1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ACİL ! Papağan ciklet balıklarım artık dipte yatar vaziyette duruyorlar.

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde gizem_35 tarafından 31 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    Daha önceden açtığım bir konuydu belki okuyanlar hatırlayacaktır. artık papağanlar iyice kendilerini saldılar. su değişimi yaptım sürekli. ayrıca yemine sarımsak suyu sıkıp kurutulmuş olan yemi verdim 2 gün. sonrasında bemiks 1 tüp karıştırdım suyuna. şu anki durukmları ise kendilerini iyice saldılar. bir tanesinin göz bebeği iyice siyaha dönmek üzere. bir tanesinin de dışkısı hep aynı yerde duruyor.(kabızlık sorunu mu var acaba) balıklar ölüyorlar mı? tavsiyelerinizi acil bekliyorum. :( DSC01176.JPG DSC01177.JPG DSC01179.JPG

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yapılabilecek tüm şeyleri yapmış gibi görünüyorsunuz. Bu gibi durumlarda sık su değişimi çok önemlidir. Balıklarınızı ayırabileceğiniz ayrı bir akvaryum,yada akvaryum niyetine(karantina ) kullanabileceğiniz herhangi birşey ( kova vs ) varmı ? Eğer varsa balıklarınızı akvaryumdan alın ve karantina akvaryumuna koyun. İçine bol hava veren bir hava taşı bağlayın.Ve tedaviye burda devam edin. Tabi karantina akvaryumunun suyunu taze dinlenmiş bir su ile doldurun. Akvaryumuda filitresi kumu vs komple dezenfekte edip yeniden kurun. Balıklar yeme alaka göstermiyorlar sanırım şuan ? Tabi bu durumda yeme karıştıracağınız sarmısak vs gibi şeylerinde katkısı olmayacaktır. Bu yüzden size tavsiyem balıkları o akvaryumdan çıkartın. Belliki akvaryumda bir anormallik var.:smiley33:

3. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    DSC01159.JPG DSC01165.JPG ama diğer balıklar sağlıklı. sadece papağanlar öyle. başka bir akvaryumum yok. kullandığım kovalar var onlar da olmaz.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba Gizem hanım, tekrar aramıza hoşgeldiniz.

Balıkların en son halleri iyi diye belirtmiştiniz, sarımsaklı yemi filan yiyip dolaşmaya başladıklarını belirtmiştiniz.

Olcay Hoca'mın söylediklerini yapabilirseniz iyi olur.

Balığınıza uygulanacak en son tedavi ise eczaneden Flagy alın, ayrı bir tankta veya kovada, 50 litre suya 1 tablet şekinde dışarıda iyice erittikten sonra suya ilave edin. oksijen bol vermeyi unutmayın.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gizem Hanım geçmiş olsun.

Balıkların durumu iyi görünmüyor açıkcası. Bu noktaya getiren süreci tam bilemiyoruz ancak akıllara gelmeyecek sebebler bu hastalığın sebebi olabilir. Doğada olmayan bir balık türü ve genetik bozukluk hakim. Bu türlerden tuhaf davranışlar ve ani ölümler gelebilir. Akvaryumdaki diğer balıkların sağlıklı olması ve son derece normal şartlarda dayanıklı olan papağan balıklarının sorunlu olması ilginç karşılanmalıdır. Oksijen oranını artırabildiğinz kadar artırırsanız iyi olur. Balıklar artık kendilerini bırakmış durumdalar ancak denemekte fayda var. Damacana içme suyu ile su değişimi yapın ve oksijeni dediğim gibi artırabildiğiniz kadar artırın.

Geçmiş olsun...

6. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    YArdımlarınız, önerileriniz için çok teşekkür ederim. benim imkanlarım kısıtlı olduğu için önerilerinizi tam anlamıyla yerine getiremiyorum. En basitinden başka bir tankım yok. 50 litre dinlenmiş su mu olacak?

7. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    50 litre dinlenmiş suyum yok. 20 lt damacana aldım. geri kalanını dasabahtan bu yana dinlenen sudan eklesem olur mu?

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Gizem hanım, elinizde ayrı biryere almak için imkanınız yoksa, mecburiyetten ilk başdaki gibi su değişimi yapmanız gerekiyor. Suyunuz ile ilgili sıkıntılar öbür balıklarınızdanda belli oluyor yunus kararmış, papağanlar yan yatmış, %50 su değişimine devam edin bence.

Yada, yapabilirseniz, 10-15 litre temiz suyu bir kovaya alın, (Isıyı unutmayın) filtrenizin sünger bölümünü çıkartarak kovaya oksijen verin (Hava motorunuz olmadığı için) ve balıkları kovaya alın. Akavaryumdaki suyu tamamen boşaltarak, kumu yıkadıktan sonra tekrar kurun, tankınızı damacana su ile doldurun, ısıyı sabitledikten sonra balıklarınızı akvaryuma alın.

İnşallah kurtarırsınız...

9. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    flagyl tableti aldım. 50 lt suda eridi. bu suyun 15 lt bir kovaya alayım. balıkları oraya aktarayım. yalnız kumu nasıl yıkayabilirim ki. bitkiler var. sadece toplanabilenleri mi yıkamalıyım?

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkileri söküp, suyun hepsini cekip atın, kumu dışarı alarak bol su ile yıkayın musluğun altında. Tekrar kurulum yapın ve damacana su ile doldurun akvaryumunuzu. 50 litre suya 1 tablet dediğim ölçü idi, yani 25 litreye yarım tablet gibi. :)

11. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    tamam sıfırdan yapacağım. peki bitkilerin hepsi ölecek mi köklerinden sökesem bile? yeniden dikecek miyim? bir de balıklar kovada oksijen sağladığım sürecene max ne kadar durabilirler?

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayır ölmez bitkiler, ayrı bir kaba akvaryumdan çekmiş olduğunuz suyun içinde bekletirseniz bir şey olmaz.

13. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Biraz garip gelebilir ama ben deneyin derim.Maya.Neden diye sorarsanız Özcan abinin balığını iyileştirmesi dikkatimi çekti ve bende arkadaşımdaki hasta balığı her gün 10 dk mayalı suda beklettim ve balık üçtü, şişti patladı ve bomba gibi oldu.Neden diye sorarsanız maya bakterileri yararlı olduğu için ve bir kültür olduğu için balıklara çok iyi geliyor ve hastalıklarını ve sularını düzenliyor.Benden tavsiye balıklarınızı ayrı bir kapta mayalı suda 10 dk bekletin.

14. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    Fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim Furkan Bey. Şu an bir yöntem uyguluyorum Murat Bey sayesinde. dediğiniz yöntem bir kaç uygulama daha geçirmeli. En azından daha deneyimli kişiler tarafından. Dediğiniz çok doğru bir yöntem olabilir. uygulayanlar oldukça doğruluğu netlik kazanır o zaman uygulanabilir. Teşekkürler tafsiyeniz için.

murer bunu beğendi.
  15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Gizem hanım son durum nedir ,umarım herşey yolundadır.

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hiç bir şey yolunda gitmiyor İsmail.

Şimdide benek oldular. Kovada yüzüyor akvaryumda yatıyor balıklar, kovada daha mutlular anlayacağın. :)

17. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    son durum akvaryum örtü ile kaplı. balıklar da uyuyorlar sanırım. Yarın göreceğiz ne olacağını. haber veririm . ilginize teşekkürler Beyler...

18. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    Herkese iyi akşamlar dilerim. benim balıklarla ilgili bir sorunum daha çıktı ortaya. resimde eklediğim balığın kuyruğu bu duruma nasıl geldi bilmiyorum. akvaryumda 2 papağan cichlet var. onlar yemiş olabilir mi, yoksa kuyruk erimesi denilen şey mi? :bilmem: bilginiz varsa paylaşmanızı rica ediyorum. Teşekkürler... DSC01183.JPG DSC01185.JPG

19. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Ben kuyruk erimesi olarak gördüm benden daha deneyimli arkadaşlarım farklı şeyler veya aynı şeyi söyleyebilirler.Eğer kuyruk erimesi varsa balığa stebil ortamı hazırlamalı ve bol vitaminli ve güç kazandıracak yem vermeli ve suyu daima temiz tutmalısınız.Saygılar....

20. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    akvaryumum yeni yeni düzene giriyor. aslında dediğiniz gibi erime olması normal. güzel ve steril bir ortam sağladım sayılır. bakalım zamanla toparlar inşallah:)

Sayfayı Paylaş