1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acil Durum Beyaz Benek

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Ankaraguclu tarafından 11 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Günaydın abiler Bu sabah balıklara yem verirken gördüm 4-5 tanesinde beyaz benek oluşmuş bu ani ısı değişimindenmi oluyor ? Isıtıcı 24 De Sabit Duruyor benim balastlar manyetik çok ısınıyor birde akvaryum camına dayalı duruyor acaba onlarmı ısıtıyor ? Gündüz 10 Saat Yanıyor Akşam kapatıyorum Şimdi Duvar İle Sehba arasına dayadım akvaryum camına deymiyor.Metilen Mavisinden Damlattım 5-6 Damla kadar Şimdi Ne Yapmalıyım ? En Son 4 Gün Önce Bitki alıp ekledim başka hiç birşey eklenmedi.

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Acil Durum Beyaz Benek

Ani ısı değişiminden olur tamam da ani ne kadar ısı değişikliği olmuş olabilir ki ?
    günde 10 saat fazla diye düşünüyorum. 8 idel değil mi acaba?
    kendin de söyledin ya hani eklediğin bitkiden sonra olmuş olma ihtimali var, 4-5 günde azmış olabilir.

Metilen mavisi, bir miktar su değişimi, ısının arttırılması, karartma yapılması gibi çözümler var biliyorsun. Peki hangisi etkilidir? Belki de genellikle olduğu gibi atlatacaklar paniğe gerekyok. Belki de atlatamayacaklar, önlem almak yardımcı olmak gerekir???

Tercih senin :)

3. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abi Ben ara Sıra bakıyordum en fazla ısı değişimi 2 Derece oluyordu yani 24 se 26 ya çıkıyordu. Metilen mavisi damlattım ısıyı 27 ye Cıkarttım 8-9 Litre yakın su alıp su ekledim Şimdi Bitkileride Çıkarttım içinden Nekadarlık bir kaya Tuzu Eklemeliyim kaç yemek kaşığı Olmalı ? Tuzuda attıkdan sonra 1 gün boyunca Üzerine Örtü kapatacağım.

4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Isıyı 28 e aldım 2 yemek kaşığı kaya tuzunu Akvaryumdan bir bardak su alarak içine ekledim iyice Karıştırdım erittikden sonra ekledım 8-9 Lıtre Su degıstırdım Bitkileri Cıkardım metılen mavisi döktüm Akvaryumun üstüne çarsaflar örttüm. İnşallah Geçer :(

5. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abiler şimdi teyzemin oğlu lepistes besliyor Türü değiştirmek istemiş gitmiş ciklet alıp gelmiş lepistesleride bana veriyor al senin olsun diye Fakat Malum benimkilerde hastalık olduğu için getirsem direk koysam onlarada bulaşır diye Korkuyorum. Dün komşum erzincana gitti akvaryumunu bana bıraktı 14 Lıtre akvaryum içinde 1 tane japon var O Akvaryumdaki Filtreyi söküp benim 11 Litre akvaryum varya ona taksam Teyzeoğlu'nun balıklarıda 11 Litreliğe koysam Olurmu ? Isıtıcı Yok ama

6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Şuan Dereceye baktım Isı 29 da İyimi ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Isı iyi bu şekilde ama dediğin gibi hasta balıkların yanına yeni Lepistes balıkları eklemek doğru olmaz. Beyaz benek ısı farkından oluşabilir doğrudur, bu yüzden dillatli olmak gerek kış aylarında. Balıkların yemlerine sarımsak suyu emdir öyle ver.

8. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Teşekkür ederim abi yorumun için Vazgeçtim zaten balıklarım iyileşmeden onlarıda tehlikeye atmak olmaz.en Çok Platimin Üstünde vardı onda geçmiş durumda şuanda lepistes ve neonların üstünde 1 er tane var Fazla yok onlarda bugün yarın dökülür muhtemelen Sarımsak Suyu dedınya abi Sarımsak suyu değilse Tozunu alıp yem ile karıştırsam nasıl Olur ? Ve Bu Bitkilerden Şüpheleniyorum hastalık muhakkak bitkiden bulaştı bitkiler şuan bir kovada duruyor onlardaki astalıkları nasıl yok edebilirim ?

9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Balıkların Hemen Hemen 1-2 tanesinde kalmış durumda birisi yavruda birisi lepistesde var gördüğüm kadarıyla inşallah yarına kadar onlarda dökülür.Bu Bitkileri Nasıl Temizlemek Lazım Hastalık Onlardan bulaştı diyorum ben :bilmem:

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Metilen mavisi ile bitkileri dezenfekte edebilirsin. Ayrı bir kap içinde bir süre tutarak akvaryuma ekleyebilirsin, metilen mavisini aynı zamanda akvaryuma da uygun dozda ekleyebilirsin.

11. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Teşekkürler Temel abi. Metilen mavisini İlk gün 10 Litreye 2 damla girecek şekilde 2.ve 3.cü gün ise 10 Litreye 1 damla şeklinde ekledim akvaryuma bitkiler bir kovada duruyor Kovayı Dolduruyum Ağzına kadar suyla 10 Litreye 1 Damla ekleyim yeterli gelirmi ? Ve NE kadarlık bir süre zarfı içerisinde geri akvaryuma ekleyebilirim ? Bugün Hastalığın 3.cü günü Su değişimi yapayımmı ?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

10 litreye 30 damla ekleyip bitkileri kovada 20 dakika tutabilirsin, akvaryuma da dozu 10 litreye 2-3 damla şeklinde uygulayabilirsin.

13. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Tamam abi Ben Üstündeki Reçeteye göre Hareket etmiştim :) 30 Dakika Tutalım Garanti olsun. Şuan Cafedeyim Sınavlarım var 10da çıktım 2de bir daha gireceğim Eve Gidince su değişimi yapmayı düşünüyorum ben ama sizce uygunmudur uygunsa 10 Litre yeterlimi ? bu arada Akvaryuma Kaya Tuzu eklemiştim Bitkileri Ekleyince Bitkilere Herhangi bir zarar olurmu ? saygılar:gif

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kaya tuzu bitkilere zarar verebilir evet, daha fazla su değişimi yap bu durumda.

15. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Çok SOru soruyom abi Affola saygılar:gif 30 Litre Değiştirsem Yeterli Olurmu Fazlamı gelir ?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum kaç litre ise %30-40 kadarını değiş kendine gelsin akvaryum, zaten benek menek bir şeyler yapıyorsun durmadan. Kaya tuzu bitki eklenecek akvaryumda vs olmaz. Biraz daha dengeli olman iyi olur.

17. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Tamam abi çok Teşekkür ederim.

18. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

3/1 Su değişimi yapıldı eklemiş olduğum su akvaryum ısısı ile aynı seviyeye getirilip eklendi. Bitkilere 30 damla metilen damlatıldı. Yarına İnşaAllah Hastalıklar bitiyor.

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    2 dua etmeyi de unutma miraç, çok etkilidir.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

20. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Tabi Abi Ondan güzel şeymi var bu dünyada

Sayfayı Paylaş