1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acemiden 50 Litre Akvaryum Çalışması

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde BassKiller tarafından 9 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz
    Öncelikle merhaba,

Bu hobiye yeni başladım ve evdekilerin git satın al diye zorlamasına rağmen kendi uğraşlarımla 48-35-30 yaklaşık 50 lt akvaryum yapıyorum veya yapmaya çalışıyorum. İyi bir cam ustası olmadığım için camları istediğim ölçülerde kesemedim.Milimlik aralık ve fazlalık ortaya çıktı. Düzeltmeye kalkıştığım bir cam iyice berbat şekil aldı ve yenisini kesmek zorunda kaldım.Aralık olan yerlere biraz fazladan silikon uyguladım kötü görüntüyü kapatmak için alüminyum köşebent kullanıcam.Şuan kurumakta yarın veya diğer günlerde (ne zaman kurursa) köşebenti ekliycem ve strafordan arka plana dekor yapmayı planlıyorum.Yaptığım yenilikleri resimlerle ekliycem.Yeni başlayan birine tavsiyelerinizi ve bekliyorum..

Heliak bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Acemiden 50lt akvaryum çalışması

Evet camların biri yüksek biri alçak olduğundan ilk deneyiminiz olduğu belli oluyor..:) Camların öpüşmeyen yerlerindeki boşluklar çok aralıklı değilse slikon o bölgeyi doldurur ve bu hacimde pekte sorun olacağını sanmıyorum.Strafordan arka planlar çok güzel oluyor ama çokta yer kaplıyor. Akvaryumunuz ufak olduğundan strafor epey bir yer kaplayacaktır.Ne beslemeyi düşünüyorsunuz bu akvaryumda? Sanırım marangozsunuz? Güzel birde kapak yaparsınız artık akvaryuma ? :) Bu arada kullandığınız slikonun markasını okuyamadım resimden.Slikon ne marka? Üzerinde antibacteriyel yazıyormu?

3. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Camların uyuşmazlığını kapakla kapatırım :) önceden dedemle babam marangozmuş aletler ordan, silikonun markası aklımda değil ama özellikle antibacteriyel olarak aldım..2 e 1d sarı prenses ve vatoz beslemeyi düşünüyorum. Sarı prensesler 1e 1d de olabilir sizce uygun mu?

Ayrıca 15 dk önce yaptığım akvryuma baktım gayet sağlam olmuş..

4. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara

Bence uygun olur ama sarı prenseslerin orta boyun altında olması lazım, öyle olursa güzel olur(1e 1d)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Acemiden 50 Litre Akvaryum Çalışması

Ellerine sağlık. İlk deneme için gayet güzel. DIY konularında hassasımdır yani çok çok severim ama iş akvaryum yapmaya geldi mi hazırcıyımdır. İllaki bir yerleri karizmasını çiziyor ama el alışınca o da sorun olmaktan çıkıyor.

İnşallah su kaçırmaz ve sorunsuz olur. Köşeleri kapatmak iyi olacak bence de.

6. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Mehmet bey,profil bilgilerinizde yaşınızı tam olarak yazmadığınız için size nasıl hitab edeceğimizi bilmiyoruz açıkçası.Akvaryumunuza gelince, insanın kendi becerisiyle birşeyler yapması veya en azından yapmaya çalışması çok daha zevk veriyor insana.Ancak beslemek istediğiniz türler maalesef akvaryumunuz için uygun değil.2e-1d zaten imkansız,Alp burak arkadşımız 1e 1d olarak yazmış ama bence buda yanlış,çünkü sp.ler daha büyük akvaryumlarda ve 1e 3d olarak beslenilmelidirler.50 lt.lik bir akvaryumda canlı doğuran türleri veya sadece lepistes beslerseniz daha güzel olur kanaatindeyim,tabi son olarak karar sizin.Saygılarımla.

7. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Temel abi ilk denememde bir yerinden su kaçırdı o tarafını daha düzgünce yapıştırdım yarın bakalım ne olacak.

Metin abi canlı doğuranları düşüncem daha zaman çok..

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Mehmet bencede bu akvaryumda sarı prenses gibi cıchlıd ları beslemeyi düşünme.Heleki 1 e 1 d hiç düşünme.Güzel bir canlı doğuran akvaryumu kurabilirsin mesela.:ay:

9. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Sarı prenses ve yunus beslemeyi sonralara bırakıcam büyük bir akvaryum alınca.Acaba şimdi aletleri alıp bu akvaryumda bettamı beslesem mi diye düşünüyorum. Hem akvaryum alıcam ve canlı doğuranlara masraf yapmamış olurum.. Sizce iyi mi yapmış olurum??

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yemişim Sarı Prensesi. Biraz daha farklı türlere yelken açmak güzeldir. Ortalık Sarı prenses besleyenden geçilmiyor. Güzel düşünmüşsün Betta olarak ama bir fikir olarak ben sana Leleupi öneririm, cüce Cichlid türüdür hacmine uygundur. Severim ve değerli bir balıktır. Dişi erkek seçimini tutturabilirsen kısa zamanda sayıları 500 kadar olur. Bir doğumda 100 kadar yavru aldığımı bilirim.

11. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Temel abi leleupi güzelmiş düşünücem bunuda daha farklı fikirleri olan varsa yazabilir.

Ve 2. deneme zamanı geldi inşallah sızdırmaz..

12. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

2. Denemede başarılı oldum..şimdi bir hafta tuzlu suda dursun..Bu arada yemeklik iyotlu tuz olurmu :) olmazsa kaya tuzu alıyım ve ölçüleri ne olsun ben şimdi yarım plastik bardak iyotlu tuz koydum...

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İyotsuz kaya tuzu kullansaydın keşke ama olsun.Bir hafta bekletmene gerek yok. Tuz ile akvaryumu güzelce ovala ve güzelce durulayıp akvaryumunu kur.Kumunu,filitreni,ısıtıcını vs ekle sisteme ve çalıştır.Bir hafta bu şekilde çalışsın.Sonradan canlıyı eklersin.

Temel abi 50 litre lelupi için az bir hacim değilmi ? Üstelik akvaryumun üstünden 5 cm boşluk kalsa ve kumunu vs düştükten sonra kalacak olan su en fazla 40 litre.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hacim fazla değil ama cüce Cichlid olan Leleupi 2 erkek 4 dişi olarak rahatlıkla bakılır bence. Erkekler agresiftir hatta tek erkek zorunlu da olabilir.

15. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Yarın aliminyum köşebent alıcam onlarıda monte ettikten sonra birde kapak yaparım.1 cm lik strafordan kaya dekoru yapmayı planlıyorum ve ytongtan ufak bir mağara gibi vs inş güzel olucak..

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Silikonun sadece antibakteriyel olması akvaryum için yeterli oluyormu başka bir özellik taşıması gerekir mi ? Ytongları boyarken nasıl bir boya tercih edilmelidir?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum için üretilen Sista marka silikonlar iyidir. Ytongu neden boyamak istiyorsun ?

18. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Beyaz çok standart kalmaz mı???

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Slikonun antibacteriyel olması yeterlidir Kubilay.Tabi marka marka kalitesi değişmekte.şahsen ben hiçbirzaman sista slikondan vazgeçmem. :ay:

20. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Bende hastayım şu lelupilere Temel abi.Hatta bir ara lelupi ile maymunkafa arasında karasız kalmıştım, ve daha sonra Van da ikisinide bulamayınca bu hevesimi rafa kaldırmıştım.

Sayfayı Paylaş