1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acımız ''DAĞLARCA''

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Desert Falcon tarafından 15 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Fazıl Hüsnü Dağlarca, 95 yaşında hayata veda etti. Dağlarca'nın Pazartesi günü toprağa verileceği açıklandı.

  Fazıl Hüsnü Dağlarca vefat etti
  İSTANBUL (A.A)
  Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca, İstanbul'da bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

  Altunizade'deki Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kürşad Tokel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 94 yaşındaki şair Dağlarca'nın, kronik böbrek yetmezliği ve kateter enfeksiyon sebebiyle 28 Eylül 2008 tarihinde bir başka hastaneden hastanelerine getirildiğini belirtti. O tarihten buyana hastanede tedavi altında bulunan Dağlarca'nın enfeksiyonun antibiyotiklere yanıt vermemesi sebebiyle bugün yoğun bakıma alındığını kaydeden Prof. Dr. Tokel, tüm müdahalelere rağmen durumu giderek kötüleşen Dağlarca'nın saat 16.50 itibariyle vefat ettiğini söyledi. 26 Ağustos 1914 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Dağlarca, ilk öğrenimini Konya, Kayseri, Adana ve Kozan'da, orta öğrenimini Tarsus ve Adana'daki ortaokullardan sonra girdiği Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamladı. 1935 yılında piyade subayı olarak doğu ve orta Anadolu'nun, Trakya'nın pek çok yerini dolaşan Dağlarca, ordudaki hizmeti 15 yılı doldurunca ön yüzbaşı rütbesiyle 1950'de askerlikten ayrıldı.

  1952-1960 yılları arasında iş müfettişi olarak İstanbul'da çalışan Dağlarca, buradan ayrıldıktan sonra İstanbul Aksaray'da kitabevini açtı ve yayımcılığa başladı.

  4 yıl "Türkçe" isimli aylık dergiyi çıkaran ve ilk yazısı 1927'de Yeni Adana Gazetesi'nde yayımlanan bir hikaye olan Dağlarca, İstanbul Dergisi'nde 1933'te çıkan "Yavaşlayan Ömür" adlı şiiriyle adını duyurmaya başladı. Varlık, Kültür Haftası, Yücel, Aile, İnkılapçı Gençlik, Yeditepe ve Türk Dili dergilerinde şiirleri yayımlanan Dağlarca, 1967'de ABD'deki Milletlerarası Şiir Forumu tarafından "En iyi Türk Şairi" seçildi.

  Toplumculuğunun temelinde insana ve insan hayatına saygı yatan Dağlarca, çok yazan ve üreten bir şair kimliğiyle, bağımsız kalarak hiçbir şairden etkilenmemiş, hiçbir akımın etkisinde kalmayarak şiirlerini yazmıştı.

  BAŞSAĞLIĞI DİLEDİLER

  Eserleriyle ruh ve fikir dünyamızda silinmez izler bırakmıştır

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin yetiştirdiği müstesna bir şair olan Dağlarca, eserleriyle ruh ve fikir dünyamızda silinmez izler bırakmıştır" dedi.

  Erdoğan, Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatı dolayısıyla yayınladığı mesajda şunları kaydetti:

  "Edebiyatımızın yaşayan çınarı, büyük şair Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Milletimizin yetiştirdiği müstesna bir şair olan Dağlarca, eserleriyle ruh ve fikir dünyamızda silinmez izler bırakmıştır. Fazıl Hüsnü Dağlarca, Türk şiirinin ve dilimizin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Vefatı, dilimiz ve şiirimiz için büyük bir kayıptır; inanıyorum ki, şiire adadığı 91 yıllık ömrünün meyveleri olan eserleri, yaşamaya devam edecektir. Merhum şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya Allah'tan rahmet, ailesine, edebiyat camiamıza ve milletimize başsağlığı dilerim."

  Her zaman saygıyla anılacak

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Türk Dil Kurumu (TDK)Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın ölümü nedeniyle mesaj yayımladı.

  BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, Dağlarca'nın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Eserleriyle milletimizin sevgisini kazanan Fazıl Hüsnü Dağlarca, yazınımızın usta isimleri arasında her zaman saygıyla anılacak, geride bıraktığı yapıtlarıyla yaşayacaktır" dedi.

  Dağlarca'nın şiirleri ve düzyazılarıyla Türk milletinin sevgisini kazandığını ifade eden Yazıcıoğlu, şairin Türk yazınının usta isimleri arasında her zaman saygıyla anılacağını ve geride bıraktığı yapıtlarıyla yaşayacağını kaydetti.

  Yapıtları beğeniyle okunan Dağlarca'nın sonraki kuşaklar için de yol gösterici olmayı sürdüreceğini vurgulayan Yazıcıoğlu, "Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Merhumu yüreklerinde daima yaşatacaklarına inandığım sanat dünyasının değerli mensuplarının ve tüm sevenlerinin acılarını paylaşıyorum. Hepimizin başı sağolsun" dedi. DP Genel Başkanı Süleyman Soylu da yayımladığı mesajda, Türk edebiyatının yaşayan en büyük şairi Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı kaybetmenin "derin üzüntüsünü" yaşadığını kaydetti.

  "Türk şiirinin ses bayrağı" olan büyük şairin şiirlerini okuyup da kelimeler üzerindeki dehasına hayran kalmamanın mümkün olmadığını ifade eden Soylu, Dağlarca'nın bedeni toprağa girse de Türk edebiyatına kazandırdığı benzersiz şiirleri ile tıpkı Fuzuli gibi, Yahya Kemal gibi, Necip Fazıl gibi sonsuza dek yaşamaya devam edeceğini belirtti. Soylu mesajında, Türk milletine ve Dağlarca ailesine başsağlığı diledi.

  TDK Başkanı Prof. Dr. Akalın da mesajında, "Türk şiirinin önemli isimlerinden, Türkçenin ses bayrağı olan şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Arı ve duru Türkçeyle yazdığı şiirleri sonsuza kadar Türkçenin ses bayrağı olarak dalgalanacaktır" dedi. Dağlarca'nın 1958 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü'nü aldığını ve TDK'nın Türk Dili dergisinde Dağlarca'nın şiirlerini yayımlamaktan onur duyduklarını belirten Akalın, Dağlarca'ya Tanrı'dan rahmet, tüm sevenlerine ve Türk ulusuna başsağlığı diledi.

  Edebiyat dünyamız için büyük kayıptır

  Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türk şiirinin uluslararası alanda tanınmasına büyük katkılarda bulunan Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatının, edebiyat dünyası için büyük kayıp olduğunu belirtti.

  Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatı nedeniyle mesaj yayımlayan Toptan, "Türk şiirinin büyük ustası Dağlarca'nın vefatından derin üzüntü duyduğunu" ifade etti.

  Türk edebiyatının simge isimlerinden olan Dağlarca'nın Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli şairlerinden biri olduğuna işaret eden Toptan, şunları kaydetti:

  "Birbirinden eşsiz şiirleriyle milletimizin hafızasında derin izler bırakan Dağlarca, edebiyatımızın usta isimleri arasında her zaman saygıyla anılacak ve eserleriyle yaşayacak. Milli mücadelemizi anlattığı destansı şiirlerinin yanı sıra güzel Türkçemize verdiği önemle de herkese örnek olan bu büyük edebiyat çınarımız, gelecek nesilleri aydınlatmaya devam edecektir. Büyük şairimiz Dağlarca, geleceğin teminatı çocuklara olan inancını, kaleme aldığı birbirinden güzel şiirleriyle ortaya koymuştur. Türk şiirinin uluslararası alanda tanınmasına büyük katkılarda bulunan Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatı, edebiyat dünyamız için büyük kayıptır. Aramızdan ayrılan Merhum Dağlarca'ya Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına, edebiyat dünyasına ve milletimize başsağlığı diliyorum."

  Türk edebiyatının gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Büyük şairimiz Dağlarca en çok yazan ve üreten şair sıfatıyla Türk edebiyatının gelişimine önemli katkılarda bulunmuş, Türk şiirine yeni bir duyarlılık ve ses getirmiştir" dedi.

  Günay, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda "Türk şiirinin büyük sesi" Dağlarca'nın vefatını "üzüntüyle" öğrendiğini belirterek şunları kaydetti:

  "İnsan, doğa ve evren sevgisiyle kaleme aldığı eserlerinde, 'Türkçem benim ses bayrağım' mısralarıyla ana diline ayrı bir özen gösteren ve saygı duyan büyük usta, ardında bıraktığı eserleri ile Türk okurunun gönlündeki müstesna yerini her zaman koruyacaktır.

  Türk edebiyatının asırlık çınarına Allah'tan rahmet, edebiyat dünyamıza ve Türk milletine başsağlığı diliyorum."

  Kaynak : Yeni Asır

  Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın Unutulmaz Eserlerinden Birisi

  MUSTAFA KEMAL'İN KAĞNISI

  Yediyordu Elif kağnısını,
  Kara geceden geceden.
  Sankim elif elif uzuyordu, inceliyordu,
  Uzak cephelerin açışıydı gıcırtılar,
  İnliyordu dağın ardı, yasla
  Her bir heceden heceden.
  Mustafa Kemal'in kağnısı derdi kağnısına,
  Mermi taşırdı öteye, dağ taş aşardı.
  Çabuk giderdi, çok götürürdü Elifçik,
  Nam salmıştı asker içinde.
  Bu kez yine herkesten evvel almıştı yükünü,
  Doğrulmuştu yola önceden önceden.
  Öküzleriyle kardeş gibiydi Elif,
  Yemezdi, içmezdi, yemeden içmeden onlar,
  Kocabaş, çok ihtiyardı, çok zayıftı
  Mahzundu bütün bütün Sarıkız yanı sıra.
  Gecenin ulu ağırlığına karşı
  Hafiftiler, inceden inceden.
  iriydi Elif kuvvetliydi kağnı başında,
  Elma elmaydı yanakları, üzüm üzümdü gözleri.
  Kınalı ellerinden rüzgâr geçerdi daim.
  Toprak gülümserdi çarıklı ayaklarına.
  Alın yeşilini kapmıştı, geçirmişti
  Niceden nicelden.
  Durdu birdenbire, Kocabaş, ova bayır durdu.
  Nazar mı değdi göklerden ne,
  Dah etti, yok.
  Dahha dedi gitmez.
  Ta gerilerden başka kağnılar yetişti geçti gacur gucur.
  Nasıl durur Mustafa Kemal'in kağnısı
  Kahroldu Elifçik, düşünceden düşünceden.
  Aman Kocabaş, ayağını öpeyim Kocabaş,
  Sür beni, öldür beni, koma yollarda beni.
  Geçer, götürür ana, çocuk, mermisini askerciğin.
  Koma yollarda beni, kutun köpeğin olayım.
  Bak hele üzerimden ses seda uzaklaşır,
  Düşerim gerilere iyceden iyceden.
  Kocabaş yığıldı çamura,
  Büyüdü gözleri büyüdü, yürek kadar,
  Örtüldü gözleri örtüldü hep.
  Kalır mı Mustafa Kemal'in kağnısı bacım,
  Kocabaş'ın yerine koştu kendini Elifçik
  Yürüdü düşman üstüne, yüceden yüceden.  Fazıl Hüsnü DAĞLARCA
   
 2. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.083
  İsim:
  Türker Sezgin
  Ynt: Acımız ''DAĞLARCA''

  ''Okurum düşüne düşüne okuduğun şiirleri,
  Senin düşüncen geçerken üzerlerinde bir sıcaklık kalmıştır diye..''

  Allah rahmet eylesin...
   
 3. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.090
  İsim:
  Özgür ABAY
  Ynt: Acımız ''DAĞLARCA''

  ALLAH(cc)rahmet eylesin.
   

Sayfayı Paylaş