1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

(A.P) DIY Akvaryum Soğutucu ve Isıtıcı Çalışması

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar;

Bildiğiniz üzere bu yaz özellikle biz tuz su hobicileri sıcaklardan akvaryumlarımızın ısı sorunları ile baş başa kaldık. DIY kavramı üzerindeki başarılarımıza soğutucu anlamında da bir fark yaratarak akvaryumlarımızdaki canlı sağlığı gerilemelerini, canlı kayıplarını ve tabi daha güzel canlı gelişimini destekleyecek bir ısı yapısı yaratmak adına çalışma yapalım dedim. Daha önce araç buzdolabından bir çalışma yapılmış ve yine bir adet aynı cihazla bir soğutucu daha yapmayı planlamışken ortaya çıkacak verim sonucunun ana cihaz maliyeti ile daha farklı bir alanda yapılmasının daha avantajlı olacağı düşüncesi hakim olmuştur.

Elbette açık olmak gerekirse ülkemizde DIY kavramı yapılan aletin illaki bir noktasından karizmasının çizik olması veya basit aletlerin delinmesi kavramına otoruyor. Bunu kırdığımız ve birçok çalışmada profesyonel denilebilecek ekipmanları ortaya çıkarmaya başladığımızı görüyoruz. Bu sonuçla yapmayı planlayacağımız soğutucu ve aynı zamanda ısıtıcı kesinlikle göze, kaliteye ve tam sağlıklı performansa odaklı olmak zorunda. Isı ve soğukluk kontrollü olmalı. Isıtma maliyeti hesabı ayrı olarak yapılabilir ancak benim hesabıma göre buradan da kazanç olacak.

Maliyet DIY kavramında çok önemli. Bu bir gerçek ve eğer maliyeti uygun ölçülerde indiremiyorsanız kendin yap kavramının anlam erimesine engel olamayız. Bu yüzden örnek vermek gerekirse bu soğutucu ve aynı ekipman üzerinden ısıtıcı yapımında maliyet hedeflerimiz olmalı. Standar orta kalite bir akvaryum soğutucusu ve ısıtıcısı bugün Çin malı 1000 lira, daha marka olanları 1.800 liraya kadar ulaşmaktadır. Ortaya çıkarmaya çalışacağımız aletin maliyeti 250-300 lira arasında olması ve yukardaki kalite ortalamasında üst kesimi yakalaması gerekir ki yapılacak olanın anlam ve değeri net ortaya çıksın.

Elbette fikir alış verişi neticesinde bir noktaya varabiliriz ama ben ve konu üzerine kafa patlattığımız Murat arkadaşımız ilk planda olması gereken ana cihazın mini ama yeterli güçteki bir su sebili olması gerektiğini düşündük Bunun sebebi hızlı soğutma, hızlı ısıtma ve aynı oranda güçlü olmaları.

Sebil üzerinde damacana kullanımına gerek kalmayacak bir düzenleme yapılabilir ama eğer damacana soğutucu ve ısıtıcı üzerinde olursa bu sistemide otomatik su ekleme olarak kullanabiliriz.

Boyut olarak masa üstünden tutun daha büyük boyutlara kadar seçim şansına sahibiz. Fiyat aralığı 110 ila 130 lira. Evaparatör (Soğutucu ekipman) sistemi ile çözüm aramak yine düşüncelerimiz arasında.

Akvaryumdan dönen normal ısıdaki su ister damacanaya verilebilir, isterse direk hazneye yönlendirilebilir. Düşünceleriniz doğrultusunda sağlıklı ilerlemek dileklerimle. :ay:

Gündemdeki ekipman kullanım çizimleri;

www.akvaryumportali.com

serdarkocer, murer ve reis bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel hocam,fikir olarak hoş görünüyor sebil olayı fakat bildiğim kadarıyla normal sebillerde ısı ayar kontrolü yok.2-3 litrelik bir haznesi var ve burda suyu ya ( isteğimize bağlı) soğutuyor yada ısıtıyor.saat:gifBalıkları ya dondurabilir,yada haşlayabiliriz. Isı ayarlı olanlar ise daha pahalı.

Böyle bir sistem yapılsa bile sebilin su çıkış musluk seviyesi akvaryumun üst seviyesinden daha yukarda olmalı ve suyu akvaryumdan sebile taşıyacak bir sirkülasyon ( kafa ) motoru lazım.Tabi birde kocaman bir sebil akvaryumun yanında nasıl bir görüntü yapar orasıda ayrı.

Soğutma amaçlı bu masrafa değer belki(gerçi pc fanlarından artık çok güzel soğutucular yapılabiliyor) bence ama ısıtma amaçlı değmez diye düşünüyorum. Zira normal bir ısıtıcı bu işi çok rahat görabiliyorken kocaman bir sebil olmaz bence.:)

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Soğutucu bölümü kaydadeğer yapıda, (Ekovat) boyut olarak tabikide bu kadar büyük olmayacak, tüm sistem ufak boyutlu kutunun içerisine toplanacak. Isı ve soğutucu kontrolu, dijital çift kontaklı termostat ile kontrol altında tutulacak.

Kafamda çalışma sistemi olarak şekillendi, sadece evaparatör (Soğutucu ekipman) bölümü kaldı. Bunun için ya bakır boru üzerine epoxi kaplama veya, titanyum tüp evaparatör kullanacağız. Bunun araştımasını sürdürüyorum, gerekli bağlantılara en kısa zamanda geçeceğim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Isıtıcının termostat kısmı resistansından ayrılsa soğutu yapımında kullanılabilir mi ? Yahut bu termostat ısıtma düşünürsek ekipman üzerinden bu amaca hizme edebilir mi ? Fotoğrafta gösterilen kısımların kesilip resistans kısmının köprü bağlantı yapılması lazım. Elektronikten anlayan bir arkadaş bizi aydınlatırsa çok seviniriz. Farklı bir fikir biliyorum ama içimden bir ses termostat olarak iş yapar gibi geçiyor.

Sebilden yana değilsin sanırım Murat ?

Isıtma yapmasını gözden geçiebiliriz Olcay haklısın.

5. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Temel hocam çizimler tamamen doğru.Isıtıcının rezistans kısmı çıkarılır ve resimdeki gibi birleştirilirse termostat vazifesi görür.Geriye bize istediğimiz ısıyı ayarlamak kalıyor.Hatta bunu test etmesi çok kolay.Elimizde bulunan eski bir ısıtıcıyı senin resimdeki gibi bağlarız.Sonrada ısıtıcının fişine AVOMETRE'yi bağlar kısa devre test konumuna getiririz.Mesela ısıtıcının termostat ayarını 28 dereceye ayarlarız.Normal olarak havalar sıcak olduğu için AVOMETRE herhangi bir ses çıkarmaz.Buzdolabından aldığımız soğuk suyu derin bir kabın içine koruz ve ısıtıcıyı bu kaba koyarız.Su ısısı 28 dereceden düşük olduğu için AVOMETRE sesli olarak uyarı yapacaktır.Buda demek oluyorki ısıtıcı termostat olarak kullanılabilir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler Mustafa kullanılabilir olmasına sevindim. Maliyet hesabında dikkate almak lazım. Bu arada aşağıdaki elektronik soğutucu konusunda fikrin var mı ? Güç olarak ne durumdadır acaba ?

7. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Abi ben bu resimdekini bilgisayar işlemcilerini soğutmakta kullanılan sıvı ihtiva eden soğutuculara benzettim ama emin değilim.Temel hocam soğutucu konusunda fikrimi sorarsan su sebilinin pek işe yarayacağını düşünmüyorum.Çünkü soğuk su hazneleri çok düşük (2 litre civarı).Ben oto buzdolaplarının iç hacmi daha yüksek olanları ile yapılması yada eski bir buzdolabı tesisatı kullanılması taraftarıyım.Tabi soğutucu spiral bakır borunun üzerine salınım yapmaması için ne kaplanmalı o konuda bir bilgim yok.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Haklısın ama sebil nedense bana çok güçlü geliyor. 2 litre soğutma deposu var ama suyu da soğuttuğu derece çok düşük. Zaten akvaryumu o kadar soğutmak olmaz.

Şimdi acaba diyorum ben bir hata mı yapıyorum. Mesela 2 litre su deposunu biz yavaş debide 7-8 dakikada akvaryuma basarsak depoya dolacak olan su anında soğumayacak mı ? Endişe bu nokta da mı ?

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Su sebilinin bir tek ekovatı lazım olacak bize, eğer sebilde karar kılarsak dış kasanın alt tarfınıda kasa olarak kullanabiliriz belki. Sebildeki kondanser, (Arka tarafta bulunan siyah boyalı borular) çok uzun, bunun görevini yapacak daha ufak boyutlarda fan soğutmalı kondanser temin edeceğiz.

Termostat olarakta, bu kadar iyi donanımlı cihaza, kaliteli dijital termostat kullanmayı düşünüyorum. Fiyat olarak biraz pahalı, koca sistemin soğuktan donmasını istemeyiz herhalde.

Evaparatör olarakta, o kadar büyük haznelere ihtiyacımız olmayacak işlevli ve mümkün olduğunca ufak olacak.

Üzgünüm ama benim dıy kavramım orjinalini aratmayacak yapıda olmalıdır.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yapma yahu senin DIY anlayışını sevsinler. :F Uğraşmayalım o zaman gidip birer akvaryum soğutucusu alalım. Kaç para maliyet aşağı yukarı sen ondan haber ver. :F

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sen yenisi 1800 TL demiyormusun? Yaparız bir şeyler, gene 500-600 lük oluruz sen merak etme.:F:F:F

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Daha uygun fiyatlı olanları da var. Bence maliyeti indirmeliyiz Murat. 500-600 lira çok bence ve değmez yapmaya. Sebil 110-130 lira bence bunu evirip çevirelim. Bu sebillerin 2 litrelik soğuk su deposu ne anlam ifade ediyor şimdi ? Akvaryuma soğuk suyu basmaya başlayıp boşaldığında mesela 30 dakika sonra akvaryumdan gelen sıcak su sürekli gelip gitmeye devam edeceğinden soğutmayı zayıf mı yapacak ? Debiyi düşük tutarsak depoya gelen ve belli bir süre bekleyerek geçen su soğumaz mı ?

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Abi biz dandik yapmayacağız ki.:F Dandikler 1000 lira.:D

Sebilin soğuk su deposu alimünyum veya galvaniz saç, soğutuyor ama tuzlu su geçmez onun içinden, anında korozyona uğrar.

Şaka yapıyorum tabi, 500-600 diye, minimum rakamlara ulaşabilirsek yapacağız.

Yanlız bahsettiğim termostat 75 TL artı 15 TL probu.

Ekovat fiyatı soracağız, belkide sebile ihtiyacımız olmayacak. Birde şerbetlik var(Ayran, limonata soğutma) bunuda düşünmüyor değilim....

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Evet Temel abi.Sebilin su kapasitesi çok düşük olduğu için soğutma yapacağından pek umudum yok.Küçük hacimli akvaryumları belki ama büyük hacimli hele seninkisi gibi bir akvaryumu asla soğutamaz.Murat abinin düşündüğü şu şerbetliklerde belki olabilir.

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Ben su sebilinini soğutacağını düşünüyorum. Fakat çok fazla yer kaplayacak. Su sebilinin derecesini ayarlamak gerek. Mesela 24 derece yaparsanız. 24 derece yapana kadar devirdaim yapacak. Bir nevi ısıtıcı gibi. Oda ısıtana kadar çalışıyor. Su sebilide belirlediğiniz sıcaklığa gelince durucak. Bence işe yarar proje ama çok fazla yer kaplıyor.

Abi bence bilgisayar fanlarını geliştirmemiz gerek. Bu dandik olanlar değilde bilgisayarların içinde kullanılan INTEL markasının fanlarınan bişeyler yapamazmıyız ? Ona termostat taksak suyu soğutana kadar çalışsa ?

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Mustafa su sebili her halükarda soğutur bundan şüphem yok, su haznesi yani evaparatör galvaniz saç veya alimünyumdan imal edilmiş, bu hazneyi krom yapsak, galvanizin, alimünyum ve bakırın ısı iletkenliğini vermez. Bu demek oluyorki suyun ısısını 1 saatte düşeceğine 2 saate çıkar, buda enerji tasarrufu sağlamaz. Bunu evaparatörü epoxi kaplamalı bakır veya titanyumdan imal edebilirsek, akvaryum suyunda karpuz çatlatırız....

mustafa karaeli bunu beğendi.
  17. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Murat abi sen bu konularda bizden çok daha bilgilisin.Öyle diyorsan mutlaka haklı bir sebebin vardır.

murer bunu beğendi.
  18. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Murat abi malzeme mühendisi sen misin ben miyim anlamadım ya her malzemeden her konudan anlıyorsun helal olsun sana... Epoxi kaplamalı bakır banada mantıklı geldi fakat titanyum maliyeti baya bi yukarı çeker gibi geliyor bana

murer bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özgür artık ben de şaşırmaya başladım ve Murat ne diyorsa takip ediyoruz. Daha evvelde yazdım kendimi hiç bu kadar aciz hissetmedim ekipmanların yapım ve tasarım aşamalarında. Ne diyor ben yaparsam ' orjinali gibi olmalı ' Son ps yapımı orjinali gibi oldu sahiden. :F Ancak acaba diyorum birer ATB ps veya Tropic marin soğutucu mu satın alsaydık hiç uğraşmasaydık. :F

murer bunu beğendi.
  20. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Yok abi Murat abi kendi yapmadan rahat etmez :D İlla herşeyi ile tek ve en iyisi olacak :D 3 aşağı 5 yukarı olsun kendi imalatı olsun ve tabiki en büyük isteği tek olsun :)

murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş