1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acil cevap lütfen balığım çırpınıyor

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Bozkurtciklet tarafından 30 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Selam aleykum arkadaşlar
    Beslediğim ciklet türleri; sarı , mavi prenses, imparator ve (koalamı kadangomu tam hatırlamıyorum )(tam ismi aklımda değil çingene imparatorda diyorlar ).
    Dün %50 su değişimi yaptım. Balıklar beyaz beneğe yakalanmışlardı. 4gün tedavi süreci uyguladım. Mikrofish ve contra-ıchthyo ile. Balıklarım iyileşince %50 su değişimi ve gerekli olan iç motor (alvaryum suyundan aldığım su ile) ve dip temizliğini yaptım. Fakat suyu değistirdikten saat sonra çingenenin biri ölmüştü. Yaklaşık bi 12 saattirde bi çingene gerektiğinden fazla solungaçlarını falan hareket ettiriyor suyun bir noktasında durup. Diğer balıklarımda o balığa alttan vuruyorlar. Yüzerkende hafif yan yüzüyor. Yardım lütfen.

Düzenleme: 30 Mart 2016
  2. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Öldü balığım :(temo26

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su değişimlerinde ve genel yürütmede kışın ısıya dikkat etmek gerekiyor, benek sorunu genelde kışın bu yüzden yaşanır. Tabii hatalı balık satın alma vs gibi hatalar zaten diğer yapılan hatalar. Üzülme sağlık olsun diyelim.

4. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    İki haftada 3kez şu değiştirdim. 3.de öldü 2balığımda. Su değiştirirken neler önerirsiniz. Sular çeşme suyu (2gün bekletilmiş.).

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Suyu ne kadar dinlendirdiniz, mutlaka ustu açık bir kovada en az iki gün dinlendirmek gerekir.

Mesajı sonradan gördüm dinlenmis su,

Su değisimini büyük ölcekte değil azar azar yapmayı deneyin.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aslında ro veya damacana suyu öneririm, bunlar yoksa çeşme suyundaki klorun uçmasını iyi sağlamak için su dinlendirme kabına muhakkak hava taşı koyun su iyice havalansın...

7. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    3 gün dinlendirdim suyu. Damacana su kullanmıştım önce. Ama son değişim çeşme suyu (3gün garanti dinlendirdim.).

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryumdan foto yükle ne var içinde dkor ksya kum vs bakalım.

Bozkurtciklet bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Uğur bey öbür konunuz olan "mikofish" konusundan anladığım kadarı ile akvaryuma mikofish eklemişsiniz, buda akvaryumda bakteri popülasyonunu azaltmış ve dolayısıyla balık ölümleri gerçekleşmiş.
    Şu anda yapacağınız tek şey akvaryuma bakteri kültürü girip suyun pırıl pırıl olmasını sağlamak...

10. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Bakteri kültürü nedir acaba yeniyimde.

11. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryum 65 lik zannedersem, ciklet balıkları için hacim olarak ufak gelir. İlaç uygulamasıda yapmışsınız. Bence dinlenmiş suyunuzun içine hava taşı atıp balıkları buraya alın akvaryumu tekrar kurun. Bakteri kültürünü akvaryumcunuzdan isteyebilirsiniz. İki gün sonra balıkları tekrar akvaryuma alın. Büyük capta su değişimi yapmak yerine haftada iki defa su değişimi yapın. Olan olmuş artık benim fikrim bu sekilde.

Tavsiyem de şu olur, bir kaç bakımı kolay bitki ile beraber neon lepistes moli gibi balıklar beslemeniz. Bunun içinde bir adet selale filtre edinip iç filtre yerine onu Kullanmanız.

Ciklet için büyük akvaryum gerekir en az 200 litre olmalı.

13. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Velifera besliyordum önceden hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.
    Cikletlerde yeniyim. Japon türleri 5sene beslefim. 120lik akvaryum alcam zaten 20 tane eşli ona 10 tanede bu akvaryumda bakcam . Teşekkür ederim. Kültür dediğinizde şimdi araştırdım. Sera nitrive kullanıyorum zaten. Bide mavi damla var ayrıca. Biktim japon türlerinden çok hantallar :)

veysel bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Cikletler icin kayalık ve kumluk alanlar olusturacak sekilde hacimce büyük tank tercih edin. Suyu sertlestirecek mercan kırığı veya aragonit kum olur. Silis kumda tercih edenlerde var. Bol oksijeni severler hava taşı ile destekleyin gerisi gelir zaten. Kolay gelsin.

15. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Bir adet dış filtre motor alcam akvaryumla birlikte . Sanırsam hem iç hem dış motor temizlemeye ve oksijene yeterli olur.

veysel bunu beğendi.
  16. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Mavi damla dediğiniz büyük ihtimalle Metilen mavisidir, ve akvaryumda kullanımla birlikte bakterileri yok eder. Bu tip ilaçları ana tankta kullanmayın, balığı başka bir yerde tecrit ederek tedavi etmelisiniz.

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Dha iyi olur, ic filtre ile havada verirsiniz.

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tatlı su akvaryumlarında çift filtre bakteri tutması için her zaman iyidir ve filtreleri temizlerken ikisini birden temizlemeyin bakteriler yok olmasın...

19. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Yani özetle tank temizliği için genel yapmam gereken sizlerin yazdıklarından anladığım kadarıyla.
    1-herhangibir damlaya gerek yok.
    2- 1/3 su değişimi aylık.
    3- haftalık motor temizliği.
    4- 3gün dinlendirilmiş su (kaya tuzu karışımlı.)
    5- dip temizliği 2haftada bir.
    Doğrumuyum acaba

20. Swordland

Swordland

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    Fatih
    Uğur Bey, 5 senedir 200 litrelik akvaryumumda yunus, s.p ve mpanga besliyorum. Hediye olarak gelmişlerdi, 8 taneydiler. Şuan 25 taneler. Çok özene bözene baktığım söylenemez. Haftada ya da 2 haftada bir su değişimi yaparım, %20 oranında çeşmeden hortumu çeker, eklerim. iç motoru ayda 1 , dış motoru 3 ayda bir temizlerim. Bol mağaralı bir dekor ve silis kum ile hayatlarını idame ediyorlar. Lakin Ana tankıma asla ilaç kullanmam. Hastalık belirtisi gösteren balığı derhal 50 lt lik tanka alır, ilaçlarını orada uygularım. Ve hiç toplu ölüm yaşamadım.
    Bunu yazmamdaki amaç, örnek bakım olarak görülmeyecek bir akvaryumda bile 5 senedir, yavrular vererek yaşayabiliyorlar. Balıklarınızı çok fazla rahatsız etmeyin. İlaçlara boğmayın. Ayrıntılarla boğuşmayın. Akvaryumunuza mutlaka kum ve mağaralar ekleyin, boyutunu büyütün. Arada bir balıkları gözleyin, hastalık belirtisi olanı ayırın. Kaliteli yem kullanın. Gerisi kendiliğinden gelir.

mekatronik bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş