1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aşırı Tuz Ekleme Hakkında Bir Sorum Var...

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde umitdulger tarafından 4 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Arkadaşlar ben akvaryum işinde henüz yeni sayılırım. Forumlardan okuduğum bilgiler ışığında balıklarıma bakmaya çalışıyorum. Akvaryumum 130 litre ve internette okuduğum kadarıyla her su değişiminde mikroplara karşı tedbir amaçlı akvaryumuma her 10 litre için bir yemek kaşığı kaya tuzu atıyordum. Fakat geçen gün tablet halinde satılan kaya tuzlarına bakarken her 20 litre için bir tablet tavsiye edildiğini gördüm ve daha önce aşırı tuz attığımı farkettim. Artık hastalık dışında tuz atmayı düşünmüyorum. Size sorum şu olacak. Aşırı tuz üremeyi ne derece olumsuz etkiler. Balıkların kalıcı olarak kısırlaşması söz konusu olabilir mi? Iceman'lerim akvaryuma ilk koyduğumda bir kere çiftleştiler ve erkek sürekli tüm dişilere titriyordu. Sarı prenses erkeğimde de ara sıra titremeler oluyordu. Fakat ondan sonra ne iceman'lerde nede sarı prenses'lerde hiç bir çiftleşme sinyali yok. Akvaryumum 100x35x45 ölçülerinde ve net 130 litre civarı su var. 1E 3D Sarı Prenses ve 1E 3D Iceman besliyorum. Isıtıcım 26 derecede ayarlı. Haftada bir 25% su değişimi yapıyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim arkadaşlar. Herkese sağlıklı balıklar.

2. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Sonuçta fazla tuz su değerlerinde oynama yapar bence.Ph oynar vs bu üreme isteğini kesmez diye bişe yok.Hastalık olduğunda kullanmak daha doğru tabi hastalığına göre.Fazla tuz balıkların vucudundaki koruma zarınada zararı olur.Sürtünme yapıyo mu balıklar bazen?

3. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Evet arasıra sürtünme yaptıkları oluyordu. Ama akvaryum kumunu, taşlarını ve suyunu tamamen değiştirip akvaryumu baştan kurdum ve 2 gündür sadece 1 kere sürtünmeye denk geldim. O da bir tane sarı prensesteydi ve çok azdı zaten, 2 kere falan sürtündü. Sürekli değildi. Yeni kurulumda herşeyi tuzla yıkadım ama akvaryuma tuz atmadım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ozan güzel noktaya değinmiş. Tuz miktarını azaltmanızla sürtünme de azalmış zaten. Gereğinden fazla tuzun mukozayı yakacağı ve zayıflatacağına şüphe yok. Sorunsuz bir akvaryuma kaya tuzu eklemek zorunlu değildir ama illaki bir düzen içinde kullanılacaksa kesinlikle miktar çok çok az tutulmalıdır. Çünkü sürekli değişen suya ilavesi demek kuşkusuz zaman içinde akvaryumdaki değerinin anormal seviyelere çıkacağı demektir. Bunu unutmamak ve atlamamak gerek.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Akvaryumunuzda herhangi bir hastalık belirtisi vs. olmadıkça tuz kullanmayın.Çok gerektiğinde ise tuzun ölçüsü,500 lt suya yarım su bardağıdır. Fazlası balıkların mukozalarında hasar yaratır.:ay:

6. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Teşekkür ederim arkadaşlar. Artık hastalık görmedikçe tuz atmayı düşünmüyorum. Sağlıklı balıklar.

Sayfayı Paylaş