1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acil Yardım Cichlid İçin Lütfen..

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Seher tarafından 20 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel
    Merhaba arkadaşlar,

Ciklit besliyorum 80 lt akvaryumum var. Bugün bir tanesinde kuyruk erimesi olduğunu farkettim.Hangi ilacı almamı önerirsiniz ve başka tedavi yöntemleri var mı?

Bir de kuyruğu erimiş olanı akvaryumdan uzaklaştırmalı mıyım, diğerlerine bir zararı dokunur mu?

Yardımlarınızı bekliyorum...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Acil Yardım Cichlid İçin Lütfen..

Bir tanesinde olan kuyruk erimesini görsek fena olmaz. Cichlid bu kavga vs işi olup boşuna ilaç vb kullanmayasın. Her olumsuzlukta ilaca sarılmamak lazım.

www.ap-depo.com sitemizden yükleyebilirsin.

Hastalık tedavi portalı;

http://www.akvaryumportali.com/forums/21-Tatlı-Su-Hastalık-Tedavi-Portalı

Formu doldurarak konu açman gerekirdi ancak Hobiye başlangıç bölümünde olduğundan devam edebiliriz. Fotoğraf eklersen iyi olur, yanlış öneriler gelmesin.

3. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Kavga vs.şeylerden olmadığına eminim teknik sebeplerden dolayı fotoğraf da yükleyemedim sürekli gözetim altında tutuyorum dünden beri hiç yem yemedi zaten bir terslik olduğunu anlamıştım yardım için sağolun..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sadece kuyruğun son kısmı mı kaldı balıkta ? Nasıl desem eti mi kaldı ? Beslenme diyetlerini güçlendirmen gerek ve 80 Litrede kaç Cichlid, şartlar nedir, Filtrasyon nasıl, Türler neler gibi bazı bilgileri yazman gerek Seher.

5. eshquia

eshquia

İsim:
    Ayhan Balbunar

Ben Mikofish kullanmıştım, gayet başarılı bir şekilde tedavi gerçekleşti. Nasıl kullanılacağı prospektüsünde yazıyor.

Bugünlerde yine 2 SP min kuyruklarında hasar var ama sanırım hastalıktan değil. Sürekli kovalanan balıklar çünkü. Yem yemelerinde de bir problem yok.

6. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

80 litrede 3 sp hasarlı balığımın durumu gittikçe kötüleşiyor hareket etmemeye başladı yem atıyorum fakat yemeye yeltenmiyor bile zorlada yediremem öyle değil mi Temel Bey..Filtre,ısıtıcı herşeyi tam çok özenerek kurdum akvaryumu sadece eti kalmadı kuyruğunun bir kısmında hasar var sadece kuyruk tamamen yok olmadı yani benim merak ettiğim şey diğer balıklarıma da bulaşır mı,?Bu arada ilaç önerisi için teşekkür ederim Ayhan Bey :)

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Mantarın ilerlemiş safhalarına benziyor anlattığınıza bakılırsa.. Fotoğraf görmedende tedavi önermek çok zor.. Sera'nın baktopur ilacı bu hastalıkta etkilidir.Ama hastalığın ilerleme durumuna göre bazen hiçbir ilaç etkili olmayabiliyor.. Bulaşıcı olabilir.. Eğer hiçbir balığınız yem yemiyorsa onlarda zamanla zayıf düşüp ve hastalığa yakalanabilirler.

8. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Diğerlerine biraz önce verdim güzel yiyorlar hareketliler de fakat önlem açısından suyu yenilememi önerir misiniz?

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Hasta balığı ayırabilseniz çok daha iyi olur aslında.. Başka akvaryumum olmadığı için hasta balıkları bir kovaya ayırıp hava taşı bağlayıp orda ilaçlıyor o şekilde iyileştirebildiğimi iyileştiriyordum.. Sonra kovada ki suyu tazeliyor sonra ki gün tekrar ilaçlıyordum..

10. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Hasta balığımı dün akşam 10 litrelik bir akvaryuma almıştım faydası olmuş mudur? Dün öğlene kadar bişey yoktu akşam farkettim ve hemen aldım diğerlerinin yanından

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bazen bu durumlar daha sonra daha farklı bir sorunu ortaya çıkarır. Eğer balığın kuyruğu baskın balıklar tarafından koparılmış ise veya hasta olduğundan ayırıp başka yerde tedavi etmiş olsan dahi ana akvaryuma geri adapte ettiğinde baskın balıklar tarafından bu sefer değil kuyruğu yüzgeçleri dahi kalmaz. Zaten akvaryumun Cichilid türü için çok küçük. Bu yüzden sana önerim, tedavi sonrası balığı akvaryuma direk eklemek yerine akvaryumun içine asacağın bir alıştırma haznesiyle balığı suya iyice orada alıştırman ve en önemllisi baskın olan akvaryumdaki balıkların ona zarar vermeden görerek alışmasını sağlamandır.

Başarılar...

Sayfayı Paylaş