1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acil yardim

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde kargolu tarafından 3 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Arkadaslar son zamanlarda biraz fazla soru soruyorum farkindayim :cekingen:, acemiliğime verin :(
    Daha once bahsetmistim, su anda yeni klinik kuruyorum ve sonradan yapma şansım olmayan işleri de halletmeye çalışıyorum, bunlardan biriside sekreter bankosunun içine monte edilecek olan akvaryum :heyo: Bu akvaryumun içine 2 adet kurdele müren + lionfish (nautilusta AVM de görenler vardır) koymayı düşünüyorum veya fish only olacak.
    Gelelim sorunuma ;
    Bu akvaryumun derinliğini fazla tutamiyorum, malum sekreterin bacaklarını rahatsız edecek. Ayrıca yanada bir sump koymam gerekecek. Akvaryumun derinliğini minimum ne kadarda tutabilirim ki, sağlıklı bir şey olsun. Evet görsellik önemli ama içindeki canlıların hayatı ve rahatlığı daha önemli. Bankonun planını asagida goreceksiniz. Bankonun hazir bir benzerini de link olarak veriyorum.
    Neden ACİL YARDIM derseniz Mart ayı içerisinde kliniği açiliş için hazır hale getirmem gerekiyor.
    http://www.artstone.com.tr/ adresinden PROJELERE giriyorsunuz. Sol taraftaki menuden (Mardan Palace ile başlayan) aşağı dogru inince REDSTAR MERKEZ SHOWROOM u tiklayin göreceksiniz.
    Banko planı pdf formatında oldugu için yukleyemiyorum , bir yolu varmidir bilen varsa yardımcı olabilirse sevinirim.
    Saygılarımla..
    Serkal Arman

2. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Acil yardim

Serkal abi akvaryumun tuzlusu olması şartmı? Tatlısu akvaryumda kurabilirsiniz zamanınız az ise. Nautilusteki akvaryumu gördüm ordaki 1 metreye 1 metre küp akvaryumdu galiba yanlış hatırlamıyorsam.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acil yardim

Mürenler kaya oyuğunu tutar ve çok fazla gezinmez. Bence derinlik görsel olarak çok önemli. Mürenler için derinlik bence en düşük 40 cm olmalı. Daha düşük olacaksa bence müren sevdasından vaz geçmek gerek Serkal Bey.

4. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Ordaki akvaryum dediginiz gibi biraz buyuk, ama benim düşündügüm kurdele murenler de ordakilerin yavrusu olabilir zaten. Tatlı su olabilir mi? Deniz aşığı biri için çok zor bu gerçekten. zaten şu anda yetistirmemiz gereken şey akvaryumun içeriğinden ziyade, konumu ve sump planlaması.
    Temel Bey,
    40 cm. kurtarabilir sanirim ama sump ve ana tankın yerini planlamak asıl sorun bence. Normalde sump ve tankın yan yana durması gerekir ama araya sekreteri oturtsak nasıl olur diye düşünüyorum? Biraz uçuk geliyor ama aklıma daha iyi bir çözüm gelmiyor. Ha illede müren olucak diye bir şart yok tabi ki, "blue face angel" larada içim gitmiyor değil hani. Ancak dedigim gibi asil sorun oturum planlamasında. bu arada PDF dosyasini yükleyebilsem onun üzerinde daha rahat tartışılabilir. Ancak JPEG dışında bişey yuklenemiyor sanırım.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acil yardim

Sump yapılmaz veya akvaryum üstü sump yapılır. İyi bir ps bu işi çözer.

6. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Sumpsız akvaryum konusunda pek bilgi sahibi degilim, ancak akvaryum ustu sumpın, akvaryum alti sumplara gore ne tur bir avantajı olduğunu anlamadim.Neden derseniz bankonun yuksekligi en yuksek yerde 105 cm., en alçak yerde ise 85 cm. ust uste koymak icin yeterli yerimiz zaten olmuyor her iki şekildede. Benim aklima gelen; sumpin derinligini 25-30 cm lerde tutup ana tankin yanina koymak.
    Sumpsız akvaryumlarda ps yi nereye ve nasil yerleştirmek lazım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acil yardim

Sumpsuz akvaryumda ps akvaryuma asılır. Yani askılı iyi bir ps kullanılmalı. Tabi akvaryumda iki müren beslenecek başka tür olmayacak olmasından yola çıkarsak iyi bir ps ile ve düzenli su değişimleri ile yürütülebilir. Canlı yükü daha fazla akvaryumlara tavsiye edilmez.

Örnek model 600 litre bir akvaryuma yetebilir. Örnekler askılı ps için.

8. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    2 adet mürene bir de lionfish eklesek yinede kurtarırmı bu sistem sizce. Yada dediğim gibi sonradan mürenleri değiştirip "blue face angel" ve nemo lar koymaya karar verirsek kaldırırmı acaba? Ayrıca sump olmayinca ısıtıcıyı ve benzeri ıvır zıvırın hepsini ana tanka koymak zorunda kalicaz. Görüntü açısından biraz göz yormaz mı sanki?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acil yardim

Angel türleri işin içine girerse gerisi gelir bence. İştahlı balıklar ve bol pislik çıkarıyorlar. Sabahtan akşama kadar yerler. Sump sistemi artık içi boş bir hazne ama ne kadar olsa pisliği sistemden alan ekipmanlar işe yarıyor orada. Müren bir karides ve balık parçası yer 2 gün vermesen olur ama angel öyle değil.

Bugün akvaryuma ben de dayamadaım 6 adet angel ekledim. Bakalım neler olacak. Sağlığı iyi olmayan var sağlam olan var. Başıma yine aynı sorunları olan bir french angel tatlı belası açtım. :F

İşin yoksa uğraş ama çok asil balıklar. Mercan filan dinlemedim balık gibisi yok.

10. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Söylediklerinizden "Angel iyidir hoştur ama bir o kadar da zordur. Hele senin daracik banko da çooook zordur, Kısacasi 2 müren ve 1 lionfish kardeş kardeş yaşasinlar sen de rahat et herkeste rahat etsin" gibi bir anlam çıkardım. :( Yanılıyorsam söyleyin.
    Sump konusunu ne yapalım sonuçta? Sumpsız mı olsun sizce?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acil yardim

Serkal Bey angel için o ölçüler gerçekten yetersiz olur. Size keyif vermediği gibi balıklarda keyifsiz olunca bütünüyle keyifsiz olur.

Sump sistemleri artık içi boş bir hazne dediğim gibi. Kule tuzlu su da daha zor çözünen oksijen katkısını kolaylaştırıyor ve su dışında bir elyaf kullanımına izin veriyor. Geriye kalan sumpa bir ps koymak ve suyu yukarı basmak. Bence iyi ve kaliteli bir ps bu sorunu çözer. Ps su çıkışına veya girişinde elyaf kullanılabilir.

Sayfayı Paylaş