1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acil yardım balığım hırpalanyor !!

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde kerem11 tarafından 15 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Arkadaşlar çarşıdan sp aldım cinsiyeti dişi diye ama erkek olan çok hırpalıyor yardım edin erkek mi yoksa ondan mı hırpalanıyor ?

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erkek balık çiftleşme isteği olduğu için bu hareket normaldir.Dişi hazır olmadığından karşılık veremeyebilir.Aldığın balığın resmi olmadığı için birşey söyleyemeyiz.

3. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Resmi ekledim hocam nolur yardım edin .

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dişi olabilir ama bu boyda dişi almak pek doğru değildir. Genelde esnaf elindeki yetişkin boy dişiler damızlık süreci bitmiş veya üremeyi kesmiş balıkların değiş tokuşuyla gelir. Erkek balık dişiyi üremeye teşfik için de hırpalıyor olabilir. Ben balığı dişiye benzettim ama tam anlamak kolay değil çünkü balık baskın erkek yüzünden iyice sinmiş ve renk soldurmuş olabilir.

5. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Hocam öncelikle yorum için teşekkürler bu balığı burdaki başka akvaryumcuyada gösterdim de geldim şimdi oda anüs vent kısmına baktı ve yumurta benekleri yok kesin dişi dedi. Erkek 1 adet var şimdi buda dişi olduğuna göre 2 dişi oldu.Eve götür balığı ışık kapalıyken koy açıkken koyma dedi.Koydum şimdi o kadar hırpalamıyor.Ama arada gene önceki dişimle kovalıyorlar sanırsam yeni geldiği için olmaları lazım.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elbette yeni gelen balığa taciz normaldir. Bu yüzden akvaryuma içten asılan bir alıştırma haznesi eklemek ve bu gibi durumlarda balığı ilk 3-4 güm orada beslemek en güzelidir. Darbe almadan suya alışır ve diğer balıklar görerek alışır zaman içinde. Yahut diğer yol dekoru tamamen değiştirmektir ama kum bozulmadan. Bu yeni bölge edinme telaşı demektir ve balıkla ilgilenmezler. Deneyebilirsin bunu.

kerem11 bunu beğendi.
  7. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Yumurta benekleri yok üst yüzgeç kısa ve alt arka yüzgeç sivri değil o balık dişi kardeşim ve erkekte üreme isteği oluyor diye dişiyi hırpalıyor birşey olmaz normal bi davranışları.Üzerinde büyük yara bere olmadan da ayırmaya kalkma sakın

kerem11 bunu beğendi.
  8. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Temel hocam alıştırma kabı nası birşeydir .Birazdan açarmısınız yada resim falan varmı ?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fotoğraf benim alıştırma haznemdendir.

Alttan taciz çabası içinde olanlar görünüyor ama boşa çıkıyor.

10. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Akvaryuma bak gözünü seveyim ya :helalolsun:Bu deniz akvaryumlarını görünce içinden benim baktıklarımda balık mı diyorum :F

11. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Tül yavruluk gibi birşey sanırsam şimdilik izlenimleri görmek istiyorum.Artarsa saldırılar böyle bişi yapacağım .

12. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Arkadaşlar benim erkek niye bu kadar azdı. Dünkü dişiyi diğer dişiyi kovalıyor dişilerim ne zaman hazır olacaklar .Yeni dişim arada sabit duruyor bazende yukarı doğru duruyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ayrıca yeni aldığım dişi yem de yemiyor ! .

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kerem selamlar,

Sorununu anlıyorum ama sence sorularının yanıtını kim verebilir veya kim bilebilir ? Balıklarının davranış karakteri ile alakalı durumlara kota koymanın tek yolu yukarda yazılan öneriler beni dinlersen. Bunun dışında dişilerin ne zaman hazır olur, yahut dün aldığın ergen dişi menopozda mıdır, erkek balığının testesteron seviyesi ne zaman düşer valla bilemeyeceğim.

kerem11 bunu beğendi.
  14. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Önerilerinizden birisi olan dekoru değiştirdim bol bol saklanma yeri yaptım mağara gibi su ekleme motoruda temizleme yaptım .İleriye bakıp gözlemlerimi tekrar paylaşmak isterim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Balığınız benim kanaatimce çiftleşmek isteğinde ve bütün dişilere kur yapıyor.Erkek dişilerin yanına geldiği zaman titreme hareketi yapıyor mu? Eğer yapıyorsa bu kur yapıyor anlamındadır.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Henüz alışma sürecinde olan bir balık yem yemez zaten, alıştığında mutlaka yiyecektir. Ayrıca cinsiyet konusuna gelince benek sayına ve balığın yüzgeçlerine bakarak cinsiyet anlaşılmaz bu bir ihtimaldir.
    Kesin çözüm anus-vent kızarıklık bölgesinin dişilerde daha çok belirgin olması. Bir bakın bence, bunun örnekli fotoğrafları vardır sitemizde. (Tolgahanın ablası)

kerem11 bunu beğendi.
  16. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Balığımı burdaki bir çok akvaryumcuya gösterdim onlar anüs vente bakarak dişi dediler .Ama sanki balıkta ağzının kenarında vücudunda hafif siyahlık var çizgi gibi oda kafamı karıştırıyor.

Birde erkek sp şimdi baktım ağzının kenarı siyahlık var sanırım kur yaptı ondan siyahlaştı .

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş