1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acil yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde kemalguney01 tarafından 22 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. kemalguney01

kemalguney01

Selam arkadaşlar dün 1 bugün de 1 sp im öldü.Üstünde kırmızılıklar vardı fotoğrafını çektim diğer balıklarıma da bulaşıcı bişey mi balıklarım tek tek ölüyorlar.

2. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Acil yardım

Tam olarak ne olduğu belli olmuyor ama benim ufak akvaryumumdaki platimde olmuştu bu yara ama akvaristliğe başladığım 2. gündü akvaryumu temizlerken akvaryumdan dışarı uçup ocağa çarptığı için aynen böyle bir yara oluşmuştu peki balığınıza fiziksel bir yara geldimi veya ısıtıcınızın ayarı bozulmuş veya suyu çok aşırı ısıtıp yaralara neden olmuş olabilirmi ? .8. Ama bu dediklerim benim başıma gelenlerden dolayı tahminlerim yani kesin bir şey söyliyemem...Ben bulaşıcı olucağını düşünmüyorum ama daha bilgili olan abilerimiz sana kesin bir yardım eder diye düşünüyorum ... .8.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acil yardım

Geçmiş olsun,

Nitrit belirtisi gibi geldi bana. Sudan kaynaklı olduğuna şüphe yok bence bu ara sık su değişimi yapmalısın. Su değişimi yapmaktan çekinmemek lazım yeterki iyi dinlenmiş su olsun. Acil durumlarda damacana kullanılabilir. Oksijeni bol sağlamak gerekir bu tarz durumlarda.

4. kemalguney01

kemalguney01

Bazı balıkların Yanları beyaz gibi geliyor da bana acaba mantar mı dedim fotoğraflarda mantar belirtisi varmı ki

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acil yardım

Mantar belirtisi yok üzerlerinde. Mantar mukozada erozyon yaratır burda içerden kanlanma görülüyor. burda:gif

6. kemalguney01

kemalguney01

Sadece su değişimi yapmak yeterli midir ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acil yardım

Aslında yeterli değildir, neden yeterli değildir ?

Yeterli değildir çünkü bu sadece sonuca odaklı bir hareket olur, balıkların akvaryumdaki ölüm sebeblerini araştırıp aynı hatayı yapmamak ve ya akvaryumdaki eksikleri gidermek gerekir. Taban kumunuzu mercan kırığı yapmanızı öneririrm.

Filtre sisteminiz nedir, oksijeni nasıl sağlıyorsunuz, dekor nelerden oluşuyor ? Çözümü tam arıyorsak bilgileri tam vermeliyiz ki sağlıklı bir akvaryum ortaya çıkarabilelim. Kısaca uçurup, şişirip ve akvaryumu patlatacaksak bu bilgiler net verilmeli ve varsa eksikler tamamlanmalıdır. burda:gif

8. kemalguney01

kemalguney01

Akvaryumum dan bir görüntü size.Büyük bir iç filtre var devamlı aktif hava motorum var oksijen için, dekorum kayalar ve 2 tane yapay bitkiden oluşmakta 150 lt hacim.bu akvaryumum 1 senedir bu sistemle rahat rahat devam etmekteydi ama niye böyle bir sorun çıktı şimdi anlayamadım ?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acil yardım

Yapay bitkiler dışında güzel bir dekor kutlarım. Ancak itiraf etmeliyim ki akvaryumunuzda yararlı bakteriler için biyolojik alan sıfıra yakın. Balıklara yapılan yemleme ve balıkların dışkılaması sonrası oluşan atık, akvaryuma dağılan yemlerin artı yük getirisi sistem tarafından tolere edilmiyor olabilir. Kumunuz ince kum, kapalı yüzey kayalar ve kısıtlı alana sahip bir iç filtre var. Bu biyolojik alan yok demektir. Yukarda da belirttiğim gibi mercan kumu öneririm. Mevcut kumunuzu bir bölgeye toplayın ve su değişimi yaparken eski kumunuzu yavaş yavaş alın akvaryumdan ve diğer bölgeden mercan kırığı ekleyerek kumunuzu tamamen mercan kırığına çevirin derim.

10. kemalguney01

kemalguney01

Tamam temel abi sağol ben yarın biraz su değişimi yapayım ve birazda mercan kırığı alayım o zaman pahalı mı
    o şey. Yapay bitkilerimi de çıkarayım mı

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acil yardım

Kilosunu 2-3 lira arasından alabilirsiniz diye düşünüyorum. 10 kg ilk etapta alabilirseniz güzel olur. Gerekirse sonra azar azar ilave edilir eksik kalırsa.

12. kemalguney01

kemalguney01

Tamam sağol Temel abi.

13. taygun

taygun Guest

Acil yardım

Kemal Bey,

Merhaba. Bu tür sorunla ilgili epey zaman önce bir dergide bir yazı okumuştum. Sorunun iç kanama olduğını düşünüyorum. Bu gördüğünüz kırmızılıklar içteki kanamanın dışa vurumu. O dergiye bulmaya çalışacağım.

Saygılar

Sayfayı Paylaş