1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

acill

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde MertBalim tarafından 24 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Piranhamın gövdesinde yara izi gibi mantar gibi bir açıklık var, Balık şuanda elimde acil yardımınızı bekliyorum. Ne tür bir tedavi uygulayabilirim?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mert biz orada neler olduğunu bilemeyiz. Piranha tankın zaten pek iç açıcı değil yani şartları uygun değildi en son. Ne düzenlemeler yaptın bilemiyorum ama balığa yapacağın en iyi iyilik damacana su ile dolduracağın bir ortama balığı adapte etmektir. Yara kısmına yakmayan tentürdiyot sürebilirsin. Ne kadar ağır durumda bilmiyorum ama inşallah düzelir.

3. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Abi şimdi baktım mantar hastalığıymış. Beyaz benek hastalığını zaten tamamen atlatamamışlardı. Akvaryum düzenini değiştirdim. Fotograflarını eklerim yakında. yosun sarmış kaya felan ekledim. Testileri aldım. birkaç canlı bitki ekledim yapay bitkileri çıkartım. Şu anda beyaz benek ve mantar hastalığı olan bütün piranalarımı topladım 1 kaba 2 lt su koydum. 2 yemek kaşığı kaya tuzu koydum. 34C su koydum. 15 dk bekleteceğim. balıkları sonra ana tanka koyacağım. Tankı tuzladım metilen mavisi koydum su 29-30c Eğer bu hastalık yayılır derseniz bu balıkları atmayı düşünüyorum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıkları atmak olmaz tabi Mert yapılması gerekenleri yap önce. Balıklarını ne yaparsan yap değerlerini düzelteceğin yani yeni suyla dolduracağın akvaryuma koy. Tabi koymadan önce mantarlı bölgeleri yakmayan tentürdiyot ile sil. Yemlemeyi çok çok az yap ve ilaç olarak metilen mavisi değilde flagy kullan. 2 gün sonra %50 damacana su ile su değişimi yap bakalım duruma.

Sonrasında akvaryumunu genel bir yayınla bakalım neyin nesidir ? Kum nedir, filtre nedir bir görelim.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    34 derece su koydunya Mert, biraz patates, birazda havuç doğra içine. Buğulamamı yapacaksın balıkları? :uyari:

Tuz yarayı açar, Temel hocamın dediği gibi, yakmayan tentirdiyot ile temizle yarayı, daha sonra kalın tabaka, Teramisin merhem sür.

Geçmiş olsun....

6. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    :) Teşkürler Murat hocam yakmayan tendirdiyot sürdüm. 34c su beyaz benekleri hızlı bir şekilde döküyoronun için koydum. beyaz benekte azalmada yok deyil :) Havuçları hazırlıyorum patatesleri koydum afiyetle yemesi kaldı :D

Sayfayı Paylaş