1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

acil yardım USTALAR ---((( ölüm ))---

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde climate5 tarafından 8 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. climate5

climate5

Arkadaşlar yeniyim bu hobide, üstadların yorum ve değerli fikirlerini bekliyorum.

65*25*35h akvaryumum var,bir ayönce kurdum. 12 tane 3-3.5 cm arasında, sarı prenses, mavi prenses, yunus ve bir tanede küçük vatazum var.

Dibindeki kumu siyah ve itina ile yıkadım, temizledim, kurdum. Bir kaç tane kaya vardı. Su aşırı bulandı, ince dip yemi kullandığım için sanırım. Dört gün önce yarısına kadar suyu değiştirdim, hala, hala bulanıktı, hattta daha kötü oldu ama sorun teşkil etmiyordu. Gayet sağlıklı ve haraketliydi balıklarım.

Bu gün ise akvaryumdaki suyu kovaya aldım, iç motoruda taktım balıklarıda içine koydum. Akvaryumun suyunu tamamen değiştirdim. Dibindeki kumlarıda, taşlarıda attım, sadece su kaldı. Derecesinide ayarladım, dinlenmiş su koydum. Altı saat bekledim, sonra balıkları akvaryuma aldım, az miktardada yem attım ve dışarı çıktım. Aşağı yukarı beş saat sonra geldiğimde, balıkların hepsi ölmüş dibe çökmüş ve birarlarda öylece can vermişlerdi, sadece vatoz balığım hayatta kalmış.

Bir aydır bir şey yokken neden oldu acaba, haftalık üçte bir su değişimide yapıyordum balıklar iyi ve sağlıklıydı.

Balıklarım bunlardı. :(

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun. Balıklar kovada sarsılmıştır ve bir de oksijen yoksa iyice darbe almış olabilirler. Ardından tamamen suyu değişmiş bir akvaryuma eklendiler. Ph ile başlayan dengeler oturmamış döngüdeki akvaryuma yem atma gibi işlemlerle ortaya zehirli bileşiklerden amonyak veya nitrit çıkmış olabilir. Zaten akvaryumun hacmi, kumu ve filtrasyonu bence yetersiz.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Temel abi zaten konunun özünü yazmış.Eklenecek fazla birşey yok.. Hiçbir zaman akvaryumun tüm suyu değiştirilmez.. Bu ölümcül bir hata olmuş.. Su temiz diyip geçmeyin.. Yemler az bile gözükse suya neler yapabileceğini tahmin edemezsiniz.. Anca böyle kötü tecrübeler yaşadığımızda anlarsınız.. Filtrasyonunuzu gözden geçirmeli ve uygun filtre sistemini kullanmalısınız.. Forumda ilgili konuları okumanızı tavsiye ederim.. O konularda ciddi bir tecrübe aktarımı mevcuttur.

Geçmiş olsun

4. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT

O akvaryuma o kadar balık cok bence balıklarının gelişmesi cok yavaş olur :)

5. climate5

climate5

tsk ederım gıremedım foruma bı sure
    sımdı akvaryum boş boş calsııyo yenı beyaz kum koydum ısıtıcı motor fılan calısır halde
    balık dusunuyorum bırkac gun ıcınde
    alırım belkıde 4 tane aynı cıns dusunuyorum yada 2 bırınden 2 bırınden farklı ıkı cıns olabılırmı

6. aQuaLand

aQuaLand

İsim:
    Refik Taner
    Cevap: acil yardım USTALAR ---((( ölüm ))---

Akvaryumun cok dar ve cok fazla balık var tek sorun bu bence dostum

7. gokseltr

gokseltr

İsim:
    Beger Artukdogan
    Cevap: acil yardım USTALAR ---((( ölüm ))---

Keşke dinlendirdiğiniz suya bir süre önce bakteri kültürü ekleme şansınız olsaydı bence ölümler gerçekleşmeyebilirdi.

Sayfayı Paylaş