1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acil! Yeşil sakal yosun ve Sumpta biriken tortu

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde wowcalibur tarafından 20 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. wowcalibur

wowcalibur

İsim:
    Mehmet
    Merhaba arkadaşlar,
    Tankım 165 litre yandan sumplı ve ortalama 5 aylık bir tank son 1 aydır ciddi şekilde sakal yosun ile uğraşmaktayım.

Testler
    Nitrit: 0
    Nitrat: 2
    Fosfat 0,1
    Amonyak: 0,02
    Sal: 1025
    Temp: 25

Alvaryumu ilk kurduğumda eski akvaryumumdan aktardığım (hemen kurumadn aktarıldı) 2 parça canlı kayam vardı eski akvaryumda sorun olmuyor du ancak yeni akvaryumdaki ışık sistemi gibi bir ışık ve mercan yoktu.

Canlı yūkūm;
    1 brown tang
    2 percula
    1 boxer shrimp
    1 red sea star
    2 snail
    3 conch

1 yumruk buyukluğunde xenia
    1 christmas tree
    1 2 kafa candy cane
    1 2 kafa hammer coral
    1 sea lily
    1 leahter
    1 10 kafa zoa

1 aydır kayalarımda sakal yosun oluşmaya başladı. Sump olçulerim kısıtlı olduğu için bi filtreleme sistemim yok. Tanktan su ızgara kısımdan sumpa akıyor orada ps var alttan taşırma kulesinden geçip donuş motoru ile tekrar tanka donuyor

Yosunlanmaya kadar bu şekilde kullandım. Sonrasında nature ocean 18 kg kaya aldım hem tanka hemde sumpa ufakda olsa 3 parça kaya koydum tanka ise yaklaşık 12-13 kg kaya koydum.

Bu yeni kaylar kahverengileşeceğine yeşermeye başladı:(/>/> sakallanma yok ama yeşeren kısımlarda hava kabarcıkları birikmeye başladı buda sanırım bildiğim kadarıyla ileride burada sakal yosun oluşacağının işareti

Eski kayalarımda ise ciddi sakallanmalar var ama bazı mercanların kaya ve gövdeleri ve bazı conchların bile ustu sakal yosun

Bu durumlardan sonra 3 gündür sumpın taşırma kulesinden sonraki bölmeye özellikle tortu biriken kısma elyaf yerleştirdim. Tortu çok ciddi boyutta değil ancak azda olsa oluyor.

Akvaryum salon ve mutfağın arasında mutfakta şerit led var ve yoğun olarak kullanılmakta tankın şerit ledlere mesafesi 3-4 metre salonda ise akşam saatlerinde normal ayaklı lambalar yanmakta zaman zamanda akvaryuma denk gelmeyen spotşar yanmakta ama sürekli her gece değil. Tank kesinlikle güneş ışığı almamakta. Ps 2-3 günde doluyor kapkara su oluyor hatta bazı yerler çamur gibi

Bazı forumlarda ve ailemizin akvaryumcusu albatros akvaryumun onerisi eski kayaları çıkartmak ama kokladığımda pis bir koku almıyorum buna rağmen çıkarmalımıyım? sump için daha iyi bir filtre sistemi nasıl yaparım? sachemin phosguard, matrix, aktif karbonu mevcut bunları kullanmalımıyom? benim sumpta sizce nasıl kullanabilirim? Phos guard bazen mercanlarda sıkıntı yaratabiliyormuş doğrumudur?

Cevap yazan herkese şimdiden çok teşekkurler.

Ekli Dosyalar:

• res1.png
      res1.png
      Dosya Boyutu:
      673,1 KB
      Görüntüleme:
      456
    • res2.png
      res2.png
      Dosya Boyutu:
      647,8 KB
      Görüntüleme:
      513
    • res3.png
      res3.png
      Dosya Boyutu:
      543,3 KB
      Görüntüleme:
      469
    • res4.png
      res4.png
      Dosya Boyutu:
      683,5 KB
      Görüntüleme:
      440
    • res5.png
      res5.png
      Dosya Boyutu:
      618,6 KB
      Görüntüleme:
      458
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hoş geldiniz. Değerler doğru ölçülüyorsa silikst veya aydınlatmadan kaynaklı olabilir. Kullanılan su nedir? Öncelikle bununla başlayalım. Ro ise slikat filtresi var mı? Damacana ise marka nedir?

3. wowcalibur

wowcalibur

İsim:
    Mehmet
    Hoşbulduk. Eklemeyi unutmuşum, 3 aydır RO kullanıyorum silikat mevcut TDS 0,2 civarında FLO'larda 1 aylık 4x39 giesmann

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Aydınlatma süresini biraz azaltalım, yüzey dslgalanması iyi olsun ayrıca kestsne alınıp eklenebilir. Şu an için başka bir şey gelmiyor aklıma. Anladığım kadarıyla bu konuda tecrübeniz de var. Testler ve silikat filtresine güveniyorsanız bu şekil. Chemi pure elit ürünü kullanılabilir.

Sayfayı Paylaş