1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Achilles Tang

Başlığı 'Tang Balıkları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 9 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Achilles Tang hassasiyetlere sahip, fiyatı bakımından yüksek fiyata sahip ve Aşil tang olarak da adalandırılan bir balıktır. Achilles Tang bakımı ve beslenmesi konusunda titiz istekleri olan bir balık. Uzun süre sağlıklı yaşaması istenir, ancak ne yazık ki akvaryumlardaki yaşamına süre koyulabilmektedir. Bazı hobiciler 1 yıl yaşadığında başarı olarak görür, bazıları ise 2 yıl süre biçer. Elbette ithal edilen Achilles Tang sayısı ile akvaryumlarda sağlıklı bulunan balık sayısını kıyaslarsanız ortaya bir gerçek çıkar ki bu gerçek akvaryumlara eklenen Achilles Tang balıklarının %98 kadarının telef olduğunu ortaya koyar. Sağlıklı ve uzun süre akvaryumlarımızda yaşaması için mücadele, bilgi, araştırma, gerekenleri deneme ve gözlem gerektirir. Genellikle Achilles Tang balığı bir anda göz karartılarak alınır. Akvaryumunu sorgulayan, balığı çok çok iyi tanıyan ve şartlarının uygunluğundan elbette kimse emin olamasa da başarabilme oranının yüksek olduğunu düşünen çok az hobici bilinçli olarak satın alır. Bedelinin fazla olmasına rağmen risk alınır. Esnafımızın bazıları gelen Achilles Tang balıklarının satıldığını birkaç gün belirtse de esnafın elinde ölümler de az değildir. Neresinden bakarsanız bakın zorluğuna bakılmaksızın beslemek isteyen hobiciler az değildir. Hobimizi yaparken ilerleyen süreç hobicileri zoru başarmaya iteler ve farkının olmasını arzulamasına neden olur.

Achilles tang Tanımı:

Achilles Tang bağlı bulunduğu tür gurubuna cerrah balıkları adı verilir. Latince ismi Acanthurus aterrimus veya Teuthis Hepatus Aşil olarak kayıtlara girmiştir. Belge (Shaw 1803) ama genel tanım Achilles Tang olarak yaygındır. Bulunduğu Coğrafi doğal alanı bir anlamda neden hassas olduğuna da işaret etmektedir. Achilles Tang oldukça temiz, akışkan, berrak ve stabil suya sahip bölgelerde yaşar. Genelde bu alanlar aşırı derin olmayan aşağı yukarı 10 metrelik sığ sulardır. En çok görülen coğrafi alana bakmak istersek, Pasifik, Hawaii Marshall Adaları ve Markiz adaları olduğunu görürüz. Achilles Tang vücüt boyutları 26 ile 28 cm civarına ulaşabilir. Cinsiyet bakımından ayırt edici özellik vermek çok güçtür. Adapte edilecekleri akvaryumun su kalitesi oldukça iyi olmalıdır. Achilles Tang için bir anlamda suyun kararlığına bağlı bir balık demek doğru olacaktır. Beslenme olarak daha çok bitkisel bazda diyet yapılmalıdır. Yosun, yaprak nori, spirulina içeren gıdalar uygun olacaktır. Zaman zaman minik veya hazırlama şekildeki kabuklu hayvansal gıdaları kabul ederek yiyebilir. Adaptasyon konusunda bu kadar hassas olan Achilles Tang türdaşlarına karşı bir hayli agresif davranıp öldürmeye kadar gidebilecek seviyede hırçın davranmaktadır.

Doğal olarak bu sıralanan belirtileri gösterebilmesi için sorunsuzca adapte olduğu, mutlu olduğu bir akvaryum yapısı gerekmektedir.

Achilles Tang yaşadığı coğrafi bölgeye göre renklerinde değişiklikler olması doğaldır. Daha genç olanlarda tutuncu renkli alan olmayabilir veya belirginliği düşük olabilir. Melez şekilde ortaya çıkan Achilles tang olduğu da kayıtlarda geçmiştir.

Achilles tang Bakımı ve Beslenmesi:

http://www.akvaryumportali.com/mari...tang-ve-barindirma-zorlugunu-yenmek-9288.html sorusunun birçok farklı cevabı olsa da ilk kural, içinde çok çok sağlıklı ve son derece iyi durumda mercanlar ve yine balıklar olduğunu düşündüğümüz akvaryuma güvenmemek olmalıdır. Akvaryuma güven zamansız ve hatalı olabilir. Elbette sivri bir söylem olsa da altında yatan sebep açıktır.

Gerçekte teorik olarak bakarsak Achilles Tang balığının ekleneceği akvaryumda zor mercanların bulunması bir anlamında veya genel su kalitesi anlamında yapısı iyidir düşüncesi çıkabilir. Ancak birçok Sps ve Lps akvaryumlarında reaktörler, günlük element dozlamaları, Ph değerini oynatacak kalsiyum ve yine Kh değerine etki edecek unsurlar ile akvaryumun su yapısı günlük olarak az da olsa değişkenlik gösterecektir. Achilles tang adaptasyonundan 5-6 gün önce ve adaptasyondan sonra 5-6 gün tüm bu girişlere çok çok dikkat edilmelidir. Katkılar veya manuel olarak yapılan tüm işlemler stabil halde gerçekleştirilmelidir. Bu sıralanan sebeblerden dolayı akvaryist mükemmel bir akvaryumu olduğunu düşünüyorsa da aslında temelde balığa uygun olmayan şartları ortaya çıkarmaktadır. Çünkü aslında daha stabil akvaryum koşullarında adaptasyon daha rahat gerçekleşir. Oturmuş ve eskimiş akvaryumlarda sorun daha az yaşanacaktır. Adaptasyonun tam gerçekleşmesi ardından yavaş yavaş katkı ve türevlerinde eklemeler başlayabilir. Çok fazla ellenmeyen, müdahale edilmeyen daha duru sistemlerde çok daha kolay bakılabilecekleri bilinmelidir.

Achilles Tang tercih edilen su değerleri:

Yukarıda http://www.akvaryumportali.com/ekipmanlar-katkilar-su-kimyasi/tuzlu-su-akvaryum-kimyasi-7905.html konusunda tutucu olduğunu ele almaya çalıştık. Bu açıdan aşağıda aslında nispeten ortalama tuzlu su akvaryumlarının ortak su hedefi olan parametreler bulunuyor olsa da sabit tutmak her akvaryumda kolay değildir. Özellikle yoğun mercan tanklarına girilen günlük element dozlamaları olumsuz etkilemektedir. Daha stabil ve dengeli gidilen akvaryum ortamları Achilles Tang için çok daha rahat edecekleri ortam anlamına gelir.

pH 8.2 ............................ ................. ....8-8,5 8,5-8 ....
    Tuzluluk g/l...............34-41 .................. 36 g / l
    Yoğunluk--1022 ............... g/l.........1.020-1.026 yoğunluğu g / l
    KH ............................ .............. 8 dKH 6-10 dKH
    Oksijen mg/l.............5-7 .................. 5,5 mg / l
    Kalsiyum mg/l..........380-480 ..................... 400 mg / l
    Magnezyum mg/l.......1.200-1500 ............... 1285 mg / l
    Stronsiyum mg/l...........6-12 ................ 80-10 mg / l
    İyot ------------------------------------------------60 ppb

Achilles Tang adaptasyon günlerinin ilk aşamasında rahatsız edecek balık olmaması bir anlamda süreci kolaya çevirecektir. Fakat üst kısımda yazıldığı gibi adaptasyon sonrası kendi türündeki balıkların eklenmesi de ayrı sorun çıkaracaktır. Bu yüzden rakibi olmayan boylarda küçük Tang balıkları daha önce adapte edilebilir. Bunun yanında renklerine yakın diğer Tang türleri fazla çeker ve onlara karşı tavır normalden sert olur. Eğer alıştırma aşamasında kendi rengine yakın bir rakibi önceden akvaryumda varsa başlarda bu sefer Achilles Tang zorlanacaktır. Achilles Tang balığı beslemek istiyorsak akvaryumda barındırılacak diğer mercan türlerinin ihtiyaçlarını karşılama noktasında yapılacak eklemelerin suyun ana değerlerinde ani oynamalar yapmamasına ve alıştırma aşamasında kendi türdaşlarından zorlamaya neden olacak balıklar bulunmamasına özen gösterilmelidir.

Akvaryum Portalı;

sinsitilki, TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Achilles Tang

Fiyat olarak Türkiye'deki rakamı nedir? Bu balığı esnafta gören var mıdır?

Sanıyorum tuzlu su hobisinin nirvanası.

3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bülent hoca Ankara'dayken birlikte Ekstremde görmüştük. 600 TL yada 800 Tl idi. (Fiyat 150 nin üstüne çıkınca benim hafıza direk sıfırlıyo) :D Yanlız gerçekten çok güzel bir balık.

4. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Yok yaw o kadarda değil abartmayın. Ben sevmedim 600TL para vereceksin max 1-2 sene sonra balığa güle güle. Kalsın ben almayım. 600 tl yi duyunca bende kısa devre oldum Hakan gibi.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Makaleye yazacaktım eklemedim ama bu balık en güzel ve uzun süre Marmara doğal deniz suyu ile kurulmuş ve su değerleri dengelenmiş bir akvaryumda yaşar. :) Benim tren orange tang olmasaydı ve 1 yıl önceki yüzde yüz doğal su olan akvaryumum olsaydı düşünebilirdim.

Bu arada işi bilen bazı esnaf arkadaşlarda bu konuda benimle aynı fikirde. :)

sinsitilki bunu beğendi.
  6. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Temel abi bana sorarsan senin orange tang daha güzeldi abi yaw.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mustafa bu konu gerçekten çok göreceli bir konudur. Kaldı ki bazı türlerde güzellikten ziyade nadir olmalarına ve herkesin bakmayı başaramadığına bakar. Kısaca bazen bazı hobiciler sadece herkes yaşatamadığı için ben yaşatırım diyerek kendi dahi beğenmese satın alır. Tabii bazen de beğendiği için alır ve herkes tercih etmeyebilir. 800 USD olan bir balığıma daha evvel yazmıştım frontoza daha güzel diyen dahi olmuştu, bu çok doğal çünkü bakış açısı, balıklardan ne beklendiğine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Mesela ben balıkta beğeni olarak renklere değer vermem. Siyah olup çok beğendiğim balıklar vardır. Fakat ne olursa olsun asil bir balık ve uzun süre yaşatabilen için gurur verici diyebileceğimiz bir kavrama sahip olan bir balık.

8. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Temel bey acaba bu tür ithalattan gelen balıklar üretim balıgımıdır yoksa direk denizden toplanan balıklarmıdır?Bunu şunun için soruyorum eger bu balıgın durumu böyle ise(denizden toplama) neslinin tehlike altında olması gerekmezmi 2 sene ömür çok az çünki..:( ama hoş balıklmış..

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Doğal alandan toplanıyorlar. CITES doğal koruma programına göre adet sınırlaması var listede olan balıklarda. Kısaca bu tür var mı bilemiyorum ama zaten genel olarak tüm türler bu anlamda sınırlamaya tabii. Kapalı sistemlerde bu türleri üretme aşamasını biz zor görürüz ama sonraki nesilleri bilemem.

Sayfayı Paylaş