads/tank-sorunlarında-sağlıklı-sonuç-için-form.20387/

Bu linkteki formu doldurursanız daha detaylı cevaplar alabilirsiniz.

Düzenleme: 5 Nisan 2016
  6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan

Bazı kısımları birbiriyle bağıntılı, bazen de birbirinden ayrı iki farklı görüş gibi duruyor. Benim ise her iki görüşe katıldığım ve katılmadığım kısımlar var.

Doğada işleyiş Fatih'in bahsettiği şekilde yürüyor. Nutriente gerek yok, neticede kalsifikasyon gibi muazzam enerji gerektiren işleyişin temelinde, enerjiyi sağlayan unsur olarak karşımıza simbiyotikler çıkıyor. Suda çeşitli hallerde bulunan C 'yi (çözünmüş gaz CO2- çeşitli C bileşikleri v.s.) en kolay haliyle alıp, ışık fotonlarıyla fotosentez işlemi neticesinde parçalayarak mercana veriyor. Atık ise O. Dolayısıyla buraya kadar olan kısımda nşa'da nutriente ihtiyaç yok, hatta olmasa daha iyi. Sağlıklı Resif bölgelerinde besin seviyeleri zaten çok kıt, çorak arazi şeklinde düşünebiliriz. Bilim adamlarının söylemi bu yönde.

Sıkıntı şu; Güneş gibi muazzam bir Spektrum, Par, Lümen kaynağını biz ne kadar taklit edebiliyoruz ? Anladığım kadarıyla Fatih bunu irdeliyor. Başarılı aydınlatma, başarılı tanka açılan önemli kapılardan biri. Bu yüzden teorik olarak kesinlikle Fatih'in söylemine katılıyorum, fakat uygulamada genelde yetersiz kaldığımızdan Onur'un söylemine de katılıyorum. :)

Diğer yandan olayın bir de nutrient haricinde olan Amino asit kısmı var. Mercanın veya Alg'in türüne göre kendi içinde sentezlediği veya dışarıdan alması gereken ve çeşitli sebeplerle ihtiyaç duyduğu ( sağlık, renk pigmentasyon v.s.) bir parametrede var. Suda eser miktarda var ve asıl çok daha önemlisi planktonik organizmalar sayesinde ve hatta özellikle zooplanktonlardan alıyor. Bu aşamada aslında nutrient ve AA olayı birbirinden ayrılıyor fakat benim tespitim şu, hobicilerin bir kısmı bu iki parametreyi birbiriyle karıştırma eğilimindeler ve o yüzden özellikle irdelemenin iyi olacağını düşündüm.

Diğer konu ise N ve P olayı. N'ye mercanın veya özellikle Alg'in ne kadar ihtiyaç duyduğu konusunda net bilgim yok. mercandan ziyade belki Alg için gerekli olabilir. P ise eser miktarda ihtiyaç duyulan bir parametre bence. Neticede P olmadan ATP nasıl olabilir gibi bir soru çıkıyor karşımıza.

Mahir'in yabancı bir kaynaktan çevirisini yaptığı önemli bir konu vardı bu bahsettiğim AA sentezlemeyle ilgili. Bazı şeylerin kafamızda netleşebilmesi açısından bu faydalı yazıda okunabilir diye düşünüyorum.

Edit : Yazmayı unutmuşum arkadaşlar kusura bakmayın. Mesajımın tamamı kendime göre yapmış olduğum çıkarımlardır. Eksik kalmış veya hatalı bölümler olabilir, neticede kendi görüşümdür. Bu gibi durumları ise özellikle tartışabilmeyi temenni ediyorum. Fikir teatisinde bulunmak her zaman en sağlıklı yoldur. :portaliseviyoruz:

Burcu, Cyberx26, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bu iş Deniz Mavimi Yeşilmi gibi bir göreceli soruya tekabül ediyor.

Burada hobicinin mantığı bunu değil resifi sorgulamak taklit etmek olmalıdır okyanusu denizi değil. Sıcaklığından, besin düzeyine, çok göreceli çok komplike bir durum....
    Sebep 1 değil 10 larca olabilir.

Her zaman doğadaki şartlar ne ise ona göre kurulumdan yanayım. + sı - si beni ilgilendirmiyor. Doğada bile bu canlılar sorunlarla uğraşıyor bilim adamları tahlil ediyor gözlemliyor yok olmaya çözüm bulamıyor ve biz kendi elimizle doğayıda yok etmek üzereyiz. Dolayısıyla kendimizi.

8. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    +1 . Baz alınacak temel kaynak ''Resif''

Biraz uzun yazıyorum, bazen bıdı bıdı ediyormuşum gibi geliyor ama özet aslında tamamen orada duruyor.

Cyberx26 ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Böyle düşünme Erdoğan kardeşim. Bu forumda her düşünce her paylaşım her noktanın bir değeri var. Hepimiz vakit buldukça bir şeyler paylaşıyoruz. evimize getirdiğimiz Doğa ise onu yaşatmak ise Doğaya uymalıyız.

Yeri geldiğinde alacağımız canlıyı bile araştırmalı, okumalı başarabileceksek tanka sokmalıyız. 1 metrede yaşayanla 20 metrede yaşayanı ayırdetmeliyiz.

forum paylaştıkça güzel.

mekatronik ve Cyberx26 bunu beğendi.
  10. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Üstatlar toplanmış, sayenizde bilgi dağarcımıza bişeyler ekliyoruz hepinize teşekkür ederim.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  11. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Yazılanlarda yanlış bişey yok herkez doğru şeyler yazıyor ama bunlar akvaryum ile resifin arasındaki farkları ortaya koyarak değerlendirirsek daha doğru çıkarımlar yaparız.
    Akvaryumda çok çeşitli zooplanktonlar üretemediğimiz sürece doğadaki işleyişi birebir taklit edebilme şansımız yok kesinlikle. Bu nedenlede mercanı her halukarda beslememiz gerekiyor.bu canlıların dogadaki temel besini zooplankton.
    Balık dışkısından gelecek amino asit ile canlı bizim istedigimiz florasan proteinleri uretemiyor bu nedenlede o AA leride mecburen kullanıyoruz.
    Bu nedenle Zeovit sisteminde bile nutrienti sıfırladıkdan sonra gereken yemi girmezsek canlının beyazını tv üstündeki dantelin uzerine koyarız güzelce :)
    Yıllanan akvaryumlarda mikro yaşam güçlendiği için canlılar daha çok avlanarak yem alabilme şansı yakalıyorlar bu nedenlede yemleme ihtiyacı azalıyor ve daha güzel renkler çıkmaya başlıyor.

Sayfayı Paylaş