1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

acil yardım

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde roimax tarafından 6 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. roimax

  roimax

  Mesajlar:
  31
  Arkadaşlar selam,

  140 litre civarı japon akvaryumum mevcut. İçerisinde 11 adet japon 2 çöpçü bir tanede pangasus var.

  Bu sabah uyandığımda bütün balıkların tek bir balığı kovaladığını gördüm. Oyun oynadıklarını düşündüm ama 30 dk sonra baktığımda kovalanan balığın pulları biraz soyulmuştu. Sizce normalmi neden kovalıyor olabilirler o balığı ? Şimdi ayırdım daha sonra tekrar içine koymayı düşünüyorum bilgi verebilirseniz sevinirim.
   
 2. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  acil yardım

  Merhaba Orhan bey,

  140 lt'deki balık sayınız fazla ve Pangasius ve çöpçüler uyumsuzdur. Kovalama nedenleri sanırsam yer darlığından veya o japon balığını istemiyorlar. Ama dediğim gibi Pangasius ve çöpçüleri akvaryumdan bir an önce çıkarın. ;)
   
 3. Kubilay*

  Kubilay*

  Mesajlar:
  577
  Yer:
  Bahçeşehir / İST
  İsim:
  Kubilay Atik
  acil yardım

  Pangasius ve çöpçüler benim bildiğim anlaşamazlar.. :) Bu japonların boyları 3-4 cm se bence 140 lt ye 11 tane uygun ama daha büyükse yer darlığı olabilir.Fakat benim dediğim gibi küçüklerse Yavuzun dediği gibi o balığı istemiyor olabilirler.
   
 4. roimax

  roimax

  Mesajlar:
  31
  acil yardım

  İki tane küçük çöpçü var onlar dipten ayrılmıyor. Zaten küçükler pengasus ise kendi kendine dolaşıyor bi tane var zaten diğer japonlar tek bir japonu kovalıyorlar. Sorun japonlar arasında pengasusla çöpçülerin alakasını anlayamadım.
   
 5. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  acil yardım

  Balıklarınızın boyları kaç cm civarındalar ?
   
 6. roimax

  roimax

  Mesajlar:
  31
  acil yardım

  3-4 cm çöpçüler daha ufak onlar kendi halindeler. Zaten sadece bir japon 7-8 cm civarında digerleri hep aynı boy.
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  acil yardım

  Geçmiş olsun öncelikle. Balıklar toplu koloni halinde yaşarken koloni içerisinde bir balık hastalandığında bunu koku ve hareketlerinden belli eder. Bazen zayıf olması bile kolonide istenmemesi anlamına gelir. Bu durumlarda balığı ayırıp bir süre sonra geri koymak sorunu japon türünde çözer mi bilemem ama birçok türde çözmez.

  Bunu yaparken balığı şeffaf bir kab içerisine koyup akvaryum içine su sirkilasyonu olacak şekilde balığı ve kabı koymak gerekir. Görmelerini ve alışmalarını sağlamak daha ilk başta hırpalanmasını engeller. Bu gibi durumlarda çözüm aramanın manası yoktur, istenmeyen balık ya çıkarılır veya iyice güçlendikten sonra dediğim şekilde akvaryuma adapte edilir.
   
 8. roimax

  roimax

  Mesajlar:
  31
  acil yardım

  Anladım Temel hocam onlar kovaladıkça içim gidiyor yorulduğunu hırpalandığını anlıyorum. Kuş olsun köpek olsun bir şekilde tepkinizi anlıyorlar ama balıklarada hışt hoşt denmiyor :) Bir süredir ayrı şimdi tekrar koymayı düşünüyorum bakalım ne olacak.
   

Sayfayı Paylaş