1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acemi Akvaristin Sarı Prenses Akvaryumu...

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde umitdulger tarafından 25 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Arkadaşlar akvaryumum 100 cm uzunluğunda ve net 130 litre su hacmine sahip. İçerisinde 6 tanesi 2-4 cm arası, 2 tanesi 10-12 cm ve 4 tanesi 7-8 cm boylarında olan 12 adet sarı prenses var. Fotoğraf makinem arızalı olduğundan resimleri cep telefonu ile çektim, resim kalitesinin kötülüğüne rağmen akvaryumum ve balıklarım hakkında fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. Bir de bi sorum olacak , 12 cm'lik erkek ve 10 cm'lik dişi sarı prenseslerim bugün birbirlerinin etrafında o kadar hızlı döndüler ki yerdeki midye kırıkları havalandı. Bu bir kur yapma eylemi midir yoksa üstünlük gösterisi mi_? Şimdiden teşekkürler ve sağlıklı balıklar herkese...

4463.jpg 4471.jpg 4475.jpg 4480.jpg 4484.jpg 4489.jpg

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum güzel görünüyor, zamanla taşlar alg bağlarsa akvaryum daha doğal görünür. Birbirlerinin etrafında dönmelerine bağlı tabi ama genelde eğer dediğiniz gibi dişi erkek ise güç gösterisi değildir. Fakat tarif ettiğiniz dönme şekli de dişi erkek dönmesi değil iki erkek balık dönmesidir. Dişi erkek olduklarına eminseniz eğer bu kadar sert dönmelerinin sebebi birbirini tartma olabilir.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Akvaryumunuz gayet güzel ve balıklarınızda Maaşallah çok sağlıklı görünüyor. Arka fonun rengi yakışmış akvaryuma fakat folyoda hava kabarcıkları kalmış. O hava kabarcıklarını bir iğne ile patlatarak güzelce folyonun yapışmasını sağlayın. Bu sayede arka fon dahada güzel görünecektir.

Sarı prenseslerin fırıldak gibi hızlı bir şekilde dönmesinin nedeni genelde kavag ve hakimiyet güç gösterileridir. Dişi ile erkek o şiddette dönmezler. O balıkların ikisininde aynı cins olduğunu düşünüyorum.:smiley33:

4. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    O zaman büyük ihtimal ikisi de erkek olabilir, çünkü büyük olan dişi olmak için çok büyük boyda. Ama ikisi de diğer dişi balıkları falan kovalamıyorlar, sürekli taşların altındalar. Yine kuramadık galiba koloniyi, benden akvarist falan olmıcak bu gidişle :)

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yok be kardeşim bukadar karamsar olma.:D

Ama çok büyük diye dişi değildir kavramına kapılma.Bilenler bilir benim bir kolonim vardı sarıların dişisi olsun,erkeği olsun avcuma zor sığıyordu.:ay: mümkünse balıkların anüs vent resimlerini çekiver bakalım ?

6. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    akvaryumunuz çok güzel. Benim de 140 litre akvaryumum var yakinda tanitacagim. Ben sari prenses ve ahli(fenerbahceliyim de) kolonisi beslemek istiyorum. Akvaryumunuzun tam ölcüleri nedir? Hangi ekipmanlari kullaniyorsunuz?
    CEP MESAJ...

7. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER

Akvaryumum bombeli ama yaklaşık olarak 100x35x45(h) ölçülerinde. Ekipman olarak Dolphin C700 Dış Filtre, Atman Hava Motoru, Amazon KJ-1800F İç Filtre, Atman 200 W Isıtıcı ve bir adet termometre kullanıyorum. Haftada 2 kere 1/3 oranında su değişimi yapıyorum ve her su değişiminde bir miktar kaya tuzu ekliyorum. Ayrıca balıklarımı Aera Granumeat, Tetra Discus, NLS Cichlid Formula, Tropical Spirulina Super Forte Granulat yemleri ile besliyorum.

8. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    tesekkür ederim. Akvaryum bombeliyse bayag litre su alir sanirim 170 litredir o :) baliklariniz cok güzel, saglikli gözüküyor. Cinsiyette problem yasadiniz sanirim en kolayi anus vent :) saglikli baliklar. Hemen hemen ayni yemlerimiz var :)

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Su değişimlerinizi neden haftada iki kere yapıyorsunuz? Biyolojik döngü için sanki azıcık fazla gibi geldi bana bu. %35 oranında suyu haftada iki kere değişmek yerine 1 e indirseniz daha iyi olmaz mı? Üstadlar ne der bilmem de, sanki bana denge sürekli değişir gibime geliyor ?

10. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Su değişimini haftada bir kez 1/3 yapıyordum fakat her yerde farklı şeyler yazıyor, bazı yerlerde balığın gelişimi için 3 günde bir su değişimi daha iyi dediklerinden son 2 haftadır 2 kere yapmaya başladım. Üstadlardan net bi cevap gelirse sevinirim gerçekten.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sık su değişimi öneriliyor ancak sebebi pek yazılmaz genelde çünkü okunulanlarla edinilen bir düşünce yapısıdır. Ancak yüzeysel yazılmış olsa da doğruluk payı sınırı vardır. Balıklar su değişimleriyle çok daha iyi gelişir ancak bu yavru bireyler için geçerlidir daha çok. Çünkü Nitrat yavruların gelişimin önündeki en büyük engeldir. Erişkin birey olan balıklarımız varsa su değişimlerini söz ettiğin gibi 3 günde bir yapmak eksi yönleri beraberinde getirecektir.

Erişikin birey balıklar demek üreme dönemine girmiş veya girecek olan balıklar demektir ve bu süreçte sabit su değerleri, fazla oynamayan ısı konunun basit tarafı olsa da eskimiş su (Atık yükü çok olması değil tabi ) tabiri içerisine alabileceğimiz su en uygun üreme şartları demektir. Çünkü bu süreçte Ph ve alkanite yumurtala üzerinde etkilir ve tüm bunlar üreme siteği açısından da balıklar için önemlidir. İdeal olan su değişim süresi 10-15 günde birdir tabi genel balık yükü baz alınarak haftalıkta yapılabilir.

Erman Pehlivan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş