1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acil frontoza yardımıı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde kado buhara tarafından 25 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Yeni aldığım 4 adet frontozamda, kendi akvaryumuma ilk attığım gün yaklaşık bir saat sonra pul atması oldu. Bir tanesi iki tane pul attı, öbürüde bir tane, bu neden kaynaklanmış olabilir. Sert bir cisime çarpma yada korkudan hemen taşlara saklanma gibi bir hareketleride olmadı, acil cevap bekliyorum verirseniz sevinirim..

M.D. 2

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    aciLL frontoza yardımıı

Pul atma konusu stres ve ya bir anlık korku ile olacak iş değildir. Balıklarınız bir yere sürtmüş olabilir ve ya adapte edildiklerinde uygun bir yer bulan balığın seçtiği bölgeye girmek istemiş darbe görmüştür. Kepçe ile sizin zarar vermiş olabileceğiniz ihtimali de vardır.

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    aciLL frontoza yardımıı

Korkucak birşey ama banada kayalara veya taşlara sürtüp pullarını sıyrtmış olabilir.Akvaryumunuz kaç lt.

4. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    aciLL frontoza yardımıı

140 x 50 x 50 yani 35* lt oluyor sanırım. Ben direk kovayla attım içine balıkları ve bir yerede çarpmadılar. Onlara vurabilecek boyda bir balık yok. 3 dişi 25 ila 30 cm arasındalar, erkekte 40 cm civarı veya daha fazla. Ciddi bir problem yaratırmı bana bu durum? Onu öğrenmek istedim.

M.D. 3

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    aciLL frontoza yardımıı

Sıkıntı yapılacak bir durum değil, zaman zaman oturmuş akvaryumlarda da görülebilecek bir durumdur. Eğer akvaryum şartlarınız yerindeyse ve bir hastalık ve ya su bozukluğu söz konusu değilse elbette.

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    aciLL frontoza yardımıı

Benim bildiğim erkek 35 cmyi geçemez dişilerde 20 cm'yi geçemez siz yanlış ölçtünüz heralde. Kovayla direk saldıysanız balıklar muhtemelen şiddetli su yüzünden yere vurmuşlardır o sırada pulları sıyrılmıştır.

7. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    aciLL frontoza yardımıı

Göz kararı söyledim daha ölçmedim yeni aldım. :cekingen: Şimdi gelelim ikinci merak ettiğim olaya. Bu akvaryumda iki magnum, bir aysmen, iki kaliko, üç değişik tür vatoz, üç yavru frontoza, (5cm ila 8cm arası) iki yunus, iki sarı prenses, birde turuncu prenses var. İçine dört adet tencere şeklinde frontozaların sığınması için ekipman koysam, bu ortamda yavru alabilirmiyim. Cüce vatoz için sormuştum, alamazsın dediler aldım. Şansım tuttu.
    Sorduğum soru şöyleydi.

Ben de şuan iki adet cüce vatoz var. Erkek 8,5 veya 9 cm boyunda, dişi ise 5cm. Bunlardan yavru alma ihtimalim ne kadar yüksek. Yanlarında baktığım balıklar 2 brichardi, 2 leleupi, 2 mono, 3 tropheus, 10 frontoza. Genelde kurutulmuş karides ve tetra yem veriyorum. Akvaryum dekorumda kaya bol, ve ağaç köküne benzer bir süsüm var. Akvaryumumda ikiside onun içinde. Dişi yine arada geziyor ama erkek hiç çıkmıyor nerdeyse. İkisinide alalı 1 ay oldu, dişiyi daha çok görüyorum erkeğide arasındaki deliklerden hareket ederken fark ediyorum. Dışarı çıkıp cama yapışıp gezdiğini hiç görmedim. Onu dişiden 5 gün önce falan almıştım, dişiyi koymadan önce yapışıyordu camda geziniyordu. Dişiyi koyduktan sonra gözükmüyor ortalarda.Yardımcı olursanız sevinirm. Bu ortamda bu cücelerden yavru alabilirmiyim ?
    (buradaki akvaryumun ölçüleri 70 x 40 x 50 )

Gelen cevaplar :

1-Valla bahsettiğiniz ortamda yavru alabileceğinizi zannetmiyorum. Daha sakin bir ortam yaratmalısınız. Hatta onlara özel bir akvaryum kurma imkanınız varsa onu yapın bence. Balık sayınız fazla ve bu balıklar cücelerinizi rahat bırakmazlar diye düşünüyorum
    Bu cevap muzikopat dan geldi.

2-Bu kargaşada yavru alınması nerdeyse imkansız.Birde dişi boyu ufak yani damızlık altı durumda henüz...
    Bu cevapta Tuna Soylu beyden geldi.

Ama ben yinede, bu cücelerden bu ortamda yavru aldım. Ve o akvaryumdaki yeni balık sayımda şöyle. 3 brichardi, 3 lelupi, 2 mono, 2 argus, 3 tropheus, 12 frontoza. Bu şekilde .

Umarım bu akvaryumda da şansım tutar ve frontozalardan ikinci kolonimden ilk yavrumu alırım. Çünkü ikinci akvaryumdakiler damızlık durumdalar. Onları öyle aldım ama, küçük akaryumumdakileri, 70 cm likte olanları yavruyken almıştım. Onları bekleyemedim büyümesini gittim damızlıkları aldım. Şansım tutarda inşallah alırım.

Şimdiden cevaplar için tşk ederim.

M.D. 4

Sayfayı Paylaş