1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acilll yardım salyangoz istilası

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde barisy tarafından 26 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Arkadaşlar bir geldim iş gezisinden akvaryum berbat...Her yer salyangoz kaynıyor çünkü hanım fazla yemleme yapmış.Hemen arkadaşımdan katil salyangoz ödünç aldım... Ama bir salyangoz yedi(ama kendisi kadar) tembel tembel oturuyor.Küçük de kendini kuma gömmüş...Salyangozlar aynı .Çok strese girdim.Hemen internetten araştırdım makrakanta olur mu diye düşündüm ama lepistes yavrularım var.Akvaryum canlılarım;
    13 lepistes
    30 kadar yavru lepistes
    2 vatoz
    2 çöpçü
    4 kuhli
    Yorum yazan herkese teşekkürler.
    Bir hatırlatma bol bitkili akvaryumum var...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  3. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Ben bir yerde okudum ama marulla ilgili olmadı ama deniycem. Bu katil salyangozların tembelliklerinin nedeni ne olabilir ?

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tembellik değildirde doyduğu takdirde avlanmayı bırakıyor olabilir.. 1 tane katil salyangoz yeterli gelmez.. 10 tane falan eklerseniz eğer hızla tüketmeye başlarlar.. Benimde ufak akvaryumumda 100'lerce adi salyangoz vardı 7-8 tane katil salyangoz ekledim.Baktım katiller ölmeye başladı.. Bende sandım ki birbirlerini yiyorlar.Sonra bir bilene sordum ki bünyeleri çok hassasmış ve su değerleri çok büyük önem arz ediyormuş.. Tabanda bir sürü salyangoz kabuğu var ama doğanların sayısı ölenlerin kat kat fazlası.. Daha fazla katil salyangoz ekleyip adi salyangoz temizlemeye hız vermeyi düşünüyorum.. Sizede tavsiyem daha fazla katil salyangoz ekleyerek buna hız verebilirsiniz.. Bide katil salyangozunuzu kontrol etmenizi öneririm.Belki sizinkiside ölmüş olabilir.

Makrakantalar dip balığı olduğu için yavru lepisteslerinize saldırmazlar.. Ama zaman zaman vatozların gözüne saldırdıklarıda oluyormuş.. Onunda sebebi sanırım gözleri salyangoz zannetmeleriymiş.. Bunun önüne geçmek için tanka misket koyan bile var.. :)

5. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Ben denizli'de oturuyorum 10 akvaryumcu gezdim anca 2 tane buldum .Ama hareketliler.Ne yapıcam bu tembelleri?!?

6. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Bir ekleme;Üremelerini tek mi yapıyorlar kendi kendileri mi dölleniyor??

Sayfayı Paylaş