1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acil yardım lütfen

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Gökhanlafcioglu tarafından 14 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. Gökhanlafcioglu

Gökhanlafcioglu

İsim:
    Gokhan
    Merhaba arkadaşlar deniz akvaryumumda kahverengi yosun problemi var diaton.Su degisikliği yaptım,fosfat degistirmek icin katkı kullandım. Eski kayaları kullandım yeni kurulum yaptım. Başka çözüm bilen arkadaşlar yazabilirmi?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba, öncelikle hoş geldiniz.
    Akvaryum yeni kurulduysa diatom oluşumu gayet doğal.
    Akvaryumu kuralı ne kadar oldu, ekipman bilgisi ve resim eklerseniz daha iyi olur...

3. Gökhanlafcioglu

Gökhanlafcioglu

İsim:
    Gokhan
    Ben 6 ay ara verdim 6 ay sonra eski kayalarla tekrar kurdum.Suan kuralı 3 ay oldu lambalarıda 6×54 T5 leri yeni değiştirdim. Şu degisikligi de yapiyorum.Ama buradan resim atamıyorum
    .Mail adresiniz varsa oraya atsam olurmu

4. Collector

Collector

İsim:
    Yağız
    Öncelikle hoşgeldiniz gökhan bey
    hiç fosfat ölçtünüzmü ? Benim tahminim eski kayaları kürlemeden koyduğunuz yönünde.Kürlenmediği içinde sürekli fosfat kusucaktır fosfat tutucular işinizi görmez bu durumda.

5. Gökhanlafcioglu

Gökhanlafcioglu

İsim:
    Gokhan

6. Gökhanlafcioglu

Gökhanlafcioglu

İsim:
    Gokhan
    Fosfat ölçümü yaptım ve yine yüksek çıktı peki bu saaten sonra yok etmem için ne yapacağım?

7. Collector

Collector

İsim:
    Yağız
    Çok normal yüksek çıkması söyledim işte problem kayalarda kürlemeden koymuşsunuz bu durumda hazır yolun başındayken restart atmak daha mantıklı.Akvaryum boşalıcak kayalar çıkıcak tekrar dolucak.KAyalar içinde birkaç yol var isterseniz elinizdeki kayaları kürleyip kullanabilirsiniz veya yeni kürlenmiş kuru yada drek canlı kaya koyabilirsiniz.
    ya da
    bu şekilde kalıcak herşey aynen devam ediceksiniz kayaların kusması bitince fosfat düşünce kuruluma devam edeceksiniz fakat bunu tavsiye etmem akvaryumda kusup bitmesi uzun sürecektir çünkü.

Ontheway, emrah aytekin ve Alparslan bunu beğendi.
  8. Gökhanlafcioglu

Gökhanlafcioglu

İsim:
    Gokhan
    Sadece kaya değil ki kumlar da var.Balıklarım var içinde bazı kayaları da dizayn için cama yapıştırdım.kusmasını beklemek tahmini ne kadar sürer acaba?

9. Collector

Collector

İsim:
    Yağız
    Eeski kum herzaman dert açar güzel combo yapmışsınız :)Akvaryumu biyerden biyere naklederken bile kum atılıp yenisi konulur.kusması kayanın cinsine miktarına ps e göre değişir ama bahsi geçen süre günler yada haftalar değil aylar sürer.Bu sürede bol bol su değişimleri fosfat nitrat tutucular vs derken astarı yüzünden pahalıya gelecek keşke zamanında kurulumda sorarak kursaydınız ozaman en başından uyarırdık sizi.kendi kayalarınızı kürler yada yeni kaya alırdınız şuan ben hala daha o kayaların kusmasını beklemektense resetlemenin en kısa ve net çözüm olucağını düşünüyorum.Kürleme işleminde kayalar hızlıca kusturulup sıfırlanıyor o bile yaklaşık 3 hafta sürüyor kaldıki akvaryumun içinde temizlemek çok uzun sürer.Kayalar eski olduğu için yüksek olan sadece fosfat değildir nitratta uçmuştur.O canlıların şuana kadar amonyak patlamadan yaşamasıda tamamen sizin şansınız.Ayrıca diatom geçmeden canlı koymayın diye en basit sitelerde bile yazar diatomun geçmesi sürecin sorunsuz ilerlediğinin bir göstergesidir.Sizin diatom fosfattan dolayı bugüne kadar hiiç geçmemiş buda zaten açıkça suda problem olduğunu gösteriyor fakat siz görmezden gelip canlı koymuşsunuz.Karar sizin ben bu riski alıyorum derseniz kalsın kayalar aylarca uğraşın yada baştan kurun ama her iki şekildede canlıları o tanktan çıkartmanız gerekli.

Düzenleme: 14 Haziran 2016
    Ontheway, seaman038 ve emrah aytekin bunu beğendi.
  10. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    gökhan bey kurulumunuz hayırlı olsun demek isterdim fakat okuduğum kadarıyla pek hayırlı olmamış

benim şüphe ettiğim nokta sanırım su tds ile ilgilide bir problem yaşıyorsunuz, hazır su ile kurulum yaptınız mı? yada çeşme suyu kullandınız mı?
    eğer kullandıysanız yağız beyinde dediği gibi yeniden start vermeniz daha iyi olacaktır . eğer bu şekilde devam etmek isterseniz ışıkları kısın bakteri kültürü girmeye devam edin bir kaç adet konç edinmeniz yararınıza olur tekrar hayırlı olsun hoşgeldiniz

Sayfayı Paylaş